Bývalý vojak Waffen-SS bol v Kanade ocenený ako vojnový hrdina. Pochybenie parlamentu zneužili ruskí propagandisti

Koncom septembra kanadský parlament vyznamenal bývalého nacistického generála Jaroslava Huňku v prítomnosti ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Rusko na tento incident zareagovalo dezinformačnou kampaňou o „novej Huňkovej známke“.

Prvýkrát od začiatku ruskej agresie navštívil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj Kanadu. Stalo sa tak koncom septembra, keď predniesol prejav smerom k parlamentu. Predseda kanadského parlamentu Anthony Ruta na túto výnimočnú udalosť pozval aj ukrajinského generála Jaroslava Huňku.

Huňku sprevádza kontroverzná minulosť, keďže počas druhej svetovej vojny pôsobil v divízii SS podriadenej nemeckým nacistom. Napriek tomu ho Ruta počas slávnostnej ceremónie predstavil ako „ukrajinského a kanadského vojnového hrdinu“, ktorý v minulosti aktívne bojoval proti Rusku.

Huňkovu službu Ukrajine následne parlament spolu s kanadským premiérom Justinom Trudeauom a ukrajinským prezidentom Zelenským ocenili potleskom. Kanadský premiér ani ukrajinský prezident však o príchode generála Huňku na ceremóniu neboli vopred informovaní.

Ruskí propagandisti sa tejto kontroverznej udalosti ihneď ujali a vyfabulovali príbeh o novej známke, ktorú údajne na počesť Jaroslava Huňku vydala ukrajinská pošta. Kremeľ tak opäť využíval dezinformačný naratív o údajnom ukrajinskom fašizme, aby odvrátil pozornosť od agresora, ktorým je v skutočnosti samotné Rusko.

Ukrajinská gardistická minulosť 

Waffen Grenadier SS, známa aj ako 1. galicijská divízia, bola elitná garda nacistického Nemecka, ktorú tvorili ukrajinskí nacionalistickí dobrovoľníci. Založená bola v roku 1943 s pomocou Heinricha Himmlera, najvyššieho veliteľa vojenských zložiek Waffen-SS.

Podľa Pawela Markiewicza, riaditeľa Poľského inštitútu pre medzinárodné záležitosti so sídlom vo Washingtone D.C., boli motivácie pripojiť sa ku garde rôzne. Niektorí to brali ako jednoduchšiu alternatívu k núteným prácam, iní nasledovali rodinnú tradíciu, pretože ich predkovia tiež bojovali v ukrajinských vojnových formáciách. 

Markiewicz tiež vysvetľuje, že mnohí dobrovoľníci sa stali členmi 1. galicijskej divízie v nádeji, že sa oddelia od Sovietskeho zväzu a vytvoria nezávislú Ukrajinu.

Kvôli tejto ideológii bolo podľa neho pre obyvateľov vtedajšej západnej Ukrajiny jednoduchšie pridať sa k nacistom ako Sovietom. Podľa Markiewicza totiž ukrajinskí dobrovoľníci verili, že sa tak vedome rozhodli v prospech slobodnej Ukrajiny.

Každopádne však vyznamenanie Jaroslava Huňku za prítomnosti prezidenta Zelenského poškodilo prezentáciu úsilia Ukrajiny vo vojne s Ruskom. Vďaka Huňkovej nacistickej minulosti totiž prokremeľskí dezinformátori znovu začali šíriť svoj naratív o „novodobej nacistickej Ukrajine“, ktorý predchádzal ruskej agresii.

V nadväznosti na incident sa predseda kanadského parlamentu Anthony Rota vyjadril, že si nebol vedomý Huňkovej minulosti a svoje rozhodnutie pozvať ho na ceremóniu ľutuje. Na svoj post predsedu parlamentu sa rozhodol rezignovať. Nasledovali aj vyjadrenia kanadského premiéra Trudeaua, ktorý generálovu prítomnosť na ceremónii a jeho angažovanosť v garde označil  za „hlboko zahanbujúce“.

Obavy vyjadrila aj kanadská židovská skupina Centrum pre Izrael a židovské záležitosti. Tá bola prítomnosťou ukrajinského generála na ceremónii „hlboko znepokojená“. Ukrajinský prezident Zelenskyj sa zatiaľ k incidentu nevyjadril.

Kremeľskí propagandisti znovu zasahovali

Kontroverzný incident opäť uľahčil činnosť kremeľským dezinformátorom. Ich hlavným cieľom už od začiatku invázie je presvedčiť ruskú verejnosť, že „denacifikácia Ukrajiny“ je skutočne potrebná. Pre tvorbu argumentov používa vyfabulované tvrdenia, ale aj udalosti ako bolo práve Huňkovo vyznamenanie v kanadskom parlamente.

V poslednom období pomáhajú ruským propagandistom najmä diplomatické služby. Dezinformáciu o údajnej Huňkovej známke ako jedna z prvých zverejnila ruská ambasáda v Spojenom kráľovstve, ktorá tak učinila 26. septembra na sociálnej sieti X (predtým Twitter). Podľa tweetu ambasády má známka na prednej strane zobrazovať tvár samotného ukrajinského generála a na spodnej strane ukrajinský prezidentský pár.

Známku vraj ukrajinská pošta vytvorila na Huňkovu počesť. Fabuláciu ambasády sprevádzali aj dve fotografie falošnej známky v rukách neznámej osoby. Oba vizuálne dôkazy mali navodiť pocit, že tieto dezinformačné tvrdenia sú pravdivé.

Príspevok o známke bývalého nacistického generála bol na sociálnej sieti X vymazaný. Dôvod nie je známy. Pred jeho vymazaním ruskou ambasádou si ho však stihlo pozrieť až 440-tisíc ľudí.

Podľa analytikov z portálu EUvsDisinfo sa následne klamlivý obsah objavoval na provojnovo orientovaných účtoch na sociálnych sieťach a v ruských štátnych médiách.

Spravodajci Euronews napokon overili známky tak, že oskenovali čiarový kód, ktorý bol zobrazený na fotografiách. Napokon zistili, že oba čiarové kódy sú totožné a odkazujú iba na vojnové obálky a známky z obdobia zo začiatku ruskej agresie na Ukrajine.

Najnovšia tlačová správa ukrajinskej štátnej pošty navyše potvrdila, že jej nové známky budú zobrazovať iba západné zbrane, ktoré Ukrajine sprostredkovali ich zahraniční partneri a fámy o známkach s generálom Huňkom nie sú pravdivé.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Vyštudovala bakalársky stupeň odboru Európske štúdiá na De Haagse Hogeschool v Holandsku. Absolvovala stáže na Honorárnom konzuláte Holandského kráľovstva v Prešove, Veľvyslanectve Slovenskej republiky v Prahe a v Kancelárii prezidenta Slovenskej republiky na Odbore medzinárodnej politiky. Zaujíma sa prevažne o politické a bezpečnostné dianie v EÚ, Rusku, Číne, o vplyv EÚ a NATO na medzinárodnú politiku, obranu a bezpečnosť.