Moskva cenzuruje médiá, popularita ruských stand-up komikov rastie

Politické, ale aj iné „nevhodné“ vtipy, ktoré sa zo strachu z možných represií kedysi rozprávali tichými hlasmi v bytoch, sa dnes presunuli do ruských barov či online priestoru. Mnohí ľudia sú prekvapení, keď počujú, že v Rusku vystupujú komici a existujú stand-up komédie. Tento druh zábavy sa dnes aj v Rusku teší rastúcej popularite.

Stand-up komédie sa v dnešnej dobe tešia rastúcej popularite vo svete. Ide o typ zábavy, ktorý sa stáva čoraz populárnejším aj v Rusku. Pravdou však je, že niektoré témy zostávajú tabuizovanými a je lepšie sa im vyhýbať aj v humore.

Vývoj ruskej humoristickej scény

Vtipy a predovšetkým politická satira sa v krajine vyvíjali postupom času. Počas vlády Stalina boli tisíce ľudí stíhaných či zatknutých za šírenie politických vtipov. Po Stalinovej smrti v roku 1953 to bolo zriedkavejšie, hoci ešte aj v roku 1983 nájdeme prípad uväznenia ženy za rozprávanie protisovietskych vtipov.

Počas nového režimu opatrenia povolili, no politická satira je v Rusku stále do istej miery sledovaná. Počas Putinovej vlády bolo veľa ruských komediálnych relácií zakázaných, na iné sa vzťahujú obmedzenia. Zároveň však Rusko necháva priestor na „vypustenie pary“. Moskva si uvedomuje, že vtipkovanie v bare je stále lepšie ako protestovanie v uliciach.

V poslednej dobe v súvislosti so stúpajúcou reguláciou a obmedzovaním nezávislých médií, zažíva stand-up komédia v Rusku boom. 

Kým v televízii politická satira takmer neexistuje, v moskovských baroch si humoristi môžu dovoliť väčšiu voľnosť. Tento žáner sa teší popularite aj v online prostredí, kde takto mnohí Rusi vyhľadávajú humor a obsah, ktorý nie je regulovaný a cenzurovaný.

Okliešťovanie slobody slova

Kontrola a regulácia toho, čo sa šíri v ruskom informačnom priestore, je už pre Moskvu bežná prax. Kremeľ v roku 2012 prijal tzv. zákon o zahraničných agentoch vzťahujúci sa na mimovládne organizácie, ktoré prijímajú financie zo zahraničia. V roku 2017 sa zákon rozšíril na médiá. Ďalšia novela z roku 2019 zahrnula do pôsobnosti zákona aj jednotlivcov a „nálepku“ zahraničného agenta môžu dostať novinári, blogeri, občianski aktivisti, dokonca aj obyčajní užívatelia internetu. Zákon je formulovaný veľmi všeobecne, a tak sa dá uplatniť takmer na kohokoľvek.

Označenie zahraničný agent so sebou prináša mnohé komplikácie. Tieto médiá, ale aj jednotlivci musia ruské úrady pravidelne informovať o svojej činnosti, záväzne používať pridelené označenia, či spĺňať ďalšie rôznorodé požiadavky.

Ich porušenie sa považuje za trestný čin sankcionovaný vysokými administratívnymi pokutami alebo odňatím slobody až na dva roky. V praxi zákon znamená v prípade mnohých médií ukončenie ich činnosti.

Tieto kroky Moskvy prispievajú k obmedzovaniu priestoru na objektívnu žurnalistiku, oklieštené sú aj samotné príležitosti na vyjadrenie plurality názorov. Rusi tak hľadajú alternatívne spôsoby a príležitosti na angažovanie sa v spoločnosti bez cenzúry. Satirické vystúpenia moskovských komikov sú jedným z nich.

Aj (ruský) humor má svoje hranice

Hoci sa atmosféra na stand-up vystúpeniach dá považovať za uvoľnenú a neformálnu, v ruskej spoločnosti stále existujú témy, ktoré sú vnímané ako tabu. Silný nacionalizmus je v Rusku stále prítomný a vtipy o národnostiach sú citlivou témou. 

V auguste tohto roku dokonca Rusko vydalo príkaz na vyhostenie populárneho bieloruského komika po tom, čo vo svojom vystúpení útočil na etnických Rusov.

Kvôli mnohým reštriktívnym zákonom v Rusku, ako je zákaz šíriť tzv. „gay propagandu“, či urážať náboženské presvedčenie, sú náboženské vtipy ojedinelé. V roku 2020 sa vyskytol prípad, kedy polícia začala vyšetrovať zábery z vystúpenia istého ruského komika. Ukázalo sa, že si robil žarty z prezidenta Vladimíra Putina a kresťanstva. 25-ročný mladík nakoniec z Ruska kvôli obavám o svoju bezpečnosť ušiel.

Chúlostivé témy, ktorým je lepšie sa vyhnúť, sa nájdu predovšetkým v histórii. Rusi nežartujú o druhej svetovej vojne, keďže takmer každá ruská rodina má niekoho, kto vo vojne bojoval alebo zomrel. Obdobie stalinských represií a gulag taktiež nie sú akceptovanými námetmi na vtipkovanie.

A hoci v spoločnosti najlepšie rezonujú vtipy o aktuálnom dianí, žartovaním o krymskej anexii či vojne na Ukrajine moskovský komik vstupuje do riskantných vôd.

Smiať sa treba, aj s ruskými agentmi v publiku

Po tvrdých obmedzujúcich zásahoch proti médiám, ale aj po zatknutí hlavného Putinovho oponenta Alexeja Navaľného, aj samotní komici tvrdia, že pociťujú tlak.

Mnohí si totiž všimli, že na ich predstavenia začali chodiť noví, nepozvaní hostia – pravdepodobne z bezpečnostných zložiek. Tí si ich vystúpenia natáčajú, a aj preto si komici často overujú u právnikov, či ich určité témy nemôžu dostať do problémov. Novým trendom sa stalo vyhľadávanie starších videí komikov a následné vyhrážanie na sociálnych sieťach.

Kvôli postupnému okliešťovaniu mediálneho priestoru a obmedzovaniu nezávislých necenzurovaných médií v Rusku, dopyt po stand-upe rastie. Spolu s rastúcou popularitou sa objavujú aj tí, ktorým takáto činnosť nevyhovuje.

Mnohí komici sa však vyjadrili, že majú v úmysle pokračovať vo svojej činnosti. Uvedomujú si, že ich práca je pre ruské publikum atraktívna práve kvôli narastajúcemu nedostatku kritických hlasov v krajine.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Študuje inžinierske štúdium na Fakulte medzinárodných vzťahov Ekonomickej univerzity v Bratislave. V súčasnosti pôsobí aj ako stážistka u MEP M. Hojsíka. Absolvovala študijný pobyt na univerzite v Španielsku, v bakalárskej práci rozoberala špecifiká migrácie v tejto krajine. Okrem toho sa zaujíma o dianie na blízkom východe, dezinformácie a dôsledky klimatickej zmeny. Kontakt: monika.jakabova@infosecurity.sk