Čínu a Rusko nespájajú len spoločné hranice a politický systém založený na autoritárskom režime, ale aj vzájomná podpora v otázke porušovania ľudských práv, zasahovania do nezávislosti bývalých kolónií či pridružených teritórií i boj proti spoločnému nepriateľovi – Západu.
Ako upozornil portál EUvsDisinfo, prokremeľské médiá najnovšie podporujú tvrdenia čínskej vlády, ktorá popiera akékoľvek porušovanie ľudských práv a obvinenia z genocídy a nútenej práce moslimskej menšiny Ujgurov žijúcich v čínskej provincii Sin-ťiang.
„Obyvatelia Sin-ťiangu a všetci pracovití ľudia si zaslúžia rešpekt celého sveta,“ vyhlásil ruský vládny denník Rossijskaja Gazeta pri príležitosti Medzinárodného dňa práce a dodal, že obvinenia Západu z nútenej práce tejto menšiny sú absurdné a ich cieľom je podkopať rozvoj regiónu.
Ruská podpora čínskeho útlaku
Začiatkom tohto roku ruská štátna tlačová agentúra RIA Novosti informovala, že správy z provincie sú len zámienkou na diskreditáciu zimných olympijských hier, ktoré sa majú uskutočniť v Pekingu v roku 2022.
Okrem toho, ruská štátom kontrolovaná televízia Rossija 24 vyslala vlastného novinára na prehliadku tovární a škôl do provincie Sin-ťiang, kde údajne zistila, že miestni obyvatelia „harmonicky kombinujú modlitbu, komunistického ducha a národné motívy“.
V minulosti tieto provládne médiá tiež tvrdili, že správy odsudzujúce represie voči Ujgurom v Číne boli súčasťou „propagandy“ a že samotní Ujguri vyvracali falošné správy o svojej údajnej otrockej práci.
Takéto „zistenia“ sú v rozpore s listinnými dôkazmi, vrátane oficiálnych čínskych dokumentov a výpovedí očitých svedkov, ktoré ilustrujú rozsah zásahu proti Ujgurom a iným etnickým skupinám.
V núdzi poznáš priateľa
Obe krajiny podpísali už viacero dohôd o spolupráci, ktoré prepájajú ruské a čínske štátom kontrolované médiá s cieľom „ukázať medzinárodnému spoločenstvu vývoj Číny a Ruska a ich obavy a postoje k niektorým významným medzinárodným problémom“.
Od roku 2018 sa štátne médiá oboch krajín dohodli na zvýšenej kolaborácii, ktorá má mnoho podôb. Médiá sa zaviazali k vzájomnej výmene a návrhom obsahu i vývoju aplikácií a platforiem. Spoločné školenia a výmeny kľúčových pracovníkov majú tiež za cieľ zosúladiť prezentáciu aktuálnych udalostí v médiách.
Vďaka dohodám správy ruských médií o Číne do veľkej miery odrážajú perspektívu Pekingu a naopak. Aj na začiatku tohto roka Rusko a Čína vydali spoločné vyhlásenie, v ktorom načrtli ich víziu svetového poriadku a dôrazne odmietli používanie ľudských práv ako zámienku Západu na zasahovanie do vnútorných záležitostí iných krajín.
Schvaľovanie zásahov do suverenity iných štátov
Peking ani Moskva však nemajú problém narúšať suverenitu iných oblastí a vzájomne sa v tom podporovať.
Ruská televízia RT odvysielala sporný dokument, v ktorom obvinila USA z riadenia a financovania pro-demokratických protestov v Hongkongu a vyjadrovala podporu čínskej verzii o priebehu demonštrácií.
Obe krajiny sa zosúladili aj pri šírení konšpiračnej teórie, že COVID-19 je biologická zbraň vytvorená USA.
Kritika spoločných nepriateľov
Podľa Mercatorovho inštitútu pre čínske štúdie (MERICS) sa spolupráca medzi čínskymi a ruskými štátnymi médiami zameriava skôr na vytváranie spoločných hrozieb než na propagáciu vzájomného dobrého obrazu.
Často útočia na svojich spoločných protivníkov ako je USA, na ktorých sa zamerali najmä po novembrových prezidentských voľbách. Sarkasticky upozorňovali na chyby v americkom volebnom procese a predpovedali pokles geopolitickej dominancie USA.
Provládne médiá oboch krajín pravidelne kritizujú aj nezávislé médiá iných krajín. Čínska štátna televízia CGTN i ruské Sputnik News obvinili BBC, ktorá priniesla niekoľko svedectiev o utláčaní menšiny Ujgurov, zo šírenia proti-čínskej propagandy a pokusu o destabilizáciu Číny. Takisto čínski cenzori z Národného úradu pre rozhlas a televíziu vyhlásili, že reportáže o Ujguroch sa nezakladali na pravde.
Obe krajiny sa takisto zapojili do cielených dezinformačných kampaní okolo pandémie COVID-19, pričom základným tvrdením, na ktoré sa odvolávali, bolo, že autokracie sú na riešenie krízových situácií vybavené lepšie ako demokracie.
Peking i Moskva sa chvália najmä vývozom vakcín do iných krajín, ktoré využívajú na šírenie svojho vplyvu. Avšak tu narážame na hranice vzájomnej súdržnosti oboch krajín, ktoré sa vyhýbajú vzájomnej propagácii svojich vakcín.