Vojenský puč v Nigeri bol sprevádzaný množstvom dezinformácií

Vojenský prevrat v Nigeri bol sprevádzaný rôznymi dezinformáciami, ktoré sa stali virálnymi prevažne vo frankofónnom informačnom priestore. Dezinformácie sa ale následne preniesli aj do anglofónneho priestoru, kde mali značný úspech.

Slovenský informačný priestor nebol zasiahnutý výraznou dezinformačnou kampaňou v spojení s pučom v Nigeri. Situáciu však využili niektorí slovenskí konšpirátori a šíritelia dezinformácií, aby publikovali antizápadné príspevky podporujúce proruské naratívy o západnom kolonializme v Afrike.

Puč organizovaný vojenskou juntou

Koncom júla došlo v Nigeri, krajine na západe Afriky, k vojenskému prevratu. 26. júla prezidentská garda zadržala prezidenta Mohameda Bazouma, ktorého paradoxne mala chrániť. Následne sa generál Abdourahamane Tchiani, veliteľ prezidentskej gardy, vyhlásil za vodcu vojenskej junty, ktorá prevzala moc v krajine.

Prevrat sa nestretol s pochopením medzinárodného spoločenstva, prevažne Francúzska a USA, ale ani krajín Hospodárskeho spoločenstva západoafrických štátov (ECOWAS). Francúzsko aj USA disponujú na území Nigeru vojenskými základňami pre boj proti teroristickým skupinám, ktoré sú v regióne veľmi aktívne.

ECOWAS je združenie 15 štátov – Benin, Burkina Faso, Kapverdské ostrovy, Pobrežie Slonoviny, Gambia, Ghana, Guinea, Guinea-Bissau, Libéria, Mali, Niger, Nigéria, Senegal, Sierra Leone a Togo. V reakcii na prevrat spoločenstvo vyhlásilo, že je ochotné uskutočniť vojenskú operáciu na zvrátenie puču. Nebolo by to prvýkrát, čo by takto spoločenstvo učinilo vzhľadom na jeho vysokú inštitucionalizáciu poskytujúcu legitimitu použitia sily v členských štátoch. Všetky predošlé misie boli relatívne úspešné a zvyčajne sa transformovali na misiu OSN. Nigéria, Benin, Senegal a Pobrežie Slonoviny pôvodne ohlásili, že sa zúčastnia tejto intervencie. Začiatkom augusta však k vojenskej misii nedošlo, napriek vypršaniu ultimáta pre juntu, ktoré ECOWAS stanovil na 6. augusta.

Pre slovenský informačný priestor situácia v západnej Afrike nie je prioritou. Za touto skutočnosťou bude pravdepodobne nízky počet publikácií a slabší záujem populácie o región, kde následne algoritmy sociálnych sietí vynechali Niger ako súčasť ponúkaného obsahu pre používateľov zo Slovenska. Naproti tomu, vo frankofónnom a anglofónnom informačnom priestore ide o aktívne preberanú tému, ktorá je ale poznačená veľkým množstvom rôznych dezinformácií.

Dezinformácie zahltili informačný priestor

Jednou z popredných virálnych dezinformácií s dosahom na milióny používateľov siete Twitter (v súčasnosti X) bolo tvrdenie, že Burkina Faso v reakcii na situáciu v Nigeri zastavila vývoz uránu do Francúzska. Burkina Faso však nedisponuje žiadnym uránovym dolom, preto nemohla vývoz tejto suroviny zastaviť.

Na množstvo dezinformácií poukázali najmä frankofónni používatelia sociálnych sietí. Jednou z nich mal byť údajný útok na francúzsku ambasádu v Nigeri. Šírené videá však v skutočnosti zachytávali útok na budovu sídla politickej strany prezidenta Nigeru, ktorý sa udial počas prevratu.

Známi konšpirátori a šíritelia proruských dezinformácií zdieľali aj vymyslenú správu, že Niger vydal armáde rozkaz zatknúť všetkých Európanov v krajine. Pravdepodobným motívom pre šírenie hoaxu bola snaha vyvolať paniku a chaos v informačnom priestore.

Príkladom šírenia dezinformácie bolo aj video údajne zachytávajúce prílety francúzskych stíhačiek do Senegalu, ktoré sa vraj mali chystať na útok na Niger. Video v skutočnosti pochádzalo z roku 2021 a išlo o zábery z medzipristátia francúzskych strojov na technickú prestávku. Populárnym sa stalo aj video senegalských vojakov, ktorých dezinformačná sieť klamlivo prezentovala ako vojakov Nigeru, ktorí sa mali pripravovať na boj.

Okrem toho sa na sociálnych sieťach objavilo aj video pristávajúceho lietadla IL-76 s popisom, že ide o príchod žoldnierov z ruskej Wagnerovej skupiny do Niamey, hlavného mesta Nigeru. V skutočnosti išlo o 17 rokov staré video zo sudánskeho Chartúmu. Napriek mnohým tvrdeniam na sociálnych sieťach sa v čase písania tohto článku nepotvrdila prítomnosť ruských žoldnierov v Nigeri.

V krajine sa uskutočnilo aj niekoľko menších protestov, ktoré boli charakterizované prítomnosťou ruských vlajok a insígnií Wagnerovej skupiny, ktoré boli na sociálnych sieťach šírené s pro-ruským a antizápadným naratívom.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Absolvent medzinárodný vzťahov a európskych štúdií. Zaujíma sa prevažne o politické a bezpečnostné dianie mimo Európskej únie, v regiónoch strednej či východnej Ázie, ale aj amerického kontinentu. Kontakt: richard.straka@infosecurity.sk