Izrael odmietol predať Ukrajine a Estónsku sledovací softvér Pegasus. Prečo sa stráni pomoci Ukrajine?

Izrael Ukrajinu v obrane proti ruskej invázii verejne podporuje. Poskytnúť jej zbrane, sledovací softvér Pegasus a inú vojenskú pomoc však odmieta. Aká je zahraničná politika Izraela voči Ukrajine a Rusku?

Ukrajina mala o sledovací softvér Pegasus od izraelskej firmy NSO Group Technologies záujem už od roku 2019. Rovnaký záujem prejavilo aj Estónsko. Oba štáty chceli softvér využiť na získanie prístupu k niektorým telefónom a informáciám z Ruskej federácie. 

Dôvodom je, že Rusko v týchto krajinách aktívne vykonáva vplyvové a psychologické operácie, ktoré ohrozujú ich národnú bezpečnosť. 

Izrael prezentuje softvér Pegasus ako kľúčový vo „vyšetrovaní zločinu a boji proti terorizmu“. Ako však odhalilo rozsiahle vyšetrovanie v roku 2021, niektoré štáty, ktorým Izrael sledovací softvér predal, ho využívali na sledovanie ľudskoprávnych aktivistov a novinárov. Ukrajine a Estónsku, ktoré čelia ruským vplyvovým operáciám, ho však Izrael predať odmietol.

Estónsku sa kúpa softvéru takmer podarila 

Rokovania NSO Group s Estónskom o predaji softvéru sa začali v roku 2018. Podľa informácií The New York Times boli rokovania pôvodne úspešné, zrejme z dôvodu nejasnosti cieľov Estónska. Estónska vláda za systém Pegasus zaplatila zálohu vo výške 30 miliónov dolárov. 

V priebehu nasledujúceho roka však vysoký ruský predstaviteľ obrany kontaktoval izraelské bezpečnostné agentúry. Izraelu odovzdal informáciu, že Estónsko plánuje využiť softvér Pegasus proti Rusku. Izrael, v dôsledku rozhovorov s ruskými predstaviteľmi, zablokoval Estónsku využívanie softvéru Pegasus na všetkých ruských telefónnych číslach.

Ukrajina mala so softvérom rovnaké plány ako Estónsko. V prípade Ukrajiny boli však ich zámery so softvérom pre izraelskú vládu jasné. Z toho dôvodu izraelská vláda firme NSO Group predaj sledovacieho softvéru Ukrajine nepovolila. Okrem toho Izrael uvalil takmer úplné embargo aj na predaj zbraní Ukrajine. 

O sledovací softvér Pegasus mali Ukrajina a Estónsko záujem kvôli jeho schopnosti infiltrovať sa do telefónu bez toho, aby si to jeho vlastník všimol. Systém tak mohol byť kľúčový v odhaľovaní ruských vplyvových informácií na ich území. 

Prezident Zelenskyj žiadal Izrael o pomoc opakovane 

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa už v roku 2021 obrátil na Spojené štáty americké so záujmom o kúpu mobilného systému protivzdušnej obrany známeho pod názvom Železná kupola. 

V máji roku 2021, keď sa znovu rozhorel konflikt medzi Izraelom a Palestínou, bola Železná kupola schopná zostreliť až 90% rakiet vystrelených Hamasom.

Systém protivzdušnej obrany bol však vybudovaný Spojenými štátmi v spolupráci s Izraelom. Jeho predaj teda nie je možný bez súhlasu oboch krajín. Predstavitelia Izraela predaj systému Ukrajine vetovali

Už od začiatku eskalácie napätia medzi Ukrajinou a Ruskou federáciou bolo vlastníctvo Železnej kupoly pre Ukrajinu dôležité. V konflikte by hralo dôležitú odstrašujúcu úlohu. Efektívny systém protivzdušnej obrany na území Ukrajiny by totiž Ruskej federácii výrazne sťažil dosahovanie vojenských úspechov. 

Prečo si Izrael nechce pokaziť vzťahy s Ruskom? 

Izraelský minister zahraničných vecí Yair Lapid uviedol, že Izrael, ktorý poslal na Ukrajinu poľnú nemocnicu a inú humanitárnu pomoc, bude naďalej pomáhať ukrajinskému ľudu „ako len bude môcť“.

Vo Valnom zhromaždení OSN sa Izrael pridal k zvyšným 140 krajinám, ktoré hlasovali za rezolúciou odsudzujúcu ruskú inváziu na Ukrajinu. Oficiálne tak Izrael vyjadruje Ukrajine podporu. Volodymyr Zelenskyj však predstaviteľov Izraela kritizoval za nedostatočnú pomoc Ukrajine.

„Môžete nám pomôcť chrániť naše životy, životy Ukrajincov, životy ukrajinských Židov. Niekto sa môže pýtať, prečo od vás nemôžeme získať zbrane. Alebo prečo Izrael neuvalil na Rusko silné sankcie. Prečo nevyvíja tlak na ruský biznis. Ale je na vás, drahí bratia a sestry, aby ste si odpovedali. A s touto odpoveďou budete musieť žiť.“ Takéto slová prezident Zelenskyj v nedávnom prejave adresoval Knesetu, izraelskému parlamentu.

Izrael je dlhodobo jedným z dôležitých spojencov USA. Dlhé roky si spoločne udržiavajú vplyv na Blízkom východe. Dôležitým hráčom v tomto regióne je však aj Ruská federácia, ktorá v minulosti Izraelu umožnila zasiahnuť iránske a libanonské ciele na území Sýrie, v ktorej má Rusko silný vplyv.

Izrael dlhodobo využíva predaj sledovacieho softvéru Pegasus ako nástroj na dosahovanie svojich cieľov v zahraničnej politike. Dôležitú úlohu hral najmä pri diplomatických rokovaniach, ktoré viedli k tzv. Abrahámovým dohodám. 

Dohody, za ktoré si pripisuje zásluhy bývalý americký prezident Donald Trump, normalizovali vzťahy medzi Izraelom a niekoľkými jeho historickými arabskými protivníkmi. Patria medzi ne Spojené arabské emiráty, Bahrajn, Sudán aj Maroko.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, ochranu ľudských práv, americkú diplomaciu a oblasť Blízkeho východu. Ovláda angličtinu, ruštinu a základy španielčiny. Kontakt: barbora.jamriskova@infosecurity.sk