K mizogýnnej komunite manosféra patria incelovia aj aktivisti za práva mužov. Môžu predstavovať vážnu bezpečnostnú hrozbu

Internetové hnutie manosféra (manosphere) sa vyznačuje nenávisťou voči ženám a sexistickými názormi. Radikalizácia v týchto kruhoch môže viesť až k teroristickým činom.

Manosféra (manosphere – sféra mužov) je internetová sieť mužských komunít, ktoré bojujú proti posilňovaniu postavenia žien v spoločnosti a obhajujú sexistické a antifeministické názory. Feministkám aj ženám vo všeobecnosti pripisujú zodpovednosť za širokú škálu sociálnych problémov. Niektoré z týchto skupín propagujú voči ženám nepriateľstvo a niekedy až nenávisť.

Výskum Southern Poverty Law Center (SPLC) poukazuje na významný vzťah medzi manosférou a pravicovým extrémizmom. Aj keď sa členovia jednej skupiny nemusia zároveň identifikovať aj ako členovia druhej skupiny, na pravicových stránkach sa objavili prípady znepokojujúceho mizogýnneho obsahu a na fórach manosféry sa vyskytli odkazy na pravicovo extrémistickú ideológiu.

V manosfére existujú štyri hlavné skupiny. Sú nimi muži, ktorí idú vlastnou cestou, pick-up artisti (pick-up – balenie), incelovia (incel = involuntary celibates – nedobrovoľne v celibáte) a aktivisti za práva mužov.

Muži, ktorí idú vlastnou cestou

Na internete sa šíria manifesty „mužov, ktorí idú vlastnou cestou“ (skratka MGTOW). V nich sa uvádza, že skupina uprednostňuje vziať veci do vlastných rúk, keďže muž má právo vytýčiť si vlastné podmienky a pravidlá toho, ako si viesť svoj vlastný život.

Ich manifesty preto zahŕňajú odmietnutie spoločenských noriem a predsudkov, ktoré definujú muža. Nesnažia sa prispôsobiť spoločenským konvenciám a nedovolia, aby sa s nimi zaobchádzalo ako s „obyčajnými otrokmi“. Uprednostňujú svoje vlastné záujmy pred záujmami iných.

Aj keď to z týchto vyhlásení nemusí byť jasné, svetonázor hnutia je výrazne mizogýnny. MGTOW totiž tvrdia, že ženy sú natoľko toxické, že by sa im muži mali vyhýbať úplne. Niektorí MGTOW nadväzujú so ženami vzťahy, ale vyhýbajú sa vážnym vzťahom so záväzkami, zatiaľ čo iní sa so ženami ani len nepriatelia.

Len na oficiálnej stránke mgtow.com je viac ako 33-tisíc členov. Ich fóra (len pre mužov) poskytujú diskusie na viac ako 50-tisíc tém s viac ako 790-tisíc komentármi. Nachádzajú sa tam tipy, ako sa čo najlacnejšie rozviesť, alebo správy o manželkách, ktoré zabili svojich manželov obzvlášť kreatívnym spôsobom.

Pick-up artisti 

Pick-up artisti veria, že muži majú automaticky právo na sex, a tak ženy musia byť vždy „sexuálne dostupné“. V skutočnosti sú to obyčajní muži, ktorí vstúpili do internetovej kultúry šíriacej presvedčenie, že ženy môžu byť presvedčené alebo – v najhoršom prípade – donútené k sexu.

Na rozdiel od výhradne online hnutí, ako sú incelovia, stať sa pick-up artistom zahŕňa aj značné množstvo seminárov, školení a „tréningových aktivít“. Skupiny pick-up artistov, ako naznačuje ich názov, sa sústreďujú na poučenie svojich členov o tom, ako zvádzať ženy.

Aby pomohli mužom úspešnejšie zaujať ženy, vzdelávajú ich v technikách „zvádzania“. Tieto metódy však často zahŕňajú hrubé zaobchádzanie so ženami, napríklad ich urážaním alebo nerešpektovaním ich odmietnutia.

Kniha Hra, medzinárodný bestseller Neila Straussa z roku 2005, katapultovala komunitu do centra pozornosti. Mužom totiž predstavila svet pick-up artistov a ich metód, ako je napríklad zámerne výstredné obliekanie, aby ním zaujali ženy, alebo urážanie žien s cieľom podkopať ich sebavedomie natoľko, aby následne vyhľadávali mužskú priazeň za každú cenu.

Incelovia

Komunita incelov si myslí, že má prirodzené právo na sex. Incelovia ženami pohŕdajú alebo voči nim prechovávajú odpor, keďže istú dobu (prípadne nikdy) nemali sex. Výsledkom je, že sexizmus na fórach incelov je priam nekontrolovateľný a jeho intenzita siaha od urážania žien až po obhajovanie znásilnenia.

Základ ideológie incelov tvorí toxický názor, že všetky ženy sú promiskuitné, manipulatívne a ide im len o peniaze. Incelovia sa zhromažďujú na internetových fórach a po radikalizácii môžu páchať extrémistické činy, či dokonca vraždy. Štáty po celom svete začali vnímať sexistické hnutie incelov ako teroristickú hrozbu, keďže v posledných rokoch pribudli súvisiace násilné incidenty.

