V marci sa na internete začalo šíriť veľké množstvo fotografií, na ktorých sú zobrazené vojenské dokumenty NATO. Podľa amerických analytikov ide o celkom sto obrázkov, ktoré podrobne opisujú vývoj plánov počas tohtoročnej jarnej vojenskej ofenzívy na Ukrajine. Okrem iného však obsahujú aj detailný bezpečnostný vývoj v Jordánsku, Palestíne alebo Číne.
Pravicoví konšpirátori únik dokumentov podporujú
Bostonský súd začal v súvislosti s uniknutými fotografiami NATO súdne pojednávanie, v ktorom padli obvinenia v dvoch bodoch obžaloby podľa amerického zákona o špionáži. Obvineným na súde je 21-ročný príslušník americkej leteckej gardy Jack Teixeira z leteckej základni Otis, Cape Cod v štáte Massachusetts. Teixeira podstúpil jednu z najprísnejších bezpečnostných previerok, ktorá mu umožnila prístup k prísne tajným a citlivým informáciám.
Jeho obvinenia sa však týkajú iba dokumentu o stave ruskej invázie na Ukrajine. Podľa agenta americkej FBI Patricka Lueckenhoffa zdieľal Jack Teixeira informácie s najvyšším stupňom ochrany neoprávneným osobám, čím vedome ohrozil bezpečnosť viacerých krajín.
Avšak zdá sa, že americkí pravičiari a konzervatívci obhajujú Teixeirov čin. Krajne pravicová republikánka zo štátu Georgia Marjorie Taylor Greenová napríklad opísala Teixeiru na Twitteri ako protivojnového bieleho muža. Podľa Marjorie Taylor Greenovej je preto americkými demokratmi neoprávnene nazývaný „nepriateľom Bidenovho režimu.“ V očiach moderátora z Fox News Tuckera Carlsona zaobchádzali americké špeciálne jednotky s Teixeirom horšie ako pri Usámovi bin Ládinovi.
Americká republikánska pravica odmieta štát riadený demokratmi. Podporou Jacka Teixeiru tak posilňuje svoju ideológiu o potrebe pravicového extrémizmu v krajine.
Uniknuté dokumenty majú dve verzie
Nateraz sú známe dve verzie uniknutých vojenských dokumentov NATO. Prvá, marcová verzia sa objavila na sociálnej platforme Discord s elementárnym zabezpečením. Odtiaľ sa obsah šíril aj na siete Twitter a Telegram.
Druhá, aprílová verzia kolovala okrem vyššie spomenutých sietí aj na anonymnom diskusnom fóre 4chan.
Aric Toler, analytik investigatívneho portálu Bellingcat, tvrdí, že verzie uniknutých vojenských dokumentov sa od seba navzájom líšia: „V pôvodnej verzii bol odhad ukrajinskej straty počas vojny nižší než ruský, no v druhej a zjavne upravenej verzii bola strata Ukrajincov dramaticky vyššia.“ Zmeny textu tak môžu poukazovať na manipuláciu dokumentov zo strany Moskvy.
Dohady Tolera a amerických vojenských analytikov podporil aj vysokopostavený predstaviteľ administratívy amerického prezidenta Joe Bidena. Ten sa anonymne pre portál Politico vyjadril, že Rusko má dlhoročnú tradíciu manipulovania obsahu na dezinformačné účely.
Falšovanie vojenských spisov potvrdila aj ukrajinská vojenská rozviedka. Andrij Jusov, hovorca ukrajinského ministerstva obrany, to skonštatoval v ukrajinskej štátnej televízii slovami: „Za posledné desaťročie sa najúspešnejšie operácie ruských špeciálnych služieb konali vo Photoshope.“
Počty obetí sa v oboch verziách líšia
Za posledné dva mesiace uniklo na sociálne siete sto fotografií dokumentov s utajovanými informáciami NATO. Podľa The New York Times sú tajné údaje obrannej aliancie zobrazené na narýchlo zhotovených fotografiách vyhotovených na poľovníckom časopise v kancelárii jedného zo zamestnancov Pentagonu. Úradníci americkej tajnej služby dokonca tvrdia, že dokumenty boli zámerne vynesené zo zabezpečeného priestoru, aby mohli byť odfotografované.
Po preskúmaní fotografií Politico aj The New York Times pomenúvajú prvú marcovú verziu uniknutých dokumentov ako verziu podobnú originálu.
