Ruské médiá zľahčujú vojnové zločiny odsúdeného vojaka

Kauza 21-ročného Vadima Šišimarina je prvým prípadom od prepuknutia vojny na Ukrajine, kedy bol ruský vojak odsúdený za vojnové zločiny voči miestnym civilistom. Ruské štátne médiá a ruská vláda s rozsudkom nesúhlasia.

Vadim Šišimarin bol koncom mája odsúdený na doživotie za zabitie civilistu Oleksandra Šelipova pri dedine Chupakhivka na severovýchode Ukrajiny, ktoré sa odohralo vo februári tohto roka. Ukrajina tvrdí, že od začiatku konfliktu ruské vojská vykonali na jej populácii viac než 10-tisíc vojnových zločinov. Moskva aj naďalej všetky obvinenia o úmyselnom zasahovaní civilných cieľov odmieta.

Podľa odborníkov na medzinárodné právo výsledok prípadu ruského vojaka nebol prekvapivý a pre Ukrajinu z právneho hľadiska tvorí významný míľnik. Môže totiž viesť k ďalším obvineniam ruských vojakov z vojnových zločinov s podobným odôvodnením.

Ruský vojak sa k činu priznáva a vdove po obeti sa ospravedlnil

Ruský vojak sa pred súdom obhajoval tvrdením, že predtým, ako ho vykonal, rozkaz zastreliť neozbrojeného civilistu dvakrát odmietol. Vo výpovedi povedal, že strieľal kvôli obavám o vlastnú bezpečnosť, pokiaľ by rozkaz nesplnil. Priznal tiež, že si nebol istý tým, či bol Šelipov ozbrojený alebo nie.

Sudca kvôli závažnosti činu odmietol uložiť kratší trest, aj v prípade, že Šišimarin vraždu vykonal na pokyn vojaka s vyššou hodnosťou. V rozhodnutí argumentoval, že čin bol spáchaný v rozpore s princípmi mieru, bezpečnosti, ľudskosti a medzinárodného právneho poriadku.

Šelipovova vdova na súde Šišimarina konfrontovala a požadovala za jeho čin čo najprísnejší trest a Šišimarin sa jej následne verejne ospravedlnil. Šišimarinov právnik sa po súde vyjadril, že ruský vojak sa proti rozhodnutiu súdu odvolá. Súd podľa neho nedokázal úmysel, preto ho nemožno prirovnať napríklad k zločinom, ktoré sa odohrali v Buči.

Ruské médiá prípad vykresľujú ako nespravodlivý a vopred rozhodnutý

O súdnom procese a jeho dopadoch sa diskutuje aj v ruských médiách. V nich je Šišimarin primárne zobrazený ako obeť nezodpovedného nadriadeného, pričom malo ísť o ojedinelý prípad. Tento naratív je podporovaný Šišimarinovou matkou.

Tá tiež tvrdí, že nie je možné, že by jej syn zámerne zavraždil civilistu a naznačuje, že k priznaniu viny mohol byť prinútený.

Otec odsúdeného vojaka má na prípad ešte radikálnejší pohľad. Pre ruskú štátnu televíziu sa vyjadril, že Rusko a jeho občania sa stali terčom útokov kvôli víťazstvám, ktoré zaznamenávajú na Ukrajine. Súd bol v prípade jeho syna rozhodnutý o jeho vine ešte predtým, ako sa začal.

Médium RT tiež spochybňuje, že by bol Šišimarin vôbec schopný úmyselne ukrajinského civilistu zasiahnuť, nakoľko strieľal z okna auta.

Moskva bude aj naďalej usilovať o Šišimarinovo oslobodenie

Podľa hovorcu ruského prezidenta Dmitrija Peskova je bezpečnosť ruských občanov na prvom mieste. Hoci momentálne na Ukrajine nemá krajina možnosť Šišimarina obhájiť, Rusko bude hľadať iné cesty, ktoré povedú k jeho návratu do krajiny. Peskov označil samotný prípad za poburujúci, neprijateľný a nafingovaný.

Rusko tiež plánuje v najbližšej dobe schváliť odvetné zákony, ktorými bude stíhať ukrajinských zajatcov ako vojnových zločincov. Podľa Šišimarinovho právnika bude potenciálne možná jeho výmena za ukrajinských odsúdencov alebo zajatcov v Rusku.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Je študentkou magisterského stupňa Bezpečnostných a strategických štúdií na Fakulte sociálnych štúdií Masarykovej univerzity v Brne. Absolvovala stáž na Úrade vlády SR. Zaujíma sa hlavne o medzinárodný terorizmus, pravicový extrémizmus a radikalizmus, ako aj šírenie propagandy.