Americké knižné vydavateľstvo Counter-Currents Publishing, ktoré vzniklo v roku 2012, je známe propagovaním ideológie „bielej identity“. Publikuje najmä diela od pravicových a krajne pravicových spisovateľov, ktorí riešia etno-nacionalistické otázky a analyzujú domáce a globálne politiky z perspektívy bielej rasy.
Greg Johnson, krajne pravicový americký ideológ a editor vo vydavateľstve Counter-Currents, v tejto súvislosti spomína, že vydavateľstvo sa riadi tzv. ideológiou „severoamerickej novej pravice“.
Ide o hnutie podľa vzoru „európskej novej pravice“, ktoré odmieta liberalizmus, individualizmus, rovnoprávnosť a podporuje koncept etnopluralizmu. Od európskeho hnutia sa však odlišuje tým, že sa prikláňa ku kultúrnej hegemónii s cieľom vytvoriť politické základy pre vznik novej „bielej Ameriky“.
Dáta Counter-Currents Publishing, vrátane nahrávok, zverejnených a nezverejnených dokumentov, a súkromných záznamov rozhovorov, boli odhalené v cloudovom úložisku spoločnosti Amazon. Úložisko zostalo odomknuté, čo znamená, že sa k nemu môže dostať ktokoľvek na internete.
Únik dát Counter-Currents
Britský denník The Guardian preskúmal uniknuté údaje v kópii umiestnenej na webovej stránke Grayhat Warfare. Tá zhromažďuje obsah takzvaných objektových úložísk (cloud storage bucket) od poskytovateľov cloudových úložísk vrátane spoločností Amazon, Google, Microsoft Azure a Digital Ocean.
Uniknuté dáta Counter-Currents tvoria predovšetkým archívy, pluginy a konfigurácie, ktoré sa zhodujú so súčasnými príspevkami a produktami publikovanými americkým vydavateľstvom. Niektoré z nich však ešte neboli zverejnené.
Patrí k nim napríklad záznam rozhovoru amerického novinára a spoluzakladateľa Counter-Currents Michaela Polignana. Ten v ňom hovorí o tom, že bol členom americkej bielej nadnárodnej politickej organizácie Národná aliancia a že je stúpencom Williama Piercea, zakladateľa Národnej aliancie.
Rasistický a antisemitistický román The Turner Diaries (Turnerove denníky) od Williama Piercea totiž inšpiroval bielych nacionalistov a vražedné skupiny k útokom koncom minulého storočia. Patrí k nim vražda židovského moderátora Alana Berga v Denveri, bombové útoky v Oklahoma City a bombové útoky v Londýne.
Ďalšie nepublikované materiály tvoria nahrávky prejavov z krajne pravicovej konferencie Northwest Forum a rukopisy publikovaných prác pre antológiu The Alternative Right (Alternatívna pravica).
Jim Salter, technologický reportér a systémový administrátor v JRS Systems, sa pre The Guardian vyjadril, že údaje sú „s najväčšou pravdepodobnosťou zálohou adresára webových služieb stránky WordPress“. Povedal tiež, že v nich chýbajú citlivé php súbory (textové dokumenty), čo znamená že „web scraping [extrahovanie dát do formátu, ktorý je možný strojovo spracovať] treťou stranou sa kvôli tomu zdá nepravdepodobné“.
Spoločnosť Amazon v roku 2017 zároveň pridala nový varovný cloudový indikátor na lištu. Ten sa zobrazuje vždy, keď sú otvorené objektové úložiská Amazon Simple Storage Service/ Amazon S3 (služba jednoduchého úložiska od Amazonu). Amazon S3 je služba objektového úložiska, kde môžu zákazníci ukladať a chrániť ľubovoľné množstvo údajov pre prakticky akýkoľvek prípad použitia.
Šéf vydavateľstva glorifikuje Breivika
Heidi Beirichová, spoluzakladateľka Globálneho projektu proti nenávisti a extrémizmu, sa k prípadu Counter-Currents vyjadrila pre britský denník The Guardian. V ňom uviedla, že Greg Johnson začal vydávať diela z európskych krajne pravicových vydavateľstiev. Rovnako mal podľa nej pred pandémiou prednášať o bielych nacionalistoch na pravicových konferenciách po celej Európe.
V roku 2019 Johnsona zatkli po príchode do Nórska kvôli jeho plánovanému vystúpeniu na krajne pravicovej konferencii Scandza Forum. Miestne autority vtedy negatívne reagovali na jeho tvorbu a deklarovaný rešpekt voči Andersovi B. Breivikovi, nórskemu pravicovému extrémistovi, ktorý v roku 2011 pri teroristickom útoku na ostrove Utøya a v Osle zabil 77 ľudí.
Podľa Grega Johnsona tým narážali na jeho text, ktorý analyzoval Breivikov útok v Utøyi. Teroristický útok bol podľa Breivika iba „aktom jeho etnickej sebaobrany, ktorý mal zachrániť bielu rasu pred multikulturalizmom a moslimskou imigráciou“. Podľa editora vydavateľstva Counter-Currents Breivik po útoku hájil svoje postoje na súde inteligentne, a preto voči nemu pocítil nový príval zvláštneho rešpektu.
Vydavateľstvo Counter-Currents vtedy oznámilo, že Johnson bol zatknutý z dôvodov národnej bezpečnosti. Editor vydavateľstva následne v písomnom vyhlásení uviedol, že úrady ho spájali s Breivikovým útokom. Údajne mu okrem deklarovaného rešpektu pripisovali aj podnietenie bombového útoku v aute a strelnou zbraňou, ktorou Breivik zabil desiatky ľudí v Osle a v letnom tábore na ostrove Utøya.
Nakoniec však editora Counter-Currents deportovali do Maďarska, kde má povolenie na pobyt, bez obvinení. Odtiaľ sa zase presunul do Portugalska, aby pokračoval vo svojich prednáškach.
V Európe dodnes navštevuje krajne pravicové konferencie bielych nacionalistov. Prednáša na nich predovšetkým o teóriách, ktoré sú v súlade s ideológiou „severoamerickej krajnej pravice“, a konšpiračnou teóriou o „genocíde belochov v Amerike“.
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/