Dezinformačné naratívy na Slovensku (máj 2023)

Možnosť sfalšovania prezidentských volieb je podľa obyvateľov Slovenska a Českej republiky vysoká. Pozrite si prehľad hlavných naratívov, ktoré sa na Slovensku šírili počas apríla a mája 2023.

V apríli a v máji 2023 pokračoval trend predchádzajúcich štvrťrokov a v slovenskom online priestore bola aj naďalej významne zastúpená téma vojny na Ukrajine. Do popredia sa však dostala aj všeobecná téma domácej politiky.

Hlavné naratívy na Slovensku

V priebehu apríla v slovenskom online priestore rezonovala téma ukrajinského oblilia. Pri pšenici dovezenej z Ukrajiny sa objavilo podozrenie na nadmerný výskyt pesticídov, čo sa okamžite premietlo do množstva virálnych nepravdivých či manipulatívnych príspevkov, ktoré spochybňovali ekonomickú a vojenskú pomoc Ukrajine.

Mezinárodný trestný súd vydal zatykač na Vladimíra Putina kvôli neoprávneným únosom ukrajinských detí do Ruska. Podľa virálneho videa je tento zatykač neplatný, pretože Rusko ani Ukrajina nie sú zmluvnými štátmi Medzinárodného trestného súdu.

Žaloba Európskej komisie kvôli maďarskému zákonu namierenému proti LGBTI+ ľuďom vyvolala reakcie množstva politikov, ale aj konšpiračného webu Bádateľ.

Viac ako polovica Slovákov pripúšťa možnosť sfalšovania volieb

Možnosť sfalšovania prezidentských volieb je podľa obyvateľov SR v Českej republike a na Slovensku vysoká. Tvrdenie o sfalšovaných voľbách označilo ako úplne dôveryhodné až 19 % Slovákov, ako skôr dôveryhodné 34 %.

Viac informácií o naratívoch zameraných na politiku, manipuláciách o údajne sfalšovaných voľbách či prieskume spokojnosti s fungovaním demokracie v Českej republike a na Slovensku nájdete v nižšie priloženej štúdii CEDMO.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/