Mariana Kotlebu neodsúdili za „obyčajné číslo“

Marian Kotleba čelil stíhaniu za jeho extrémistické prejavy viackrát, prvýkrát už v roku 2005. Na začiatku tohto týždňa bol však odsúdený za podporu a propagáciu hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd na štyri roky a štyri mesiace odňatia slobody. Rozsudok spochybňuje v statuse na Facebooku Ľuboš Blaha, známy poslanec za stranu SMER – sociálna demokracia, ktorý v statuse nespomenul, že bol donedávna stíhaný za extrémizmus tiež. NAKA trestné stíhanie síce zastavila, opozičný poslanec je stále považovaný za jedného z najvplyvnejších slovenských dezinformátorov na sociálnej sieti Facebook.

Obľuba v totalitných režimoch

Status sa objavil na Facebookovej stránke Ľuboša Blahu, poslanca Národnej rady Slovenskej republiky za stranu SMER – sociálna demokracia, ktorý na spomínanej sociálnej sieti v popularite poráža všetky slovenské dezinformačné weby a stránky so sporným obsahom. Má dokonca výrazne väčší dosah ako najvplyvnejší slovenský web s problematickým obsahom, Hlavné správy.

Ľuboš Blaha sa na svojom Facebooku niekoľkokrát pozitívne vyjadroval k totalitným režimom (najmä komunizmus) a spochybňoval strategické euroatlantické ukotvenie Slovenska.

Treba zdôrazniť, že Blaha, ktorý sa zastáva Kotlebu propagujúceho hnutie smerujúce k potláčaniu základných práv a slobôd, bol sám stíhaný za status na sociálnej sieti, v ktorom obhajoval zločiny komunizmu.

Konkrétne v júli 2020 ho vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) obvinil z trestného činu popierania a schvaľovania holokaustu, zločinov politických režimov a zločinov proti ľudskosti. Navyše, Blaha minulý rok zverejnil na Facebooku fotku s červenou hviezdou, kosákom a kladivom s komentárom dávajúcim najavo sympatie ku komunizmu. Avšak, aj v tomto prípade NAKA trestné stíhanie odvolala.

Obyčajné „číslo“?

Ľuboš Blaha vo svojom statuse ponúka hneď niekoľko subjektívnych dôvodov, prečo by sme mali spochybňovať nedávne rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu. Ten odsúdil Mariana Kotlebu za odovzdávanie šekov v hodnote 1488 eur trom rodinám na ceremónii, ktorá sa konala 14. marca, a teda v dátume vzniku vojnového Slovenského štátu, satelitu nacistického Nemecka. Svoj status Blaha otvára vetou: „Marián Kotleba dostal vyše štyri roky basy za to, že použil číslo“. O aké číslo teda ide?

Samotná sudkyňa Sabová poukazovala na to, že čísla 14 a 88 nemajú veľký význam, ten však osobitne nadobúdajú práve v kontexte s Marianom Kotlebom.

Nebolo to totiž po prvýkrát, čo bol šéf extrémisticky ladenej ĽSNS trestne stíhaný – napríklad, v roku 2006 Najvyšší súd SR rozpustil Kotlebovu stranu Slovenská pospolitosť, ktorá mala v programe zrušenie demokracie a jej nahradenie stavovským režimom. V roku 2009 bol obvinený za použitie pozdravu „Na stráž!“ na oslavách 14. marca v Bratislave.

Symbolika čísel zo šeku je jednoznačná – 1488 je známa šifra s neonacistickým odkazom. Číslo 14 je odkazom na vetu, ktorej autorom je americký rasista a člen Ku-Klux-Klanu. Skladá sa zo 14 slov a často ju opakujú neonacisti: „My musíme chrániť existenciu našich ľudí a budúcnosť bielych detí.“ (po anglicky „We must secure the existence of our people and a future for white children“). Číslo 88 odkazuje na ôsme písmeno v abecede (písmeno „H“) a je symbolikou pre nacistický pozdrav „Heil, Hitler!“.

Ľuboš Blaha síce v statuse opakuje, že nechce obhajovať fašistov a sám priznal, že takéto čísla sú „pubertálne, hlúpe a zlé“, ale považuje za neprípustné, aby sa kvôli „číslam“  zatvárali ľudia na niekoľko rokov do väzenia. Otvorená podpora neonacistických hnutí je však (nie len) na Slovensku trestná a trestné činy extrémizmu pozná trestné právo veľmi dobre – sú to okrem iného trestný čin založenia, podpory a propagácie hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd podľa § 421, prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd podľa § 422, či výroby extrémistického materiálu podľa § 422.

Mnoho manipulačných techník

Blaha vo svojom pomerne rozsiahlom statuse používa hneď niekoľko manipulačných techník. Jedným z nich je aj argument šikmou plochou – „Dnes na štyri roky pošlú do basy Kotlebu, zajtra pod nejakou zámienkou pošlú na štyri roky do basy kohokoľvek z vás.“ Ide o argumentačný klam, ktorý tvrdí, že malé kroky nevyhnutne povedú k reťazovej reakcii a výrazným (negatívnym) dôsledkom. Súd nezávisle rozhodol, že Marian Kotleba je vinný z podpory a propagácie hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd a rozhodne neposiela do väzby „kohokoľvek“ a neoprávnene.

V statuse Blaha tiež píše, že „ak budeme zatvárať ľudí za to, že si niečo myslia, potom tomu nehovorme demokracia, lebo to je typický prejav totality.“ Ide o typický príklad techniky dôkaz na slobodu, ktorá neoprávnene využíva slobodu prejavu k obhájeniu svojich postojov.

Technikou posúvania bránok navyše vyžaduje ďalšie, resp. vážnejšie dôkazy príklonu k extrémizmu, keď píše, že pri politických názoroch by sa malo zatvárať do basy iba pri tých najvypuklejších prejavoch, kde niekto vyzýva rozzúrený dav na masakrovanie ľudí“. Avšak, práve kvôli tomu, aby sa „vypuklejším prejavom“ zabránilo, je potrebné korigovať aj „nižšie levely extrémizmu.

Pri popisovaní špeciálneho prokurátora, Tomáša Honza, namiesto reakcie na jeho argumenty útočí na jeho osobu, využíva teda techniku argumentum ad hominem. Píše, že Honz je známy svojimi kontaktmi na „liberálne mimovládky“ ako Nadácia otvorenej spoločnosti či Zastavme korupciu. Nevysvetľuje však, v čom sú spomínané mimovládne organizácie problematické a používa techniku nelichotivá asociácia, ktorou útočí na dané mimovládne organizácie a obchádza faktickú argumentáciu. Hlavným z cieľov nadácie Zastavme korupciu je obmedziť korupciu a jej ničivé dopady na kvalitu života na Slovensku, Nadácia otvorenej spoločnosti sa zase snaží presadzovať hodnoty otvorenosti, transparentnosti a rovnosti šancí.

Blaha v statuse používa aj manipulačné techniky ako pštrosí efekt či cherry-picking.

Záver

I keď Ľuboš Blaha v statuse popiera, že by sa zastával fašistov a ich ideológie, cieli ním práve na antisystémových voličov. Spochybňuje rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu, ktorý posiela Mariana Kotlebu do väzenia. Netreba však zabúdať, že práve toto rozhodnutie dáva jasný signál extrémistom, neonacistom, rasistom a sympatizantom totalitných režimov, že na Slovensku nie sú vítaní.

Celkové hodnotenie redakcie: 1,3/7


Autorka analýzy: Barbora Krasová

Editori: Michaela Ružičková, Peter Dubóczi