Vitajte pri čítaní 148. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.
Vojna v polícii naďalej vytvára priestor pre konšpirácie a manipulácie
Predmetný konflikt v slovenských bezpečnostných zložkách do veľkej miery súvisí s vyšetrovaním prominentných korupčných káuz, predovšetkým kauzami Judáš a Očistec. V tých boli vysokí predstavitelia polície, Slovenskej informačnej služby (SIS) a ďalších štátnych orgánov obvinení z korupčnej trestnej činnosti. Na základe vecnej príslušnosti vyšetrovaných trestných činov sa prípadov ujala Národná kriminálna agentúra (NAKA) a Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). Nedostatok overených a jasných informácií vytvoril ideálne prostredie pre šírenie rôznych konšpiračných teórií a manipulatívnych výstupov. Viac v článku.
Bádateľ dezinformuje o údajných snahách globálnych elít ovládnuť umelú inteligenciu
Podľa článku zakladateľ a predseda Svetového ekonomického fóra (WEF) Klaus Schwab vyzval elity, aby „ovládli pokročilé technológie umelej inteligencie“. Ak tak nespravia, ľudstvo už údajne nebude v područí ich moci. Celý príspevok smeruje k vytvoreniu dojmu, že na svete existuje vyvolená skupina elít, ktorá ovláda celú spoločnosť. Na dosiahnutie svojich cieľov chcú údajne ľuďom napríklad implantovať mikročipy pod kožu alebo ich prinútiť, aby sa živili falošným mäsom a hmyzom. Slová zakladateľa Svetového ekonomického fóra Klausa Schwaba však boli vytrhnuté z kontextu. Viac v článku.
Kremeľ šíri dezinformácie o plánovanej ukrajinskej invázii do Podnesterska
Medzi hlavné taktiky Ruska a prokremeľských médií patrí propagovanie vymyslených alebo skreslených správ. Nedávno bol napríklad vytvorený falošný list obsahujúci tvrdenie, že ukrajinské ozbrojené sily sa pripravujú na inváziu do Podnesterska. Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že ukrajinskí diverzanti prezlečení za ruských vojakov plánujú zaútočiť z Podnesterska, aby poskytli zámienku na inváziu Kyjeva. Rezort ďalej šíril klamstvá o veľkej koncentrácii ukrajinských vojakov a techniky pri hraniciach s Podnesterskou moldavskou republikou. Viac v článku.
Sociálne siete si pohoršili v obranyschopnosti voči manipuláciám. Vyplýva to z výskumu NATO StratCom COE
Centrum výnimočnosti NATO pre strategickú komunikáciu (NATO StratCom COE) vo svojej štvrtej štúdii týkajúcej sa manipulácií na sociálnych sieťach zistilo, že sociálne siete sú dnes zraniteľnejšie voči komerčným manipulátorom ako v minulosti. Komerčnými manipulátormi sú spoločnosti, ktoré ponúkajú vytvorenie falošných účtov a interakcií na sociálnych sieťach výmenou za finančné prostriedky. V rámci výskumu NATO StratCom COE vykonalo experiment, ktorý ukázal, aké ľahké je kúpiť si komerčnú manipuláciu na sociálnych sieťach. Viac v článku.
RUSKO POUŽÍVA PRI PROTESTOCH V GRUZÍNSKU ROVNAKÚ RÉTORIKU AKO PRI UKRAJINSKOM MAJDANE
- Posledný týždeň sa v Gruzínsku niesol v znamení veľkých protivládnych protestov, ktorých sa zúčastnili desaťtisíce ľudí. Katalyzátorom pouličných demonštrácii bol vládny návrh zákona prikazujúci organizáciám používať nálepku „zahraničný agent“ v prípade, že aspoň 20 % ich rozpočtu predstavujú financie zo zahraničia.
- Vláda sa rozhodla protesty tvrdo potlačiť. Polícia proti demonštrantom zakročila slzným plynom a vodnými delami. Tlak verejnosti však nakoniec zabral a vláda ohlásila, že sporný návrh zákona stiahne a prepustí desiatky zatknutých protestujúcich. V druhom čítaní zákon parlamentom nakoniec neprešiel.
