Prokremeľskí dezinformátori sa snažia pomocou západných sankcií vytvoriť obraz silného Ruska (Infosecurity.sk: Bi-weekly report o nastupujúcich dezinformačných trendoch 30. jún 2022)

Sankcie proti Rusku sa stali hlavnou témou dezinformačných aktérov na Slovensku. Debatu o sankciách sprevádza aj prílišné zjednodušovanie či vyvolávanie silných emócií. Dezinformátori síce využívajú faktické informácie, no nesprávne ich interpretujú, a pritom opakujú kremeľskú propagandu. Snažia sa podkopávať spoločné kroky Európskej únie a spochybňujú úmysly slovenských partnerov a spojencov.

Infosecurity.sk prináša prehľad dezinformačných trendov, ktoré boli v posledných dvoch týždňoch na vzostupe:

  • Sankcie proti Rusku sa stali hlavnou témou slovenských dezinformátorov. Šíria falošné naratívy, často v jednej línii so stanoviskami Kremľa.
  • Poukazovaním na silný rubeľ sa snažia vyvolať dojem silného Ruska, nedotknutého sankciami. Realita je však iná, nakoľko sankcie silne ohrozujú ruskú ekonomiku. Propagandisti zjednodušujú celú problematiku, a pritom sa snažia vyvolávať silné emócie.
  • Sankcie údajne ubližujú Európe viac než Rusku a Európa pácha “ekonomickú samovraždu”. V rámci tohto naratívu dochádza k zveličovaniu, ktoré podkopáva spoločné kroky Európskej únie.
  • Partneri a spojenci Slovenska taktiež čelia útoku. Dezinformačné naratívy tvrdia, že Spojené štáty americké a Spojené kráľovstvo nadiktovali sankcie Európe, pričom sami nie sú sankciami ovplyvnení. V skutočnosti obidve krajiny čelia rovnakým problémom ako zvyšok Západu, predovšetkým rekordne vysokej inflácii.
  • Pomocou analýzy príspevkov zverejnených na Facebooku sme sa pozreli na najpopulárnejšie príspevky zo Slovenska, ktoré sa týkajú sankcií. Všetci aktéri, ktorí sa v našej analýze objavili, zavádzajú a využívajú tému pre svoje vlastné záujmy.

Fungujú sankcie proti Rusku?

V posledných týždňoch prevláda nový dezinformačný naratív: sankcie proti Rusku nefungujú, Rusko sa stalo ešte silnejšie a sankcie sú v podstate ekonomickou samovraždou Európy. Tento naratív zdieľajú najmä prokremeľskí dezinformátori. Zároveň pritom opakujú stanoviská ruskej vlády alebo samotného Vladimíra Putina.

Ruský rubeľ vzrástol voči americkému doláru na sedemročné maximum a tento rok sa stal najvýkonnejšou menou na svete. Rusko tiež dosahuje rekordné príjmy z ropy a plynu, keďže počas prvých 100 dní vojny získalo ich vývozom 93 miliárd eur. A to všetko napriek sankciám. 

Tieto jednoduché fakty vedú mnohých k domnienke, že snahy Západu potrestať Rusko a odradiť ho v pokračovaní bojov zlyhávajú, pričom je ešte silnejšie než predtým. Táto interpretácia faktov však nie je správna.

Ak sa chceme dozvedieť, aké dezinformačné naratívy sa aktuálne na Slovensku šíria, stačí sa pozrieť na názvy článkov portálu Infovojna, známeho dezinformačného webu.

  • Americké dezinformace o ruské platební neschopnosti. Rusko potápí americký dolar
  • Šéfka eurokomisie von der Leyenová ako fanatická podporovateľka samovražedných protiruských sankcií vyzvala spotrebiteľov v EÚ šetriť energiou
  • Rusko zarába ešte viac na energiách vďaka nárastu dovozu ropy do Indie a Číny. Štáty Západu medzitým embargom ruinujú svoje ekonomiky a životy vlastných občanov enormným zdražovaním všetkého
  • Drahé energie kvôli Putinovi sú nezmysel. Miliardy eur kvôli deštrukcii Európy platia i Slováci

Aj keď Infovojna len zdieľa články z iných médií, veľmi manipulatívnym spôsobom mení ich názvy.

