Približne 15 % Američanov verí, že páky moci má v rukách kľuka pedofilov uctievajúcich Satana. Rovnaké percento respondentov si myslí, že skutoční americkí patrioti môžu použiť násilie v mene záchrany krajiny. Celkom 20 % respondentov si myslí, že búrka biblických rozmerov čoskoro zametie so zlými elitami a nastolí právoplatných lídrov.
Vyplýva to z nedávno zverejneného prieskumu Public Religion Research Institute (P.R.R.I.) a zoskupenia Interfaith Youth Core, ktorý sa uskutočnil v marci na vzorke 5 625 respondentov.
Respondentov, ktorí odpovedali kladne na všetky tri otázky, označili výskumníci stojaci za prieskumom za vyznávačov teórie QAnon – konšpiračnej teórie, podľa ktorej sa svet snaží ovládnuť kľuka kanibalististických pedofilov uctievajúcich Satana. Tá mala konšpirovať aj proti bývalému prezidentovi Donaldovi Trumpovi. Časť prívržencov verí, že Trump plánuje deň zúčtovania známy ako „Búrka“, keď budú zatknuté tisíce členov kľuky, ku ktorej majú patriť niektorí vysoko postavení úradníci, členovia Demokratickej strany či hollywoodski herci.
Takýchto ľudí má byť podľa odpovedí z prieskumu 14 %, čo je vyše 30 miliónov Američanov. To znamená, že QAnon sa v popularite vyrovnáva niektorým cirkvám.
Prekonal popularitu menších cirkví
Na základe dát organizácie Pew Research Center je možné QAnon označiť za podobne populárny ako tzv. protestantizmus hlavnej línie, kam patria napríklad baptisti či luteráni a dokopy ich je necelých 15 %. Katolíkov je v USA 20 %. Samozrejme, treba podotknúť, že vyznávači teórie QAnon netvoria jednotnú skupinu.
Výsledky prieskumu P.R.R.I. sa líšili podľa toho, ktorú skupinu respondentov vzali výskumníci do úvahy. Spomedzi Republikánov súhlasila s tvrdeniami štvrtina z nich, pričom pri Demokratoch to bolo 7 % a pri nezávislých 12 %. Naopak, tvrdenia úplne odmietla pätina Republikánov a 58 % Demokratov.
Výskumníci tiež zistili silnú koreláciu medzi vierou v základnú ideu teórie QAnon a médiami, ktorým respondenti najviac dôverujú. Spomedzi tých, ktorí najviac dôverujú krajne pravicovým médiám ako One America News Network alebo Newsmax verilo v QAnon približne 40 % respondentov. Pre porovnanie, spomedzi respondentov dôverujúcich Fox News to bolo 18 % a v prípade CNN 11 % respondentov.
Tí, ktorí vyjadrili vieru v teóriu QAnon, taktiež častejšie verili iným konšpiráciám. V tvrdenie, že „vakcíny proti COVID-19 obsahujú sledovacie mikročipy, ktoré sú znakom šelmy v biblickom proroctve“, verilo 39 % prívržencov QAnonu. Celkovo s týmto tvrdením súhlasí približne 1 z 10 Američanov.
Presah do vysokej politiky
Zakladateľ P.R.R.I. Robby Jones zároveň upozorňuje na koreláciu medzi vierou v teóriu QAnon a presvedčením, že ozbrojený stret medzi „americkými patriotmi” a „elitou uctievajúcou Satana” je nevyhnutný.„Keď vezmete do úvahy, že tieto presvedčenia sa spájajú s tak trochu apokalyptickým myslením a násilím, stáva sa z toho niečo trochu odlišné.“
Donald Trump, ktorý v teórii QAnon zohráva dôležitú rolu – podľa niektorých ide o akéhosi mesiáša – sa vyhýbal vyjadreniam na adresu tohto zoskupenia. Sám teórii pravdepodobne neverí, no keď mu bola položená otázka, či teóriu popiera, nespravil tak.
Medzi Republikánmi tvoria nasledovatelia QAnonu síce menšinu, no podporujú ju niektoré zo známych osobností v strane. V minulosti vyjadrila podporu pre teóriu napríklad Republikánka Marjorie Taylor Greene, ktorá je v súčasnosti členkou Kongresu.