Kto nahradí Angelu Merkelovú? Nemecké voľby zaujímajú aj ruského prezidenta Putina, vplyv Moskvy na sociálnych sieťach narastá

Po takmer 16 rokoch vedenia najväčšej európskej ekonomiky ukončí Angela Merkelová svoje štvrté volebné obdobie vo funkcii nemeckej kancelárky. To, kto ju po federálnych voľbách 26. septembra 2021 nahradí a aké bude zloženie koalície, však nezaujíma len samotných Nemcov. V krajine, v ktorej sa už o pár týždňov uskutočnia voľby, silnie vplyv Ruska na tvorbu verejnej mienky.

Obrázok: Wikimedia Commons.

Moskva kraľuje nemeckému Facebooku

Alliance for Securing Democracy nedávno zverejnila výsledky výskumu realizovaného v Nemecku, ktorý sa zameral na sledovanie angažovanosti lokálnych médií na sociálnych sieťach. Predmetom výskumu boli celkové interakcie (zdieľania, lajky, komentáre atď.) za posledných šesť mesiacov.

Pozoruhodné výsledky odhalili najmä údaje zozbierané z Facebooku, najdôležitejšej sociálnej siete v Nemecku. Aktér číslo jeden, teda mediálna značka, ktorá sa za skúmané obdobie najviac angažovala na nemecky hovoriacom Facebooku, nesie meno RT Deutsch (RT DE).

RT DE je súčasťou medzinárodnej siete RT, v minulosti nazývanej Russia Today. Spomínaná nemecká odnož, kontrolovaná a financovaná Moskvou, prevádzkuje televízny kanál a poskytuje internetový obsah v nemčine.

RT DE, ruské médium, tak na nemeckom Facebooku predbehlo aj najväčšie domáce mainstreamové médiá ako Bild alebo Der Spiegel.

Nemecké voľby ako hnací motor ruskej mediálnej aktivity v krajine

Je zrejmé, že nadchádzajúce voľby sú pre Rusko skutočne dôležité. Moskva sa svojím mediálnym úsilím v nemeckom online priestore snaží o nakláňanie pomyselných misiek váh v prospech tých strán a politikov, ktorí vyhovujú jej záujmom. 

Preferencie Ruska nie je vôbec ťažké odhaliť. Neúmerný počet pozitívnych zmienok o krajne pravicovej strane Alternatíva pre Nemecko (AfD) jasne ukazuje, kto je ruským favoritom.

Naopak, útoky smerujú na stranu Zelených a jej predstaviteľku Annalenu Baerbockovú. Baerbocková prednedávnom vyzývala Nemecko na zvýšenie tlaku na Rusko kvôli jeho vojenským aktivitám na ukrajinskej hranici. 

Okrem toho Moskvu zvlášť znepokojuje jej nesúhlas s dobudovaním plynovodu Nord Stream 2 medzi Nemeckom a Ruskom. Jej nekompromisný postoj voči Kremľu vedie k opakovanému napádaniu jej osoby.

Ostatné vedúce politické strany ako Kresťanskodemokratická únia Nemecka (CDU) alebo Sociálnodemokratická strana Nemecka (SPD) bývajú z ruskej strany spomínané, avšak bez snáh o ich propagáciu, či naopak, diskreditáciu.

Okrem útokov či podpory strán, dopĺňa politický obsah RT Deutsch aj prudký nárast dezinformácií na tému voľby, najmä v súvislosti s hlasovacími lístkami. 


Súvisiace: Súvisiace: Nemecko a Francúzsko pred voľbami posilnia boj proti zahraničným dezinformáciám


Pandémia ako ďalší nástroj budovania vplyvu Moskvy

Odhliadnuc od volieb, zostáva jednou z najrezonujúcejších tém v Nemecku aj na celom svete pandémia koronavírusu. Aj prostredníctvom nej sa Rusko snaží o presadzovanie svojich zahraničných záujmov.

Moskva využíva RT DE ako platformu pre korona skeptikov, s cieľom poškodiť dôveryhodnosť vlády a štátnych inštitúcií.

Svedčí o tom aj fakt, že v júli 2021 sa slovo „Impfpflicht“ (povinné očkovanie) stalo druhým najpoužívanejším hashtagom medzi účtami ruských sociálnych médií v nemeckom online prostredí.

Príkladom je aj desať najpopulárnejších videí RT Deutsch na YouTube. Od marca 2021 sa na prvých deviatich priečkach držia videá, ktoré šíria dezinformácie o pandémii alebo západných vakcínach. Spolu získali už takmer šesť miliónov zobrazení.

Ruská taktika: rozdeľuj a panuj

Stratégia vplyvu Kremľu je charakterizovaná systematickým využívaním existujúcich sociálnych a politických rozdielov. Rusko sa prostredníctvom médií a sociálnych sietí snaží o polarizáciu nemeckého obyvateľstva, prehĺbenie rozdielov a spôsobenie nezhôd a nestability.


Súvisiace: Aké záujmy zahraniční aktéri sledujú v nemeckom informačnom prostredí?


Správa z marca 2021 vypracovaná portálom EUvsDISINFO uvádza, že Nemecko je hlavným cieľom ruských dezinformačných kampaní v Európskej únii. Skutočnosť, že za posledných šesť mesiacov, teda od marca 2021, RT Deutsch v Nemecku predbehla v angažovanosti tradičné médiá, je znepokojivá. 

Aj samotná nemecká inštitúcia Úrad na ochranu ústavy, ktorá na platformu dohliada, tvrdí, že toto médium sa snaží oslabiť dôveru v demokratické inštitúcie. Má tak robiť  prostredníctvom dezinformačnej kampane organizovanej ruským štátom.

Nemecko dnes stojí pred veľkou výzvou – lepšie ochrániť a zabezpečiť svoje informačné prostredie, a to nielen v súvislosti s nadchádzajúcimi voľbami, ale aj s perspektívou do budúcnosti. 

Študuje inžinierske štúdium na Fakulte medzinárodných vzťahov Ekonomickej univerzity v Bratislave. V súčasnosti pôsobí aj ako stážistka u MEP M. Hojsíka. Absolvovala študijný pobyt na univerzite v Španielsku, v bakalárskej práci rozoberala špecifiká migrácie v tejto krajine. Okrem toho sa zaujíma o dianie na blízkom východe, dezinformácie a dôsledky klimatickej zmeny. Kontakt: monika.jakabova@infosecurity.sk