Autori: Katarína Drevená, Peter Dubóczi, Štefan Ižák
V čase, keď sa v susednom štáte odohráva najväčší konvenčný európsky konflikt od druhej svetovej vojny, je zahraničná, ale aj obranná politika Slovenska kritickou oblasťou rozhodovania. Z tohto dôvodu sa autori štúdie zameriavajú na obsah a charakter politickej komunikácie skúmaných aktérov v predvolebnom období. Výskum sa okrem všeobecného rámca komunikačných aktivít špecificky sústreďuje na témy súvisiace s vojnou na Ukrajine a zahraničnopolitickým ukotvením Slovenska v euroatlantických štruktúrach. Štúdia monitoruje informačný priestor na sociálnych sieťach, najmä Facebooku a Telegrame.
Celú štúdiu nájdete nižšie.
Kľúčové zistenia
- Témy týkajúce sa vojny na Ukrajine a zahraničnopolitického ukotvenia Slovenska boli počas posledného mesiaca pred predčasnými parlamentnými voľbami na Facebooku v jednoznačnej minorite (8 %) v porovnaní s ostatnými komunikovanými témami.
- Strana SMER-SSD a jej predstavitelia patrili počas septembra k najmenej aktívnym aktérom v počte zverejnených príspevkov v porovnaní s ostatnými politickými subjektami. Napriek tomu však vygenerovali s veľkým náskokom najväčšie množstvo interakcií.
- Skúmané témy boli najviac komunikované stranou SMER-SSD. Za ňou nasledovala SNS, Republika, Progresívne Slovensko a SaS. Strany SME RODINA, HLAS-SD, OĽaNO a KDH sa týmto oblastiam venovali len zriedkavo.
- Medzi top 15 príspevkami, ktoré sa venovali niektorej zo skúmaných tém, sa najčastejšie objavovali tie uverejnené predsedom SMER-SSD Robertom Ficom.
- Väčšina najúspešnejších príspevkov týkajúcich sa vojny na Ukrajine obsahovala niektorý z naratívov, ktoré presadzujú prokremeľskí aktéri. Medzi nich patrili tvrdenia, že vojenská pomoc Ukrajine predlžuje konflikt alebo že je potrebné nastoliť mier bez zmienok o tom, že Rusko musí stiahnuť svoje okupačné vojská.
- Významnou témou počas septembra bola tiež ukrajinská žaloba na Slovensko na pôde Svetovej obchodnej organizácie kvôli embargu na obilie. Ukrajinci boli v tomto kontexte vykresľovaní ako „nevďační a nenažraní“.
- Mnohé príspevky o zahraničnej politike, s ktorými používatelia najviac interagovali, zase zahŕňali názory, že Slovensko by malo udržiavať dobré vzťahy na všetky svetové strany, nielen na Západ. V tomto kontexte politickí aktéri útočili aj na médiá a mimovládne organizácie, ktoré údajne určujú nielen správnosť názorov, ale aj smer, akým sa má Slovensko uberať.
- Znepokojivé komunikačné trendy, akými boli napríklad útoky na médiá, mimovládne organizácie či menšiny, sa medzi skúmanými príspevkami objavovali pomerne často.
Report vznikol v rámci projektu Kremlin Watchers Movement, ktorý funguje už takmer tri roky v rámci boja proti ruskému škodlivému vplyvu a dezinformáciám v Európe. Predstavuje fakty a závery vyplývajúce z analýzy informačného prostredia. Za obsah dokumentu sú zodpovední výlučne jeho autori.