Prezident konferencie COP28 Sultan Al Jaber bol obvinený z greenwashingu. Vyšlo totiž najavo, že tím jeho ľudí editoval stránky Wikipédie. Tá totiž poukazovala na jeho prepojenie na ropný priemysel. Takéto prepojenie je kontroverzné vzhľadom na fakt, že COP28 je klimatický summit, ktorý sa okrem iného snaží o redukciu využívania fosílnych palív.
Greenwashing je dezinformácia, ktorá má za účel prezentovať verejnosti environmentálne zodpovednejšiu tvár produktu, značky alebo osoby. Stojí na nepodložených základoch alebo je zámerne zavádzajúca.
Ropný cár či investor do udržateľnej energie?
Sultan Al Jaber je generálnym riaditeľom ropnej spoločnosti Adnoc, ktorú vlastnia Spojené arabské emiráty. Krajina je 10. najväčším producentom ropy na svete a produkciu plánuje ešte zvýšiť. Al Jaber sa nedávno vyjadril, že cieľom spoločnosti Adnoc je zdvojnásobiť ťažbu ropy na päť miliónov barelov za deň, a to do roku 2027.
Toto však nie je jediná Al Jaberova funkcia. Okrem šéfovania ropnému gigantu zastáva aj funkciu predsedu spoločnosti Masdar. Tá sa zameriava na obnoviteľnú energiu a je aktívna vo viac ako 40 krajinách sveta.
Hoci sa môže zdať, že sa dostal do konfliktu záujmov, prezident COP28 k danej situácii zaujal iný postoj. Tvrdí, že svet potrebuje všetky riešenia, ktoré sú nám dostupné, či už ide o ropu alebo solárnu energiu. Sľúbil, že COP28 prinesie pragmatický a realistický prístup, ktorý povedie k progresu a rastu nízkouhlíkovej ekonomiky.
Odborná verejnosť nesúhlasí s vymenovaním Sultana Al Jabera
COP (Konferencia zmluvných strán OSN) je každoročná svetová klimatická konferencia, na ktorej sa stretávajú svetoví lídri, aby diskutovali o plánoch na riešenie zmeny klímy. Do funkcie prezidenta tohtoročnej konferencie, teda COP28, bol nominovaný Sultan Al Jaber. Stalo sa tak začiatkom roka 2023. Nominovali ho Spojené arabské emiráty, ktoré budú tohtoročný summit hostiť.
Klimatickí aktivisti rozhodnutie vymenovať Al Jabera za prezidenta COP28 kritizovali hneď od začiatku. Zeina Khalil Haj, vedúca celosvetovej kampane pre 350.org, ktorej cieľom je definitívny koniec fosílnym palivám, povedala: „Je to to isté, ako keby ste poverili generálneho riaditeľa cigaretovej spoločnosti, aby viedol konferenciu o rakovine pľúc.“
Pred pár týždňami 130 amerických a európskych zákonodarcov napísalo list adresovaný vysokým politickým funkcionárom, vrátane amerického prezidenta či predsedníčky Európskeho parlamentu. V ňom žiadajú odvolanie Sultana Al Jabera z funkcie prezidenta klimatického summitu. Chcú tak zabezpečiť, aby summit aj naďalej prinášal uspokojivé riešenia v oblasti životného prostredia.
Ľudia okolo Al Jabera využili na „greenwashing“ Wikipédiu
Kritika zo strany verejnosti a vôľa upevniť svoje postavenie pravdepodobne viedli Al Jabera k snahe „vylepšiť svoj imidž“ prostredníctvom známej internetovej encyklopédie. Podľa The Guardian a Centra pre klimatické správy mal tím okolo Al Jabera pridať na stránku o prezidentovi COP28 a na stránku o samotnom klimatickom summite vetu: „Al Jaber je presne ten typ spojenca, akého klimatický progres potrebuje.“
Mimoriadne aktívny bol aj istý používateľ Wikipédie, ktorého identita nie je známa. Vieme však, že bol platený vyššie spomenutou ropnou spoločnosťou Adnoc za prispievanie na stránky Wikipédie. Tam sa snažil odviesť pozornosť od Al Jaberových obchodov s ropou.
Navrhol napríklad úpravu, ktorá by odstránila zmienku o zmluve, ktorú Al Jaber podpísal s americkými investormi, a ktorá sa týkala rozšírenia ropnej infraštruktúry. Používateľ svoj návrh odôvodnil tým, že informácia je príliš detailná, a preto navrhol do textu zapracovať vetu: „Al Jaber jednoducho prilákal medzinárodných investorov.“
Anonymný používateľ tiež odporučil zmazanie odkazu na článok na stránke Financial Times. Ten upozorňoval na nesúlad medzi Al Jaberovou funkciou prezidenta COP28 a jeho napojenia na ropný priemysel. Namiesto toho navrhol, že Wikipédia by mala radšej použiť informáciu, že Al Jaber využíva zisk z ropy na investovanie do zelených palív.
Len niektoré z návrhov tohto anonymného používateľa boli skutočne implementované, poukazujú však na snahu umelo vyvolať dojem o súlade Al Jaberových krokov s víziami klimatickej konferencie.
Ropné spoločnosti predstavujú pre klimatické konferencie riziko
„Ropné spoločnosti a ich generálni riaditelia posúvajú greenwashing na úplne novú úroveň – zmocňujú sa kontroly nad globálnymi klimatickými konferenciami a potom prinútia svojich zamestnancov, aby na Wikipédii zastierali kritiku voči ich očividnému pokrytectvu,“ vyjadrila sa Caroline Lucasová, členka Zelenej strany Anglicka a Walesu.
Podobným kontroverziám sa nevyhla ani minuloročná konferencia organizovaná v egyptskom meste Šarm aš-Šajch. Okrem ľudskoprávnych otázok a potláčania politickej opozície si totiž egyptská vláda najala RP agentúru spájanú s greenwashingom. Hill+Knowlton Strategies bola v minulosti obvinená zo šírenia historických „dezinformácií“ pre tabakový priemysel a priemysel fosílnych palív.
Vzhľadom k častým problémom s greenwashingom je kľúčové, aby príslušné inštitúcie vyvodili dôsledky. Inak sa môže stať, že COP28 a iné klimatické konferencie už nebudú brané vážne. Hrozí, že hlavné slovo na podobných aktivitách prevezmú spoločnosti, ktorým ide skôr o zisk než o záchranu planéty.
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/