V súvislosti s aktuálnou vojnou na Ukrajine dochádza k stupňovaniu šírenia dezinformácií. Ruská propaganda neustále produkuje príbehy o zlom Západe, ktorý ohrozuje tradičné hodnoty a vytvára plány proti Rusku s cieľom svetovej nadvlády.
Individualizmus sa má spájať s liberálnou tyraniou
Zmyslom propagandy je manipulácia s informáciami tak, aby tvorili pozitívny imidž ruského vládnuceho režimu a démonizovali vybraných obetných baránkov. Rozdelenie populácie na „nás“ a „ich“, sa používa v politike od nepamäti, moderné technológie len urýchlili jej šírenie.
Ruský naratív ohrozenia tradičných hodnôt je založený na konceptoch, akými sú rodina, slušnosť či „zdravý rozum“.
Západné hodnoty individualizmu sú podľa výkladu ruských dezinformačných aktérov v priamom rozpore s týmito konceptmi. Tichá väčšina spoločnosti má údajne viesť boj s takzvanou „liberálnou tyraniou“.
Zmyslom tohto naratívu je vyprovokovať konzumentov propagandy do vznešeného boja za ochranu tradičných hodnôt proti západnému liberalizmu a ovplyvniť ich politickú a ideologickú mienku v prospech Kremľa.
Tisíckrát opakovaná lož sa stáva pravdou
Opakovaním sa lož stáva čoraz vierohodnejšou, v psychológii sa tento jav nazýva ilúzia pravdy.
Ľudia sú vo všeobecnosti oveľa náchylnejší veriť informáciám, ktoré sú im podávané na pravidelnej báze. Preto musia propagandisti aj nové príbehy prispôsobovať už existujúcim základným naratívom. Platí to aj v prípade fiktívneho ohrozenia tradičných hodnôt Západom.
Maria Lipmanová z European Council on Foreign Relations odhaduje, že ruský režim začal so šírením protizápadnej propagandy v roku 2013. Už v tomto období sa začala vyostrovať rétorika ruského prezidenta Vladimira Putina voči Západu.
Približne v rovnakom čase došlo k spomaleniu ekonomického rastu dovtedy ťahaného predajom ropy a plynu, dôsledkom čoho začala klesať aj Putinova popularita.
Putinovou odpoveďou bolo obvinenie domácich kritikov zo spolupráce s USA s cieľom zvrhnúť politický režim a destabilizovať Ruskú federáciu. Mimovládne organizácie financované zo zahraničia označuje ruská propaganda ako zahraničných agentov.
Praktika obviňovania kritikov, mimovládnych organizácií a organizátorov verejných protestov zo spolupráce z USA je dodnes veľmi obľúbenou.
Dekadentný Západ proti tradičnému Rusku
Ani naratív o upadajúcom Západe, ktorý si sám kope hrob, nie je nový. Prvé záznamy pochádzajú z 19. storočia. Jeho aktualizácia však bola pre zámery ruskej propagandy nevyhnutná.
Podľa aktuálnych naratívov je Západ označovaný ako morálne a ekonomicky upadajúca spoločnosť. S emancipáciou žien, sexuálnych, etnických a náboženských menšín a s „kultúrou“ politickej korektnosti údajne dochádza k úpadku tradičných hodnôt.
Úpadok Západu by mal byť výsledkom skorumpovaných elít propagujúcich netradičné hodnoty. Naproti tomu má stáť Rusko s ortodoxným kresťanstvom ako ochranca pravých tradičných hodnôt pred západnou zvrhlosťou. O koncepte vonkajšieho nepriateľa informovala už aj naša redakcia.
Často sa vyskytujúcim naratívom je údajná neúčinnosť západných sankcií. Tie vraj majú oveľa horšie dopady na európsku ekonomiku, než na tú ruskú. Ani toto tvrdenie nie je založené na pravde.
Kremeľskí publicisti starostlivo vyberajú informácie, ktoré potom publikujú, aby vytvorili zdanie odolnej ekonomiky, ruská ekonomika pritom značne trpí pod nátlakom bezprecedentných západných sankcií.
Útoky na sexuálne menšiny
Kremeľská propaganda často využíva aj homofóbnu a nenávistnú rétoriku voči sexuálnym menšinám. Kvôli rešpektovaniu práv ľudí z komunity LGBTQI+ bola západná masová kultúra v minulosti označená za rôzne formy perverzie a pedofílie.
Napríklad karikatúra zverejnená na ruskom spravodajskom webe RIA Novosti v roku 2015 znázorňuje údajný morálny úpadok zobrazovaním vývoja Európy od Hitlera cez postavu so sexuálnou deviáciou až po hyeny s besnotou.
V Arménsku zase proruské weby šírili naratív o tom, že Západ sa snaží vytvoriť cudzie morálne hodnoty, aby podkopal národnostné identity štátov, pričom práve Rusko by sa ich malo snažiť chrániť.
Dokonca aj samotný minister zahraničných vecí Ruskej federácie Sergej Lavrov v minulosti nepravdivo tvrdil, že študenti na Západe sa na školách učia, že Ježiš Kristus bol bisexuál.
Neustálym opakovaním naratívu o tradičných hodnotách ruské médiá odsudzujú západnú spoločnosť a zosilňujú už aj tak výrazné ideologické rozdelenie spoločnosti.
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/