Silný rubeľ nie je dobrým ukazovateľom výkonnosti ruskej ekonomiky. Max Hess z Inštitútu pre výskum zahraničnej politiky (Foreign Policy Research Institute, FPRI) nazýva ruskú menu „Potemkinovým rubľom“ a argumentuje, že v skutočnosti sila ruskej meny už nie je dôveryhodným ekonomickým ukazovateľom. Rusko je odstrihnuté od svetového bankového systému SWIFT a nemôže vykonávať medzinárodný obchod v dolároch ani v eurách. Dovoz od širokej vzorky ruských obchodných partnerov teda kolabuje.

Ruský rubeľ už nie je ani voľne vymeniteľnou menou. Sankcie fungujú a majú na Rusko devastačné následky, tie sa však ešte len začínajú prejavovať. Z dlhodobého hľadiska na tom ruská ekonomika nie je tak dobre, ako to prezentujú prokremeľskí propagandisti.

Rôzni proruskí aktéri hovoria o ekonomickej samovražde Európy, avšak tieto tvrdenia sú zveličované. Áno, sankcie sú jednou z príčin aktuálne rastúcej inflácie. Nie sú však jedinou príčinou, a v konečnom dôsledku, sankcie ubližujú Rusku viac než Západu. Dezinformátori zavádzajú, keď tvrdia, že Rusko je sankciami nedotknuté, zatiaľ čo na Západ majú katastrofalné následky. To jednoducho nie je pravda.

Aj keď Rusko doteraz zvládalo bezprostredné efekty sankcií, pred sebou má mnoho devastačných problémov, ktoré v blízkej budúcnosti bude musieť riešiť. Sankcie výrazne ublížili leteckému a automobilovému priemyslu Ruska. Západné firmy odchádzajú a zanechávajú za sebou ľudí bez práce. Inflácia je príliš vysoká a životná úroveň väčšiny populácie čoskoro výrazne klesne.

Dezinformační aktéri tiež naznačujú, že sankcie prijaté európskymi krajinami boli diktátom Spojených štátov amerických a Spojeného kráľovstva. Sami údajne nie sú sankciami negatívne ovplyvnení a chcú na nich len profitovať. Skutočnosť však ukazuje, že inflácia v Spojených štátoch amerických dosahuje 40-ročné maximá a ceny potravín a pohonných hmôt prudko vzrástli. Spojené kráľovstvo taktiež zažíva 40-ročné maximá inflácie, pričom ide o najvyššiu infláciu spomedzi krajín G7.

Demagógia v debatách o sankciách

V debatách o sankciách proti Rusku môžeme sledovať viacero propagandistických nástrojov, ktoré ich sprevádzajú.

Vyvolávanie silných emócií. Propagandisti poukazujú na to, že sankcie negatívne ovplyvňujú domácu ekonomiku. Hovoria o vysokej inflácii a rastúcich cenách poukazovaním na to, že ľudia majú prázdne peňaženky alebo hladujú. Keďže tieto problémy predstavujú pre ľudí existenčnú hrozbu, sú náchylnejší reagovať na tento typ rétoriky silnými emóciami ako sú hnev, frustrácia, nenávisť alebo strach.

Zjednodušovanie. Rovnako ako iné ekonomické témy, sankcie sú komplexnou problematikou, ktorá vyžaduje hlboké znalosti k porozumeniu. Propagandisti zjednodušujú problémy a hľadajú jednoduché riešenia, hoci sú často nesprávne. 

Útoky na oponentov. Viacerí analyzovaní opoziční politici sa snažia získať politické body pripisovaním všetkých súčasných problémov vládnej koalícii. Tieto problémy sú však často globálne a rovnako s nimi bojujú vlády po celom svete.

Na ilustráciu sa môžeme pozrieť na nedávny prejav Ľuboša Blahu, opozičného politika zo Smer-SD, ktorý predniesol v parlamente. Keďže Blaha je zablokovaný na Facebooku kvôli porušovaniu pravidiel, záznam zo svojej reči publikoval na Telegrame, kde má už takmer 30-tisíc videní. V jeho rétorike môžeme pozorovať viaceré manipulatívne techniky.

