Ukrajina si marci pripomenula výročie masakru v Buči. Rusko stále hovorí o ukrajinskej provokácii

Mesto Buča padlo do ruskej okupácie takmer hneď po začiatku invázie a pod ruskou kontrolou bolo až do konca marca toho istého roku. Pred rokom ho oslobodili ukrajinské sily a odhalili množstvo vojenských zločinov spáchaných ruskou armádou. Vyšetrovanie potvrdilo mučenie, zabíjanie, ale aj sexuálne násilie.

Ukrajinskí vojaci našli v meste Buča telá mužov, žien a detí na uliciach, vo dvoroch či ich vlastných domovoch. Niektoré obete javili známky mučenia. Tieto chladnokrvné činy a násilie spáchané na obyvateľoch Buči sú už v súčasnosti známe ako „masaker v Buči“.

Stovky obetí

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas spomienkového podujatia, ktoré sa konalo presne rok po oslobodení mesta, uviedol, že ukrajinské úrady zdokumentovali v okrese Buča viac ako 1400 úmrtí civilistov. Medzi obeťami bolo aj 37 detí a viac ako 175 ľudí bolo nájdených v masových hroboch a mučiarňach.

Fakt, že obete boli mučené, potvrdil ukrajinský generálny prokurátor Andrij Kostin. Na svojom telegramovom účte uviedol, že takmer 100 ruských vojakov je podozrivých z vojnových zločinov a voči 35 z nich už bolo vznesené obvinenie.

Ukrajinským súdom boli odsúdení aj dvaja ruskí vojaci na 12 rokov väzenia za rabovanie a nezákonné zbavenie slobody civilistov. Volker Türk, vysoký komisár OSN pre ľudské práva, povedal, že jeho úrad už overil smrť viac ako 8 400 civilistov na Ukrajine od začiatku ruskej invázie. Poznamenal pritom, že „tieto počty sú len špičkou ľadovca“.

Vyšetrovanie potvrdilo obavy

Závery nezávislej medzinárodnej vyšetrovacej komisie OSN pre Ukrajinu poukázali na početné hromadné popravy a cielené útoky na civilistov zo strany ruskej armády, ale aj na prepojenie na ozbrojené skupiny ako sú Wagnerovci.

Türk okrem toho upozornil, že zistenia tímu OSN poukazujú aj na malý počet prípadov, kedy boli zdokumentované porušenia ľudských práv aj z ukrajinskej strany.

Vyšetrovaním bolo taktiež preukázané sexuálne násilie voči ženám a mužom, čo vyšetrovacia komisia považuje za mučenie vykonávané ruskými orgánmi.

Americká tlačová agentúra Associated Press a Frontline, televízna séria investigatívnej žurnalistiky PBS, získali záznamy z kamier z Buče. Na základe ich analýzy konštatovali, že išlo o organizovanú brutalitu, ktorá sa vo veľkom rozsahu opakovala na územiach okupovaných Ruskom po celej Ukrajine.

Takúto terorizáciu obyvateľstva používali ruské jednotky už v minulých konfliktoch, najmä v Čečensku. Podľa vyšetrovania spomínanej agentúry a televíznej série, ruskí vojaci v zachytených telefonických rozhovoroch referovali o udalostiach ako o „zachistke“ („očiste“).

Ruskí predstavitelia obvinenia zo zabíjania civilistov stále odmietajú a udalosti v Buči označujú za „falošný útok“. Maria Zacharovová, hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí, uviedla, že išlo o „hrubú a cynickú provokáciu“ zo strany Ukrajiny.

Pochmúrne výročie

Na výročie oslobodenia mesta sa konalo oficiálne spomienkové podujatie, na ktorom sa okrem prezidenta Ukrajiny zúčastnili aj premiéri Chorvátska, Slovenska, Slovinska a prezident Moldavska. Zelenskyj odovzdal medaily vojakom, policajtom, lekárom, učiteľom a záchranárom, ako aj rodinám dvoch vojakov zabitých pri obrane oblasti Kyjeva.

Zatiaľ čo si v Buči ľudia pripomínali pamiatku obetí ruskej okupácie, v iných častiach Ukrajiny boje naďalej pokračovali. Bieloruský prezident Alexander Lukašenko v ten istý deň odsúhlasil rozmiestnenie ruských strategických jadrových zbraní na území Bieloruska.

Lukašenko sa pritom svojou spoluprácou s Putinom netají. Od začiatku invázie bolo bieloruské územie využívané na útočenie a presun ruských jednotiek na Ukrajinu. Od tej doby Bielorusi vojenskú spoluprácu s Ruskom čoraz viac zintenzívňujú.

Začiatok ruskej invázie sa taktiež spája s predsedníctvom v Bezpečnostnej rade OSN, medzinárodnom orgáne zodpovednom za udržiavanie mieru. Jej členmi je päť stálych a desať nestálych členov OSN.

V čase, keď ruské jednotky prenikli na ukrajinské územie a začali ohrozovať suverenitu cudzieho štátu, bolo Rusko v tejto Rade predsedajúcim štátom. Deje sa tak opäť a Ruská federácia je od 1. apríla na jeden mesiac predsedajúcou krajinou napriek tomu, že Ukrajina vyzvala ostatných členov Bezpečnostnej rady OSN, aby tento krok zablokovali.

Rusko je spolu s Francúzskom, USA, Spojeným kráľovstvom a Čínou jedným zo stálych členov Bezpečnostnej rady OSN. Aj napriek tomu, že na prezidenta predsedajúcej krajiny je vydaný medzinárodný zatykač za vojnové zločiny, v skutočnosti nie je možné zabrániť Rusku ako stálemu členovi prevziať predsedajúci úrad.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. V rámci štúdia absolvovala stáž v Španielsku. Zaujíma sa o témy Commonwealthu a Britskej monarchie, o ktorých píše bakalársku prácu. Okrem toho plánuje pokračovať v štúdiu v odbore Bezpečnostné štúdia so zameraním na kybernetickú bezpečnosť a šírenie dezinformácií.