Španielske voľby boli sprevádzané dezinformáciami. Tvrdenia sa týkali údajnej manipulácie pri hlasovaní poštou

V júli sa v Španielsku konali predčasné parlamentné voľby, ktoré priniesli pomerne prekvapivý výsledok. Ľudová strana vyhrala voľby nad ľavicovou Španielskou socialistickou robotníckou stranou. V predvolebnom období sa však šírili dezinformácie, ktoré súviseli s hlasovaním poštou a s popieraním výsledkov volieb.

Zdroj: Freepik

Predčasné parlamentné voľby v Španielsku priniesli pomerne prekvapivý výsledok. Víťazom volieb sa stala Ľudová strana (PP) s 33,05 %, tesne za ňou sa umiestnila Španielska socialistická robotnícka strana (PSOE) so ziskom 31,7 %.

Na treťom mieste skončila krajne pravicová strana VOX s 12,39 %, nasledovala progresívna strana Sumar so ziskom 12,31 %. Do parlamentu sa dostalo aj viacero menších, regionálnych strán, ako napríklad ERC, Junts alebo EH/Bildu.

Ľudová strana ako konzervatívny stranícky subjekt tvorí pravicový blok spolu s krajne pravicovou stranou VOX, ktorej preferencie boli v marci 2022 na úrovni okolo 20 %. Vo voľbách získala strana VOX spomínaných 12,39 %, vytvorenie povolebnej koalície spoločne s PP tak nie je možné.

Šancu na vytvorenie koalície má aktuálne vládnuca PSOE, ktorá tvorí ľavicový blok spolu s progresívnou stranou Sumar. PSOE by však musela osloviť do koaličnej spolupráce menšie regionálne strany, ktoré budú súčasťou parlamentu. Sú nimi katalánska ERC, ktorá získala 1,89 %, Junts s 1,6 %, baskická EH/Bildu so ziskom 1,36 % a iné.

Dezinformácie a situácia pripomínajúca americké voľby

Predvolebné dianie v Španielsku pripomínalo dianie v Spojených štátoch amerických, keďže v oboch prípadoch bolo v centre pozornosti konšpiračných aktérov hlasovanie poštou. Niektorí krajne pravicoví španielski voliči naznačovali, že pošta mala byť zneužitá na upravenie volebného výsledku v prospech ľavicového lídra strany PSOE Pedra Sáncheza.

K šíreniu tohto naratívu prispel aj predseda najsilnejšej strany v prieskumoch PP Alberto Feijóo, ktorý vyzval na predvolebnom zhromaždení zamestnancov španielskej pošty, aby zostali nezávislí. Feijóo neskôr tvrdil, že sa nesnažil naznačiť, že by podľa neho mala manipulovať voľby pošta. Podľa jeho slov mal na mysli problémy spojené s manipuláciou s veľkým množstvom hlasovacích lístkov.

V posledných týždňoch pred voľbami sa na Facebooku a Twitteri šírili videá, ktoré údajne zachytávali členov volebných komisií pri plnení volebných urien hlasovacími lístkami. Facebook medzičasom videá označil za falošné, Twitter (v súčasnosti pod názvom X) zatiaľ nereagoval.

Ďalším naratívom, ktorý bol zdieľaný prostredníctvom Facebooku a TikToku bolo tvrdenie, že socialisti ukradnú voľby. Videá, v ktorých zaznieva toto tvrdenie, sú označené hashtagom „pucherazo“, čo v preklade znamená volebný podvod.

Najväčšie prekvapenie volieb

Najväčším prekvapením španielskych parlamentných volieb bol volebný výsledok extrémne pravicovej strany VOX. Strana mala v prieskumoch verejnej mienky v júni 2022 preferencie na úrovni viac než 20 % a aj tesne pred voľbami sa o nej písalo ako o kľúčovom hráčovi k vytvoreniu pravicovej vlády. Volebný výsledok na úrovni 12,39 % však ukončil snahy PP a VOX na vytvorenie pravicovej vlády.

VOX je strana, ktorá je známa svojimi radikálnymi postojmi vo vzťahu k právam LGBTI+ menšiny aj ženským právam. Vo vzťahu k právam LGBTI+ ľudí chce zrušiť zákon, ktorý bol prijatý len v marci tohto roku. Ten zaručuje ich rovnosť v spoločnosti. Strana ďalej plánuje zrušiť zákony o násilí na ženách, lebo sú vraj diskriminačné voči jednému z pohlaví. Rovnako avizuje zákaz interrupcií a zrušenie ministerstva pre rovnosť, ktoré by malo byť podľa politikov nahradené ministerstvom pre rodinu.

VOX je rovnako radikálny aj vo vzťahu ku Katalánsku. Predseda strany Santiago Abascal povedal, že ak by Katalánsko znova navrhlo konanie referenda o samostatnosti a jeho strana by bola vo vláde, tak by požadoval okupáciu územia. Bývalí premiéri podľa Abascala situáciu neriešili dostatočne rázne a ústupky katalánskym separatistom označil za „zradu tisícov Španielov“.

Patová situácia

Líder PP Alberto Feijóo sa chce ako víťaz volieb pokúsiť o zostavenie vlády. Feijóo však pravdepodobne nebude mať dôveru väčšiny parlamentu, keďže spolu so stranou VOX obsadia len 169 kresiel. Pri 350-člennom parlamente je na zostavenie vlády potrebných minimálne 176 poslancov.

Strana PSOE, ktorú vedie Pedro Sánchez, by sa mohla v prípade neúspechu o vytvorenie vlády víťaznou PP pokúsiť vytvoriť vládu so stranou Sumar. Okrem nej bude predseda socialistov nútený osloviť aj ostatné menšie strany. Negociácie však budú veľmi zložité, pretože napríklad katalánska separatistická strana Junts trvá na konaní referenda o nezávislosť Katalánska.

„Z Pedra Sáncheza neurobíme premiéra výmenou za nič. Našou prioritou je Katalánsko, nie spravovateľnosť španielskeho štátu, nepohneme sa ani o milimeter,“ povedala na tlačovej konferencii po výsledkoch volieb hlavná líderka strany Míriam Nogueras.

Možným scenárom tak je aj opakovanie volieb, v prípade že ani jeden z blokov nebude schopný zostaviť vládu. Španieli sa v takejto situácii nachádzali už v rokoch 2015 a 2019.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/