Hnutie QAnon podrýva dôveru v očkovanie cez platformu Telegram

Zdroj: Flickr.

Po odchode Donalda Trumpa z Bieleho domu a vyhostení mnohých QAnon skupín z Twitteru a Facebooku sa začiatkom roka mohlo zdať, že hnutie to má nahnuté. Zdanie ale klamalo a QAnon pokračuje. Zmenil zameranie a komunikačnú platformu.

Konšpiračné hnutie QAnon zažilo od svojho vzniku v roku 2017 hneď niekoľko prerodov. Od teórie o pedofilných svetových elitách sa cez popieranie pandémie prepracovalo až k predpovediam o novej americkej občianskej vojne, ktorú rozpúta Trumpova prehra vo voľbách. Práve vďaka schopnosti prispôsobiť sa aktuálnej situácii a zneužiť ju vo svoj prospech dokázal QAnon celé roky nielen prežívať, ale dokonca stále naberať na popularite.

Nový rok, nová konšpirácia

Tento rok pre QAnon nezačal veľmi dobre. Donald Trump, ktorého hnutie vnímalo ako spasiteľa bojujúceho proti zvráteným liberálnym elitám a ich pokusom o svetovú nadvládu, nakoniec nedokázal zabrániť svojmu odchodu z postu prezidenta. Zakrátko nato navyše Twitter a Facebook zablokovali hneď niekoľko QAnon účtov a skupín.

Nič z toho nedokázalo fanúšikov hnutia odradiť a QAnon funguje naďalej, ibaže v mierne obmenenej podobe. Čo sa zmenilo? Zameranie konšpiračných naratívov a spôsob ich šírenia. Podobne ako v minulosti sa QAnon rozhodol priživiť na aktuálnej téme, ktorá rozdeľuje ľudí po celom svete – tentoraz je ňou prebiehajúce očkovanie proti COVID-19.

Ako súvisí antivax s údajnými pokusmi liberálnych elít o svetovú nadvládu?

Podľa členov hnutia sa Donald Trump vraj snažil celé roky zabrániť istej okultnej skupine liberálov, aby ovládli svet a pretvorili ho k svojmu obrazu. Keď začala Trumpova moc rásť, vypustila vraj táto skupina do sveta koronavírus.

Čo tým chcela dosiahnuť? Hlavným cieľom malo byť opätovné získanie kontroly nad ľuďmi po celom svete, a to zavedením lockdownu, šírením strachu z vírusu a očkovaním. V celom pláne má mať samozrejme prsty aj Bill Gates, ktorý chce všetkým do tela údajne zaviesť mikročipy a nimi nás ovládať.

Presun na Telegram

Takéto konšpiračné teórie ešte donedávna v hojnom počte kolovali na Twitteri a Facebooku. Po sprísnení kontroly na týchto sociálnych sieťach sa priaznivci QAnonu presunuli napríklad na aplikáciu Telegram.

V QAnon skupinách na Telegrame môžeme teda nájsť aj správy ako „Pichnite do mňa vakcínu a ja do vás vystrielam zásobník!“ či „Skúsia ma zaočkovať a všetkých ich zabijem!“. Pravidelne sa tiež objavujú tvrdenia, že vakcíny sú biologická zbraň z dielne farmaceutických spoločností, ktoré sa spikli so skorumpovanými členmi vlád. Ich cieľom je vraj zmena našej DNA a preriedenie svetovej populácie.

Najnovšie sa konšpirácie QAnonu na Telegrame zamerali na rozhovor Donalda Trumpa odvysielaný stanicou Fox News. V ňom po prvý raz verejne podporil očkovanie proti COVID-19. Členovia QAnonu ale nemohli uveriť, že by ich Trump, ktorého vnímali ako spasiteľa, takto zradil a spochybnil ich konšpiračné teórie brojace proti očkovaniu. Na Telegrame preto začali šíriť domnienky, že v rozhovore nevystúpil skutočný Trump, a ak aj bol reálny určite hovoril v šifrách, ktorými naznačil, že v skutočnosti je proti očkovaniu. Ani vyhostenie z Twitteru a Facebooku tak očividne nedokázalo QAnon zastaviť a konšpirácie sa šíria ďalej.

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov a magisterského stupňa Prekladateľstva a tlmočníctva anglického jazyka na Masarykovej univerzite v Brne | Zaujíma sa najmä o históriu a aktuálne politické dianie v anglofónnych krajinách, ako aj o politické a lingvistické aspekty propagandy a jej nástrojov. Kontakt: nikoleta.nemeckayova@infosecurity.sk