Hoci je populárny ChatGPT v Číne zakázaný, štát zaznamenáva vznik domácich alternatív, ktoré môžu takisto predstavovať riziko pre vládnucu stranu. Čína sa preto rozhodla, že vyznačí jasné hranice pre umelú inteligenciu a odlíši sa tak od iných štátov sveta, ktoré o regulovaní chatbotov ešte len vedú diskusie.
Regulácie majú ísť ruka v ruke s hodnotami Komunistickej strany
Vzhľadom na pripravované pravidlá budú chatboty musieť dodržiavať prísnu cenzúru. Napríklad sa budú musieť vyhýbať šíreniu materiálu, ktorý by vrhal zlé svetlo na čínskych lídrov alebo by opisoval zväčša cenzurované časti čínskej histórie. Obsah bude musieť reflektovať socialistické hodnoty a naopak opomínať informácie, ktoré by mohli prispieť k oslabeniu štátnej moci či národnej jednoty.
Spoločnosti sa budú musieť uistiť, že ich softvéry produkujú len obrázky a texty, ktoré rešpektujú duševné vlastníctvo. Navyše budú povinní zaregistrovať svoje algoritmy u regulátorov.
Čína s vývojom vlastných softvérov nezaostáva
Snaha o regulovanie programov vytvárajúcich obrázky a texty prišla v čase obrovskej popularity spomínaných chatbotov. Tie od začiatku roka zaznamenali veľký záujem zo strany širokej verejnosti a mnohé spoločnosti sa tento fakt snažia patrične využiť. Len v Číne boli v priebehu posledných dvoch mesiacov oznámené prípravy troch nových modelov chatbotov.
Čínsky technologický gigant Alibaba oznámil plán stať sa konkurentom v oblasti technológií umelej inteligencie. Chatbot Tongyi Qianwen by mal byť schopný pracovať v čínštine aj v angličtine. Mal by vykonávať množstvo úloh, vrátane premeny konverzácií na stretnutiach do poznámok či písania e-mailov a obchodných návrhov. Spočiatku bude táto umelá inteligencia zaradená do DingTalk-u, teda aplikácie, ktorá slúži na odosielanie správ na pracovisku. Presný dátum realizácie však zatiaľ zverejnený nebol.
Ďalším chatbotom na čínskom trhu je chatbot spoločnosti Baidu. Volá sa Ernie a dokáže vypočítať matematické príklady (aj s uvedením postupu), vytvoriť plagát ku konferencii, odpovedať na otázky o čínskom sci-fi románe a mnohé ďalšie.
Výkonný riaditeľ Baidu Robin Li tvrdí, že spočiatku bude dostupný len pre limitovaný počet používateľov. Ďalej priznal, že chatbot pracuje oveľa lepšie v čínštine než v angličtine. Dopustil sa aj niekoľkých faktických chýb a vyhýba sa politickým otázkam. Chatbot spoločnosti Baidu zatiaľ nezaznamenal veľký úspech a aj dopyt po ňom je oproti konkurentom oveľa menší.
Najnovším z čínskych alternatív k populárnemu ChatGPT je chatbot od spoločnosti SenseTime – SenseChat, ktorý je súčasťou balíka viacerých služieb. Dokáže napísať e-mail, príbeh alebo počítačové kódy. Momentálne je však SenseTime na sankčnom zozname USA po tom, čo bola spoločnosť obvinená z vyvíjania programu slúžiaceho na lepšie dohliadanie nad ujgurskou menšinou Pekingom.
Názory na pripravované nariadenia sa líšia
Zavedenie čínskych nariadení do praxe bude mimoriadne náročné. Nariadenia totiž vyžadujú technickú kontrolu nad chatbotmi, ktorú zatiaľ čínske spoločnosti ešte nevyvinuli. Dokonca aj spoločnosti ako Microsoft ešte stále dolaďujú svoje programy, aby zabránili škodlivým odpovediam, ktoré chatboty občasne vygenerujú. Preto je napríklad ChatGPT v Číne zakázaný a iné chatboty sú sprístupnené len limitovanému počtu používateľov.
Niektorí odborníci rozhodnutie Číny kritizujú. Argumentujú tým, že pre zahraničné firmy bude ťažké presadiť sa so svojimi chatbotmi na čínskom trhu a upraviť ich tak, aby zodpovedali prísnym pravidlám, ktoré sa navyše môžu často meniť.
Iní veria, že s vynaložením dostatočného úsilia ľudí bude v budúcnosti možné zosúladiť umelú inteligenciu aj s pravdou či špecifickými hodnotami ako sú napríklad tie politické. V prípade Číny by však mohli byť modely umelej inteligencie zneužívané pre šírenie iba tých informácií, ktoré vyhovujú vedúcej politickej strane.
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/