- Znenie zákona nápadne pripomínalo ruský zákon o zahraničných agentoch, ktorým sa Kremeľ už od roku 2012 snaží potláčať nezávislé prejavy občianskej spoločnosti, mimovládnych organizácií a médií.
- V roku 2022 Putin podpísal novelu tohto zákona, podľa ktorej môže byť zahraničným agentom každý „kto je pod cudzím vplyvom“ a vykonáva činnosť „proti národným záujmom Ruskej federácie.“ Takáto vágna formulácia prakticky umožňuje označiť za zahraničného agenta každého, kto je kritický voči Kremľu.
- Ruská reakcia na protesty v Gruzínsku na seba nenechala dlho čakať a politickí predstavitelia pri svojej argumentácii nevybočili zo svojej klasickej šablóny, ktorú aplikujú od ukrajinských protestov v rokoch 2004 či 2013/14.
- Majdan a Revolúciu dôstojnosti z rokov 2013/14 Rusi a rôzni prokremeľskí aktéri systematicky prezentujú ako Západom organizovaný prevrat proti legitímnemu prezidentovi Janukovyčovi, v ktorom Západ využil sily „rusofóbnych“ ukrajinských krajne pravicových radikálov.
- Viac v príspevku zo série #Strážcovia.
Na Slovensku dominovali pri šírení škodlivého obsahu sankcie proti Rusku a energetická bezpečnosť
Napriek tomu, že Slovenská a Česká republika od začiatku vojny oficiálne podporovali Ukrajinu humanitárne, finančne aj vojensky, obyvateľstvo začína byť zo situácie unavené a podpora voči Ukrajine postupne klesá. Téma vojny je zároveň zneužívaná v domácej politike, kde najmä opozičné politické strany usilujú o získavanie politických bodov.
Aké témy viažu na Slovensku a v Českej republike negatívny sentiment voči Ukrajine? Prečo začína byť obyvateľstvo oboch štátov voči Ukrajine pasívnejšie? Polarizovala slovenskú a českú spoločnosť pomoc ukrajinským utečencom alebo boli rezonujúcejšie témy sankcií voči Rusku, energetickej bezpečnosti či vojenskej pomoci? V ktorých témach a naratívoch môže tkvieť najzásadnejší risk v podobe podkopávania proukrajinskej podpory verejnosti? Ktorí politici alebo politické strany zneužívajú jednotlivé témy a aké facebookové stránky boli v šírení naratívov najaktívnejšie?
Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s projektovou manažérkou Pražského inštitútu bezpečnostných štúdií Kristínou Šefčíkovou.
Krátko z domova a zo sveta
- Spoločnosť Meta prepustí ďalších 10-tisíc zamestnancov v už drohom kole prepúšťania za posledných 6 mesiacov. Tieto kroky sú dôsledkom výrazného poklesu ziskov spoločnosti.
- Srbská krajná pravica využíva ruskú inváziu na Ukrajinu v svojej kampani proti nezávislosti Kosova. Na druhej strane sa srbský prezident Vučić zapája do rokovaní sprostredkovaných EÚ s cieľom čiastočne normalizovať vzťahy s Kosovom.
- Spojené kráľovstvo investuje 900 miliónov libier do superpočítača v snahe vybudovať vlastný BritGPT. Motiváciou je najmä vyrovnanie sa Číne a veľkým technologickým spoločnostiam.
- Očakáva sa, že Spojené kráľovstvo bude ďalšou krajinou, ktorá zakáže TikTok pre vládne mobilné telefóny. Spojené kráľovstvo by sa týmto krokom zosúladilo s USA a Európskou komisiou a signalizovalo by zhoršujúce sa vzťahy s Pekingom.
- Podľa spoločnosti Microsoft by ruská jarná ofenzíva na Ukrajine mohla zahŕňať kybernetické útoky. Moskva zároveň zintenzívňuje svoje operácie vplyvu, s cieľom oslabiť európsku a americkú podporu posielania ďalšej pomoci ukrajinskej vláde.
Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!