V prvom rade sa snaží u ľudí vyvolávať silné emócie vyhláseniami, že sankcie nie sú proti Rusku, ale proti Slovákom a Európe: „Strieľame si do vlastnej nohy!” Podľa Blahu, sankcie nezmenili na chovaní Ruska vôbec nič, zatiaľ čo my negatívne dôsledky sankcií vidíme každý deň pri tankovaní alebo pri nakupovaní potravín. „Nájmy, hypotéky, všetko bude rásť. Tisíce učiteľov a zdravotných sestier bude podávať výpovede. Celý sociálny systém sa rúca.“

Pri vysvetľovaní, aké dôsledky majú sankcie, Blaha emotívne zvoláva: „Logika! Na to nemusíte byť nejaký extra šikovný ekonóm. Stačí úplne základný zdravý rozum!“ Ako sa dalo očakávať, podobne ako iní dezinformační aktéri naznačuje, že koaličné strany vôbec ničomu nerozumejú a ani sa nesnažia riešiť sociálne problémy Slovákov.

Známi aktéri šíria falošné naratívy o sankciách

Nižšie priložený graf ukazuje najpopulárnejšie príspevky na Facebooku zo slovenskej dezinformačnej scény za posledné dva týždne. Príspevky boli hodnotené na základe celkových interakcií (reakcie, komentáre a zdieľania). Príspevky v analýze boli vyfiltrované len na tie, ktoré obsahujú kľúčové slovo sankcie.

Prvé miesto patrí bývalému premiérovi a súčasnému lídrovi opozície, Robertovi Ficovi. Vo videu argumentuje, že sankcie ublížia hlavne Európe, zatiaľ čo Spojené štáty americké nebudú negatívne ovplyvnené. Zároveň naznačuje, že každý konflikt musí mať nejakú príčinu, pričom v tomto prípade sú to dlhé roky zabíjania ruskej menšiny na Ukrajine.

Matovičov cirkus, satirická stránka kritická voči súčasnej vláde, zdieľala video Vladimíra Putina. Popis príspevku hovorí: „Bruselské sankcie proti Rusku triafajú akurát tak Slovákov a ich peňaženky a Heger to všetko nadšene podporuje…“ Vo videu Putin žartovne hovorí, že západné krajiny odmietajú ruský plyn, nevyvíjajú jadrovú energiu a čoskoro budú musieť používať drevo ako zdroj energie. Aj keď ľudia v komentároch uverili, že poznámky Putina sú nedávne, podarilo sa nám nájsť originálny záznam, ktorý vznikol v roku 2010. 

Slobodný vysielač, dezinformačná rádiová stanica, kritizuje ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka, pretože sa vyjadril, že sankcie proti Rusku nie sú zdrojom vysokých cien potravín. V druhom príspevku Slobodný vysielač útočí na zelenú politiku Európskej únie.

Na poslednom mieste našej analýzy sa objavil Mário Vidák, známy dezinformátor na sociálnych sieťach, ktorý zdieľal rovnaký článok o ministrovi Korčokovi ako Slobodný vysielač. Vidák stoji za dezinformačným webom Magazín 1 a je prepojený na extrémistickú stranu ĽSNS.

Projekt Infosecurity.sk, organizovaný skrze STRATPOL – Strategic Policy Institute a Slovak Security Policy Institute, ktorý je podporovaný pražskou kanceláriou Friedrich Naumann Foundation for Freedom, nepretržite monitoruje aktivity slovenských aj zahraničných dezinformačných aktérov, no zameriava sa najmä na slovenských. Aktivity projektu sú postavené na každodennom monitorovaní nových dezinformácií, hoaxov a konšpiračných teórií v online informačnom priestore. Tento prístup umožňuje analytikom identifikovať dezinformačné príspevky a naratívy, ktoré najviac rezonovali u verejnosti, ako aj zistiť, odkiaľ pochádzajú a ako sa šírili a vyvíjali na sociálnych sieťach. Správa má formu dvojtýždenného súhrnu vznikajúcich trendov v šírení škodlivého informačného obsahu online. Na základe toho môže Infosecurity.sk varovať verejnosť pred vznikajúcimi a aktuálnymi trendmi v oblasti dezinformácií, manipulácie a propagandy.