Nebezpečenstvo informačnej vojny v online sfére si uvedomujeme všetci. Už teraz mnohé sociálne siete bojujú s dezinformáciami a obmedzujú ich šírenie. Kremeľ sa však snaží zabrániť šíreniu pravdivých informácií k ruským obyvateľom, pričom svoje dezinformácie rozširuje na viacerých sociálnych sieťach.
Jednou zo sociálnych sietí s celosvetovým dosahom, ktorú Rusko momentálne využíva, je Twitter. Ruská vláda má na platforme momentálne viac ako 100 účtov. Niektoré z nich reprezentujú diplomatické misie v zahraničí s niekoľkými tisícmi sledovateľov. Iné reprezentujú vládne orgány a majú viac ako milión sledovateľov.
Twitter obmedzil ruské štátne médiá
Twitter už zaujal stanovisko voči ruským štátnym médiám RT a Sputnik. 28. februára vydal Yoel Roth, vedúci oddelenia Site Integrity, príspevok, v ktorom vysvetlil, že pri príspevkoch s linkami na tieto médiá bude sociálna sieť Twitter ukazovať varovanie: „Tento tweet sa prepája na ruské médiá.“
Rovnako bol Twitterom v niekoľkých krajinách obmedzený prístup na oficiálny účet RT.com. Problém však nastal pri snahe obmedziť ruské vládne účty. Pravidlá a možnosti obmedzovania účtov sa na ne totiž nevzťahujú. Tim Graham, analytik v QUT centrum pre výskum digitálnych médií, vidí túto problematiku ako čierny bod v obrannej stratégii proti dezinformáciám.
Zaujala ho práve „pavučina“ ruských vládnych účtov, pri ktorej zistil, že Kremeľ využíva praktiku s názvom „astrosurfing“. Tá sa využíva, keď vlastník viacerých účtov ich vzájomne zdieľa, aby tak umelo zvýšil ich dosah. Táto koordinovaná aktivita je v priamom rozpore s pravidlami sociálnej siete Twitter.
Ruské účty teda jasne narúšajú pravidlá sociálnej siete, no aj napriek tomu nie sú obmedzené. Podľa Twitteru ide o verejný záujem. Ak ide o vládne účty krajín, účty politikov alebo účty medzinárodných organizácií, ostávajú ich príspevky sprístupnené, aj keď pravidlá sociálnej siete porušujú. Twitter k týmto príspevkom pridá varovanie o porušovaní pravidiel.
Aké príspevky zdieľajú ruské vládne účty?
Denne sa na ruských účtoch objaví niekoľko príkladov dezinformovania a propagandistických naratívov. Napríklad, účet ruského ministerstva zahraničných vecí zdieľal príspevok, v ktorom ukazuje, ako ruskí vojaci poskytujú „humanitárnu pomoc v meste Cherson“, pretože „ukrajinská vláda prestala platiť mzdy a sociálne dávky svojim obyvateľom“.
Účet ruskej ambasády v Srí Lanke zdieľal príspevok o ďalšej „humanitárnej pomoci“ poskytnutej ruskými vojakmi obyvateľom Melitopoľu. Ruská ambasáda v Kanade zase zdieľala na Twitteri diplomatickú nótu mierenú na kanadské médiá, ktoré obviňuje zo šírenia dezinformácií o protiprávnom zatýkaní ruských občanov.
Rusko nie je jedinou krajinou, ktorá využíva Twitter na prejavenie svojho stanoviska. Virálnym sa stal aj kanadský príspevok, ktorý reagoval na šírenie ruských dezinformácií.
Ruská diplomatická misia pri OSN odoslala ostatným stálym členom OSN diplomatickú nótu, ktorá obhajovala ruskú „humanitárnu misiu na Ukrajine“ a žiadala o jej spolusponzorovanie členmi OSN. Kanadská diplomatická misia túto nótu „poupravila“, červeným písmom dopísala poznámky ku každému jej odstavcu a takto upravenú nótu zdieľala na svojom twitterovom účte.
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/