Južná Kórea pokračuje v boji proti technologickým gigantom. Google dostal miliónovú pokutu

Technologický gigant Google dostal od juhokórejského antimonopolného úradu pokutu vo výške 149,6 milióna eur. Dôvodom je zneužitie dominantného postavenia na trhu k presadeniu zmlúv, ktoré znevýhodňujú výrobcov smartfónov.

Google Kórea
Obrázok: unsplash

Juhokórejský antimonopolný úrad (KFTC) oznámil 14. septembra udelenie pokuty firme Google. KFTC pokutu vo výške 149,6 milióna eur odôvodnil zneužitím dominantného postavenia na trhu zo strany giganta.

Google mal svoju silnú pozíciu využívať pri uzatváraní zmlúv s výrobcami mobilných telefónov, najčastejšie so Samsungom alebo LG. Pri podpise každej zmluvy bol výrobca povinný dodržiavať tzv. Dohodu o fragmentácii, ktorá zakazovala vybavovať zariadenia modifikovanými verziami Androidu (tzv. Android forks).

Podľa KFTC mohlo byť účelom tohto kroku obmedziť šírenie konkurenčných systémov, najmä od firiem Alibaba alebo Amazon, ktoré sú založené práve na Android forks.

Okrem tohto prípadu sa antimonopolný úrad venuje ešte ďalším trom prípadom súvisiacim s Googlom, kde ide o problematiku platieb a reklám.

Google sa proti pokute bráni poukazovaním na svoj prínos

Google s pokutou nesúhlasí a mieni sa odvolať. V rámci protestu proti verdiktu uviedla riaditeľka YouTube Susan Wojcicki, že v roku 2020 sa YouTube podieľal na juhokórejskom HDP sumou okolo 1,3 miliárd dolárov a vytvoril viac ako 86-tisíc pracovných miest. Celkový zisk Google v rámci juhokórejskej ekonomiky za minulý rok činil 10,25 miliárd dolárov.

Gigant podľa svojho vyhlásenia investoval do juhokórejských spoločností až 8,9 miliardy dolárov zo svojho zisku. V rámci tlačovej besedy nazvanej „Google pre Kóreu“ vyzdvihla Wojcicki pozitívny vplyv platformy YouTube na Kórejčanov. Podľa nej má viac ako 500 juhokórejských kanálov cez milión odberateľov.

Smeruje svet k veľkému obmedzeniu gigantov?

Pokuta pre Google, ktorá je druhou najvyššou, akú kedy KFTC udelil, je ďalším dôkazom snahy zakročiť proti technologickým gigantom. 31. augusta bol v juhokórejskom parlamente schválený zákon, ktorý má používateľom umožniť platiť v obchodoch Google Play a App Store priamo vývojárom jednotlivých aplikácií.

Doteraz všetky platby v aplikáciách prebiehali cez Google Pay, respektíve Apple Pay, pričom za každú platbu si prevádzkovateľ obchodu účtoval províziu. Tento zákon začal platiť 14. septembra. Jeho prijatie uvítali aj americkí zákonodarcovia, ktorí by preferovali podobnú legislatívnu úpravu aj v USA.

Americký súd pritom začiatkom septembra vyniesol verdikt v spore spoločností Apple a Epic Games, vývojár online hry Fortnite. Epic Games zažaloval Apple pre monopolné správanie, keď bol Fortnite stiahnutý z App Store pre porušenie zákazu presmerovania zákazníka na platbu cez inú platformu než Apple Pay. Nepodarilo sa dokázať, že by Apple zneužíval monopol, no podľa súdu šlo o správanie brániace férovej súťaži.

Absolvoval bakalársky stupeň štúdia v odbore európske štúdiá na Masarykovej univerzite v Brne. Zaujíma sa o politickú situáciu na západnom Balkáne a vo východnej Európe, a tiež o modernú históriu európskych štátov. Kontakt: matus.bucko@infosecurity.sk