Nová dohoda EÚ s Taiwanom: Únia chce pomôcť utlmiť agresiu Číny v kyberpriestore

Dokument otvorene hovorí o agresívnych aktivitách najľudnatejšej krajiny sveta a okrem ekonomickej kooperácie vyzdvihuje dôležitosť spoločného postupu v mediálnej oblasti a boji proti dezinformáciám.

Čína začala v ostatných rokoch výrazne zvyšovať tlak na Hong Kong a Taiwan. Na obe územia si dlhodobo robí nároky a rôznymi prostriedkami sa snaží dosiahnuť ich podrobenie vláde v Pekingu. Tie to však odmietajú a pomoc sa snažia hľadať na celom svete. 

Taiwan nedávno uzavrel novú zmluvu s Európskou úniou (EÚ), ktorá má priniesť prehĺbenie spolupráce vo viacerých oblastiach.

Bohaté skúsenosti s dezinformáciami z Číny

Dohoda EÚ s Taiwanom otvorene menuje agresívne aktivity Čínskej ľudovej republiky, ktoré útočia na autonómny status ostrovnej krajiny. V ostatnom čase ide napríklad o mnohonásobné porušenia jej vzdušného priestoru čínskymi vojenskými lietadlami. 

Dokument spomína aj pôsobenie špiónov, kradnutie talentov či kybernetické útoky. Zároveň uvádza, že už v roku 2025 by najľudnatejšia krajina sveta mohla byť pripravená na plnohodnotnú inváziu.

Okrem ekonomickej kooperácie medzi Európou a Taiwanom vyzdvihuje zmluva dôležitosť spoločného postupu v mediálnej oblasti a vytvorenia alternatívy k čínskym štátnym médiám.

Tie sa dlhodobo snažia ovplyvniť verejnú mienku na ostrove pomocou sociálnych sietí, televízie i tlačených titulov. Predstavitelia tamojšieho demokratického režimu majú preto bohaté skúsenosti s dezinformáciami i bojom proti nim. Únia tiež chce pomôcť Taiwanu utlmiť agresiu Číny v kyberpriestore.

Od novej dohody si podpísané strany sľubujú prehĺbenie spolupráce v kyberbezpečnosti, ale tiež zlepšenie digitálnej a mediálnej gramotnosti. Dokument navrhuje tieto oblasti zahrnúť do školských osnov. 

Okrem toho by sa na jej základe mala Európska ekonomická a obchodná kancelária v Taiwane premenovať na Kanceláriu Európskej únie, čím chcú krajiny zdôrazniť širšie vzájomné vzťahy.

Spojené štáty sú pripravené Taiwan brániť

Zmluva inak neprináša žiadne konkrétne mechanizmy a pre podpísané strany je právne nezáväzná. Napriek tomu už vyvolala odozvu Pekingu. 

Ako informovala agentúra Reuters, hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Wang Wenbin podpis dokumentu tvrdo odsúdil. „Európsky parlament by mal okamžite zastaviť slová a akcie, ktoré podrývajú suverenitu Číny a jej teritoriálnu integritu,“ povedal agentúrnym reportérom v hlavnom meste krajiny.

Dokument pripomína európsky záväzok posilniť spoluprácu a dialóg medzi oboma stranami taiwanského prieplavu z roku 2016. Taktiež sa odvoláva na spoločné demokratické hodnoty, ktoré vyznáva Taiwan a členské štáty EÚ.

V tomto kontexte nemožno opomenúť nedávne výroky prezidenta Spojených štátov amerických. Joe Biden sa vyjadril, že v prípade napadnutia ostrovného štátu Čínou sú USA pripravené prísť suverenitu Taiwanu brániť. Jeho predchodcovia sa k tejto možnosti vždy vyjadrovali opatrnejšie.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/