Staronový republikánsky naratív o útoku na Kapitol. Politickí väzni a „vina” Nancy Pelosiovej

Útok na Kapitol. Zdroj: Wikimedia Commons.

Analýza od denníku The New York Times poukazuje na najnovšiu republikánsku dezinformačnú sieť. Tá označuje zadržaných výtržníkov podieľajúcich sa na útoku na Kapitol v januári 2021 za politických väzňov. Zároveň z udalosti viní demokratickú predsedníčku Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovú.

Na prvý pohľad bizarný naratív je možné rozdeliť do dvoch častí, ktoré sa niektorí republikánski politici a predstavitelia snažia prepojiť. 

Cieľom je vytvoriť tak pre svoj elektorát negatívny obraz o oponentoch z Demokratickej strany a z výtržníkov urobiť hrdinov.

Rovnako je zrejme úlohou šírenia naratívov odvrátiť vinu čiastočne padajúcu na hlavu Donalda Trumpa iným smerom. 

Je dôležité spomenúť, že nejde o prvý pokus preniesť vinu na Nancy Pelosiovú. Podobný naratív sa šíril už vo februári tohto roku.

Policajné svedectvá plné emócií

V utorok 27. júla poskytla štvorica policajtov, ktorí boli v službe počas útoku na Kapitol, svoje výpovede o priebehu celej udalosti. Vypočutie prebehlo pred vyšetrovacím výborom Snemovne reprezentantov v americkom Kongrese a bolo plné emócií.

Policajti sa vo svojom svedectve pred zákonodárcami vyjadrili, že boli bití, čelili výsmechu či rasovým urážkam. Taktiež spomenuli vyhrážky ako „zabite ho jeho vlastnou zbraňou“, či strach o vlastné bezpečie a život počas obrany Kapitolu.

Počas takmer trojhodinovej výpovede nazvali protestujúcich dokonca teroristami snažiacimi sa o prevrat. „Mám pocit, že som prešiel peklom, aby som ochránil ľudí v tejto miestnosti. Ľahostajnosť voči mojim kolegom je hanebná,“ vyjadril sa policajný dôstojník Michael Fanone.

Staronový republikánsky naratív

Ako reakcia na výpovede policajtov sa objavila verzia udalostí, podľa ktorej boli z výtržností obvinení vlastenci, ktorí sú teraz politickí väzni novej prezidentskej garnitúry. 

Na druhej strane podľa daného naratívu za násilnosti môže predsedníčka Snemovne reprezentantov Spojených štátov Nancy Pelosiová, ktorá vraj odmietla povolať národnú gardu.

Podľa niektorých predstaviteľov Republikánskej strany bola Nancy Pelosiová, ako jeden z možných terčov davu, upozornená na výtržnosti vopred, avšak nezabránila im. 

Kevin McCarthy, člen Snemovne za Republikánov, prešiel postupne od obviňovania Donalda Trumpa z podnecovania výtržností k šíreniu naratívu o výlučnej vine predsedníčky Snemovne. 

Samotný Donald Trump jej odkázal, aby sa nechala v kontexte výtržností vyšetrovať.

Čo hovoria analýzy od amerických médií?

Podľa spomínanej analýzy od The New York Times sa naratív šíri aj od republikánskej špičky v Snemovni reprezentantov. To podľa odborníkov predstavuje hrozbu pre demokraciu aj po odchode Donalda Trumpa z úradu. 

Na rozdiel od Trumpa, totiž mnoho jeho stúpencov a podporovateľov z radov Republikánov nestratilo po nástupe nového prezidenta funkciu, a sú odhodlaní pokračovať v jeho rétorike a politike.

Snaha Republikánov z krídla podporujúceho Donalda Trumpa sa však stretáva s faktickými prekážkami, ktoré v zárodkoch negujú ich aktuálne naratívy. The Washington Post vo svojej rubrike „Fact Checker“ poskytuje pohľad na obvinenia a vyhlásenia Republikánov na adresu Nancy Pelosiovej.

Výsledky opakovanej analýzy, ktorú už The Washington Post uskutočnil, keď sa objavil podobný naratív, popierajú tvrdenia o vine predsedníčky Snemovne a usvedčujú republikánskych poslancov z opakovaného klamstva a šírenia dezinformácií.

Absolvent medzinárodný vzťahov a európskych štúdií. Zaujíma sa prevažne o politické a bezpečnostné dianie mimo Európskej únie, v regiónoch strednej či východnej Ázie, ale aj amerického kontinentu. Kontakt: richard.straka@infosecurity.sk