Zdá sa tiež, že existuje súvislosť medzi kultúrou incelov a ultranacionalistickými, pravicovými či antifeministickými hnutiami. Tieto hnutia samé seba považujú za nespravodlivo prenasledované menšiny, na ktoré „útočí politická korektnosť“. Svet, v ktorom žijú, vidia skrz rôzne stereotypy.

Aktivisti za práva mužov

Aktivisti za práva mužov presadzujú politické a akademické reformy, ktoré zvýhodňujú mužov vo všetkých aspektoch. Napriek tomu veľká časť ich aktivizmu pozostáva zo zosmiešňovania a obťažovania feministiek a iných ženských verejných činiteliek.

Keďže títo aktivisti sa neidentifikujú na báze svojho sexuálneho života alebo blízkych vzťahov so ženami, ich jazyk sa od incelov líši pravdepodobne najviac. V diskurze aktivistov za práva mužov sa totiž kladie menší dôraz na sex. Namiesto toho aktivisti kritizujú rodovú rovnosť, práva žien a ich úlohu v dnešnej spoločnosti.

Táto komunita si tiež myslí, že feminizmus znevýhodňuje mužov. Niektorí z nich zájdu ešte o krok ďalej a tvrdia, že právo žien na vzdelanie, prácu mimo domova a volebné právo by mali byť zrušené, pretože všetky prispeli k poklesu postavenia a autority mužov v spoločnosti.

Manosféra na sociálnych sieťach

Komunita manosféry sa vyvinula na sociálnych sieťach a anonymných diskusných fórach ako Reddit, Instagram, Twitter, Facebook, 4chan a na stránkach prevádzkovaných samotnými členmi tohto hnutia. Domovom mnohých komunít manosféry je najmä Reddit, hoci najobľúbenejšie kanály MGTOW a incelov boli platformou zrušené.

Keďže algoritmus na YouTube je známy propagáciou rasistických a antifeministických materiálov s cieľom udržať záujem používateľov, mladí ľudia môžu objaviť manosféru aj tam. Ďalšou možnosťou je aj TikTok, kde rastie najmä popularita skupín MGTOW a pick-up artistov.

Na online fórach, v chatovacích miestnostiach a na webových stránkach pripojených k manosfére sa často spomínajú rôzne farebné pilulky. Tieto pilulky, ktoré sú používateľom ponúknuté, im majú predstaviť skrytú pravdu o svete a odhaliť im spleť manipulácií, v ktorej doteraz žili. Prebraté boli z filmu Matrix a majú viacero farieb. Každá farba predstavuje väčší stupeň vystavenia a/alebo prijatia toho, čo tieto skupiny považujú za realitu. 

Pravicové extrémistické organizácie tiež používajú „pilulkovú“ rétoriku, čo zdôrazňuje podobnosti medzi týmito ideológiami. Je však dôležité poznamenať, že ak niekto používa tento slovník, nemusí to znamenať, že automaticky podporuje extrémistické organizácie. Aj napriek tomu, že pojem redpilling si vzali do rúk extrémisti, popularita filmu Matrix rozšírila tento slovník aj do povedomia širšej verejnosti.

Manosféra môže byť vážnou teroristickou hrozbou

Hoci členovia manosféry sú často vnímaní ako hnutie bez politických cieľov, môžu zdieľať ciele s belošskými nacionalistami. Obe hnutia chcú zásadne zmeniť hodnoty spoločnosti, aby dosiahli ciele svojej vlastnej skupiny.

K najnásilnejším a najsmrteľnejším útokom spôsobeným členmi manosféry patrí útok incela Elliota Rogera, ktorý v USA v roku 2014 zastrelil sedem ľudí vrátane seba. V roku 2018 vrazil Alek Minassian dodávkou do davu, pričom desať ľudí zabil a 16 zranil. Útočník predtým zverejnil na Facebooku status o „začatí vzbury incelov“. Ďalší americký aktivista za práva mužov bol obvinený z dvoch nenávistných vrážd v roku 2020.

Napriek tomu, že väčšina týchto násilných útokov sa odohrala v západných krajinách, nie je vylúčené rozšírenie manosféry do našich končín. Keďže sa v posledných rokoch znásobili útoky spojené s mizogýnnou manosférou, úrady po celom svete začali túto ideológiu považovať za vážnejšiu teroristickú hrozbu.

Niektorí predstavitelia západných bezpečnostných a spravodajských služieb vydali varovanie, že násilný sexizmus je typom „ideologicky motivovaného násilného extrémizmu“ a hrozbou pre národnú bezpečnosť.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Študentka Britských a amerických štúdií na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach so zameraním na britskú históriu a politiku. V diplomovej práci skúma vývoj britskej krajnej pravice a extrémizmu. Absolvovala kurz na online platforme Harvard University ohľadom americkej občianskej politiky.