Rusko šíri svoju propagandu cez mémy. Recykluje aj odkazy z čias ZSSR

Rusko sa už niekoľko rokov snaží diskreditovať Ukrajinu, a to hlavne u domáceho publika. S týmto cieľom ruskí propagandisti Ukrajinu vyobrazujú ako zlo, ktoré je nutné poraziť. Používajú na to aj internetové mémy, pričom často recyklujú karikatúry z čias Sovietskeho zväzu.

Obrázok: Screenshoty propagandistických príspevkov. Obrázky slúžia iba pre ilustráciu, portál Infosecurity.sk sa nestotožňuje s ich obsahom ani s významom, ktorý nesú. Zdroj: Ukraine Crisis.

Meme obrázky (mémy) na internete už neslúžia len na zábavu, ale aj na šírenie propagandy a politických odkazov. Vďaka svojej jednoduchej forme dokážu komplikovanú myšlienku posunúť tak, že aj tí menej informovaní vedia jednoznačne pochopiť, čo sa autor snaží povedať.

Potenciál mémov si uvedomuje aj Kremeľ a jeho propagandisti. Práve vďaka nim propagandisti Kremľa pretláčajú rôzne naratívy doma aj v zahraničí. Rusku sa napríklad aj vďaka mémom darilo úspešne rozdeľovať americkú spoločnosť a v prezidentských voľbách získavať podporu pre Donalda Trumpa.

Od roku 2021 sa ale ruská propaganda sústredí primárne na Ukrajinu, ktorú sa snaží vykresliť ako fašistický režim. Používa napríklad hanlivé meme obrázky zobrazujúce Ukrajinu v zvieracej, zväčša prasacej podobe. Táto taktika je podobná vyobrazovaniu nacistického Nemecka počas druhej svetovej vojny.

Kremeľ recykluje myšlienky z čias Sovietskeho zväzu

Ruská meme propaganda mieri hlavne na domáce publikum. Aj prostredníctvom mémov totiž Kremeľ podporuje falošnú predstavu o fašistickom Západe, ktorý sa údajne snaží zničiť Rusko. Ide o pokračovanie naratívu z čias studenej vojny. Už počas nej sa totiž v ruskej tlači často šírili karikatúry, ktoré označovali Západ za fašistický.

Medzi najznámejších a najvplyvnejších ruských karikaturistov patrila skupina Kukryniksy zložená z troch umelcov – Mikhaila Kuprijanova, Porifiho Krylova a Nikolaja Sokolova. Tí ako vplyvní umelci z éry Sovietskeho zväzu ovplyvňujú súčasných kremeľských karikaturistov a internetových trollov. Práve oni totiž zohrali jednu z hlavných úloh pri šírení sovietskej propagandy o údajnom obnovení fašizmu na Západe, či o údajnej americkej krvilačnosti.

Dnešné ruské karikatúry si neprepožičiavajú z tých sovietskych len naratív, ale častokrát aj prevedenie. Na ruských telegramových kanáloch sú prezdieľavané obrázky veľmi podobné tým sovietskym. O dobe, kedy boli vytvorené, častokrát napovedá len použitá vlajka. Okrem toho sa využívajú protinemecké karikatúry vytvorené počas druhej svetovej vojny, ktoré propagandisti upravujú tak, aby targetovali Ukrajinu.

Ukrajina sa bráni aj na internete

Medzi najčastejšie témy ruských Z-mémov, teda mémov vytvorených na podporu ruskej armády vo vojne proti Ukrajine, patrí predovšetkým diskreditácia napadnutého štátu. K tomu dochádza hlavne prostredníctvom tvrdení o údajnom fašistickom režime v krajine a spochybňovania autonómie Ukrajiny. Od jari tohto roku sa ruskí trollovia taktiež začali sústrediť na relativizovanie úspechu ukrajinskej protiofenzívy.

Cieľom týchto aktivít je vytvoriť dojem, že pomoc, ktorú západné krajiny poskytujú Ukrajine, je mrhaním zdrojov. Podľa Kremľa totiž ruská armáda netrpí takými stratami, ako uvádzajú ukrajinské a západné zdroje. Zároveň sa ruskí propagandisti snažia Ukrajinu vykresliť ako skorumpovanú krajinu, v ktorej sa väčšina pomoci rozkradne.

Vďaka mémom približujú svetu ukrajinské utrpenie

Ukrajinská protiofenzíva však neprebieha len na fyzickom bojisku, ale aj na internete. Už od začiatku vojny sa Ukrajine úspešne darí vytláčať vplyv ruských trollov prostredníctvom ich vlastných mémov. Napríklad počas vzbury Wagnerovcov, kedy príslušníci súkromnej vojenskej organizácie pochodovali na Moskvu, sa Ukrajine podarilo „ovládnuť“ internet pomocou vtipov s pukancami.

Ukrajinci odolávajú agresorovi aj pomocou oficiálnych kanálov ministerstiev na sociálnych sieťach. Napríklad ministerstvo obrany od začiatku invázie používa popkultúrne referencie pri vzdávaní vďaky za podporu, či poukazovaní na nezrovnalosti vo vyjadreniach ruských politikov.

Príkladom môže byť video s ružami, čokoládou a romantickou hudbou ako poďakovanie Francúzsku za samohybné húfnice CAESAR, alebo meme obrázok s Ninja korytnačkami, ktorým zas Ukrajinci ďakovali za dodané rakety Javelin na začiatku invázie.

Jennifer Grygiel, docentka komunikácie na Univerzite v Syrakúze, tvrdí, že jeden z najdôležitejších efektov ukrajinských mémov je, že „ukazujú svetu, aké devastačné sú ruské útoky na populáciu a mestá“. „Pre mnoho ľudí je to prvý kontakt s krutosťou vojny v reálnom čase,“ dodala. To je podľa nej dôležité na zisk podpory od sveta, ktorý tak dokáže lepšie vžiť do situácie Ukrajiny.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Je študentom bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na University of Glasgow. Je vice-prezidentom študentského združenia Glasgow European Society. Zaujíma sa o spôsoby fungovania a udržania demokracií, Rusko a jeho vplyv na európsku politiku, a aktuálne politické dianie.