Podvodníci na Facebooku sľubujú tisíce za darovanie obličky. Mnohí chudobou skúšaní Indovia podvodu naleteli

V snahe rýchlo získať peniaze pre svoje rodiny sú mnohí Indovia ochotní predať vlastné orgány. To využívajú facebookoví podvodníci, ktorí sa častokrát odvolávajú na reálne organizácie, aby pôsobili dôveryhodným dojmom.

Široká dostupnosť sociálnej siete Facebook v Indii spôsobila, že sa platforma stala akýmsi univerzálnym trhoviskom, kde sa dá kúpiť a predať takmer čokoľvek – vrátane orgánov. Hoci je ich predaj v Indii zakázaný, podvodníci naďalej zarábajú na ľudskom nešťastí.

Nedávno vyšlo najavo, že viacerí chudobní Indovia sa snažili privyrobiť si predávaním svojich obličiek na Facebooku. Ich zúfalú životnú situáciu využívajú podvodníci, ktorí od potenciálnych darcov vyžadujú uhradenie registračných poplatkov. Po ich zaplatení podvodníci s danými osobami prerušia kontakt.

Predaj orgánov je v Indii pomerne obľúbený spôsob, ako si finančne pomôcť

Predtým než sa Facebook v Indii rozšíril, prebiehali nelegálne obchody s ľudskými orgánmi na uliciach. Ničivé cunami, ktoré v roku 2004 zdevastovalo značnú časť subkontinentu, totiž pripravilo rodiny o živiteľov a vyhnalo ľudí z ich domovov.

Mnoho Indov, ktorých katastrofa zasiahla, sa vtedy rozhodli predať vlastné orgány, aby finančne pomohli svojim rodinám. Obchod s obličkami sa rozšíril tak, že sa oblasť Villivakkam v štáte Tamil Nadu začala prezývať Kidneyvakkam (z anglického „kidney“ ako oblička).

V roku 2008 bola v Indii odhalená organizovaná skupina operujúca primárne na predmestiach hlavného mesta Naí Dillí. Skupina počas svojho fungovania nalákala stovky chudobných indických občanov na transplantáciu obličiek. Odhad hovoril o 400 – 500 prípadoch, pričom orgány mali byť vyvážané aj do zahraničia.

Lokálne úrady sa vzhľadom k rastúcemu trendu nelegálneho obchodovania s orgánmi rozhodli zaviesť pravidlá regulujúce transplantáciu orgánov. V roku 2008 spomínaný štát Tamil Nadu začal raziť cestu v celonárodnej osvete o darcovstve orgánov od zosnulých darcov prostredníctvom Úradu pre transplantácie v Tamil Nadu. Ten stanovuje štandardné prevádzkové postupy pre transplantáciu orgánov, vrátane postupov darcovstva od žijúcich darcov.

Kým sa úradom podarilo urobiť ilegálny obchod s obličkami zložitejším, facebookoví podvodníci sľubujú rýchle a jednoduché darovanie. Preto im chudobní Indovia, ktorí sú častokrát zadlžení, padnú do pasce.

Počet ľudí, ktorí sa snažili predať svoje orgány, opäť narástol v roku 2020 počas pandémie Covid-19. Mnohí obyvatelia totiž v danom období prišli o prácu a ich príjmy rapídne klesli.

V hodine dvanástej sa dozvedela, že sa stala obeťou podvodníkov

Jedným z mnohých potenciálnych darcov bola Surya, ktorej prípad dokumentujú aj lokálne médiá. Po nehode jej zdravotný stav neumožňoval pracovať. Jej manžel už dávnejšie prišiel o prácu a rodina tak stratila jediného živiteľa. Rodinu navyše trápila pôžička približne vo výške 6 450 eur. Surya sa preto rozhodla predať obličku.

Surya si našla facebookovú stránku, kde uviedla, že by rada darovala obličku a priložila svoje telefónne číslo. O niekoľko dní ju telefonicky kontaktoval muž, ktorý sa predstavil ako Dr. Sandy. Povedal jej, že Medicínske centrum Gitroh neďaleko Naí Dillí by rado kúpilo jej obličku za približne 129-tisíc eur.

Jediné, čo od Suryi požadoval, bolo zaplatenie darcovskej karty vo výške asi 103 eur. Muž tvrdil, že len po zaplatení poplatku bude umožnené vykonať zákrok. Tesne predtým než Surya danú čiastku zaplatila, našla telefónny kontakt na Multi odoberaciu sieť orgánov (MOHAN).

Ide o neziskovú organizáciu, ktorá propaguje darcovstvo orgánov a stará sa aj o vydávanie darcovských kariet pre osoby, ktoré chcú svoje orgány darovať po smrti. Na zákazníckej linke ju ubezpečili, že nepotrebuje uhradiť žiadnu čiastku na založenie darcovskej karty. „Myslím si, že ste sa (takmer) stali obeťou podvodníkov,“ povedal jej operátor.

Situácia týkajúca sa podobných prípadov eskalovala začiatkom tohto roka. Kapil, ktorý podobne ako Surya podľahol lákadlu rýchleho zárobku, bol oklamaný facebookovým príspevkom o darovaní krvi. Podvodník ho následne presvedčil na transplantáciu obličky, ku ktorej vyhotovil falošné zdravotnícke dokumenty.

Zneužívajú dobré mená nemocníc a organizácií

Suryin či Kapilov prípad neboli ojedinelé. Netrvalo dlho a pracovníci organizácie MOHAN zistili, že podvodníci zneužívajú meno organizácie, aby prilákali viac potenciálnych darcov.

Ani organizácia MOHAN nie je jediná, ktorú podvodníci zneužívajú. Facebooková stránka s názvom „Chcete predať svoju obličku za peniaze?“ sa odvoláva na Všeobecnú nemocnicu Gleneagles v indickom Čennai, ktorá má údajne nedostatok obličiek pre pacientov. Jej zamestnanec Dr. John Simpson je údajne ochotný za jednu darovanú obličku zaplatiť v prepočte približne 672-tisíc dolárov.

Stránka však už pri popise zdravotníckeho zariadenia používa falošnú fotografiu. Snímka, na ktorej má byť Dr. Simpson, totiž zobrazuje Dr. Paula Nassifa, amerického plastického chirurga, ktorý s nemocnicou v Čennai nemá nič spoločné. Kancelária Dr. Nassifa sa vyjadrila, že si situácie nebola vedomá a má v pláne požiadať Facebook, aby stránku odstránil.

Medzi zneužívanými inštitúciami je napríklad nemocnica Apollo v Čennai či Národná obličková nadácia, dobrovoľnícka zdravotnícka organizácia so sídlom v USA. Tá prisľúbila, že na svoju oficiálnu stránku pridá informáciu o tom, že nepredávajú žiadne darcovské karty. Zároveň vyjadrila zhrozenie nad krutosťou podvodníkov, ktorí sa takýmto spôsobom snažia priživiť na ľuďoch v núdzi.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/