Zároveň však portál Politico objavil menšie či väčšie nezrovnalosti v obidvoch verziách. Analytici si napríklad všimli, že nie všetky dokumenty sú datované, na stranách chýbajú bezpečnostné značky a mnohé časti textu sú nahradené bielymi miestami.
V Rusku sa najviac zdieľa práve druhá, a teda upravená aprílová verzia. Šírenie cielene falšovaných snímok vojenských dokumentov NATO proruskými vládnymi kanálmi potvrdili aj americkí analytici a úradníci Pentagonu.
Moskvou šírená verzia napríklad ráta so 17 500 obeťami ruských vojsk, zatiaľ čo ukrajinských by malo byť celkom 71 500. Pentagon však odhaduje až 200-tisíc ruských obetí a zranených, zatiaľ čo na strane Ukrajiny by ich malo byť do 100-tisíc.
Mnohé zo spisov pritom aj po úprave vyzerajú autenticky. Obsahujú prevažne číselné detaily s tabuľkami alebo harmonogramami vojsk, či dodávkami arzenálu zo Západu.
Podľa hovorcu ukrajinského ministerstva obrany Andrija Jusova je preto možné, že Moskva upravovala uniknuté vojenské dokumenty NATO.
Obsah pôvodných dokumentov
Neupravené uniknuté dokumenty s označením TAJNÉ sú datované do februára 2023 a obsahujú primárne počty dovozov jednotlivých tankov a obrnených vozidiel na Ukrajinu. Medzi zverejnenými fotografiami nechýbajú ani odhadované dátumy príchodov ozbrojenej techniky a výcvikových programov členských štátov NATO.
Niektoré listiny s označením TAJNÉ dokonca sprostredkúvajú aj detailný popis vybraných ukrajinských vojsk. Napríklad 82. brigáda je vybavená 150 obrnenými transportérmi pechoty, vrátane 90-tich vozidiel Stryker, 40-tich vozidiel Marders, 24 pechotných transportérov M113 a 14 tankov Challenger.
Naopak, v neupravených dokumentoch s označením PRÍSNE TAJNÉ sa americká armáda zameriava na hodnotenia výkonov ruských, ale aj ukrajinských vojsk na bojiskách v Bachmute, Charkove a Donecku k 1. marcu 2023.
Následky zverejnenia utajovaných informácií
Na začiatku ruskej invázie sa Ukrajina dlho rozhodovala, ako pristúpi k zdieľaniu svojich vojenských stratégií s USA, pretože sa bála možného úniku tajných informácií. Kvôli nedostatočnému zdieľaniu ukrajinských vojenských informácií USA často argumentovali, že ruskú vojenskú stratégiu poznajú oveľa lepšie ako tú ukrajinskú.
Kvôli obavám sa tak pravidelná výmena spravodajských informácií o vojenskej stratégii medzi oboma spomínanými krajinami začala až na jeseň minulého roka.
USA napriek tomu posielali Ukrajine spravodajské informácie už od počiatku invázie. Príkladom môžu byť každodenné varovania v reálnom čase o ruských vojenských vpádoch aj o ich konkrétnych cieľoch.
Dnes – niečo vyše roka po rozpútaní vojny na Ukrajine – sa však stalo presne to, čoho sa Kyjev obával.
Zverejnením uniknutého obsahu NATO došlo k odhaleniam vojenskej taktiky americkej spravodajskej služby na Ukrajine. Šírenie tajného obsahu na sociálnych sieťach totiž umožnilo Rusku nabrať inšpiráciu pri vytváraní vlastných vojenských stratégií.
Týkať sa to môže napríklad ukrajinského využitia munície HIMARS alebo detailného prehľadu o minimálne 12 ukrajinských brigádach. V niektorých dokumentoch nechýba ani dátum dodania alebo miera útočnej pripravenosti jednotlivých brigád.
Únik dokumentov preto môže predznamenať narušenie dôvery a spôsobiť obmedzenie výmeny informácií medzi Ukrajinou a USA na najbližšie obdobie.
Podľa predsedu výboru Snemovne reprezentantov pre americké tajné služby Mikea Gallaghera ide dokonca o medzinárodný problém. „Hovoríme o veciach, ktoré by mohli poškodiť našu národnú bezpečnosť a úsilie CIA v Európe a na celom svete,“ dodal.
Nedostatočná bezpečnostná previerka zamestnancov Pentagonu a verejne dostupné vojenské informácie NATO o pomoci Ukrajine donútili americké ministerstvo spravodlivosti k vyšetrovaniu tohoto úniku.
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/