Facebook nezasiahol až pri 94% nahlásených príspevkov, ktoré obsahovali dezinformácie o vakcínach proti koronavírusu. Ukazuje to štúdia neziskovej organizácie Center for Countering Digital Hate (CCDH).
Spoločnosť napriek tomu už niekoľkokrát informovala o tom, že zasiahla proti dezinformáciám o ochorení Covid-19. Po tom, ako sociálna sieť v auguste zmazala 18 miliónov takýchto príspevkov, Mark Zuckerberg v rozhovore pre televíznu stanicu CBS news povedal: „Ak vidíme škodlivé dezinformácie na našej platforme, vymažeme ich. Sú proti našim pravidlám.“
Facebook čelil opakovanej kritike, že existujúce opatrenia proti dezinformáciám sú nedostatočné. Jedným z jeho kritikov je aj americký prezident Joe Biden. Ten vyhlásil, že šírenie nepravdivých informácií „zabíja ľudí“, a verí, že Facebook začne v tejto veci konať.
Zakladateľ Facebooku: očkovanie je dôležité
Osobný názor Marka Zuckerberga na tému očkovania je však jasný. Téme koronavírusu a vakcinácie venoval na svojom profile niekoľko príspevkov.
Už v roku 2015 svojim sledovateľom odporučil knihu „O imunite“, ktorá podľa neho „skúma dôvody, prečo niektorí ľudia spochybňujú vakcíny, logicky vysvetľuje, prečo sú pochybnosti neopodstatnené a vakcíny sú naozaj účinné a bezpečné… veda v tom má jasno: očkovanie funguje a je dôležité pre zdravie všetkých v našej komunite.“
Ešte na začiatku pandémie v roku 2020 v jednom príspevku oznámil, že Facebook „spolupracuje s národnými ministerstvami zdravotníctva a organizáciami ako WHO, CDC a UNICEF, aby sme im pomohli šíriť informácie o koronavíruse včas.“
O rok neskôr však v rozhovore pre televíznu stanicu CBS news povedal, že v niektorých príspevkoch „nie sú dezinformácie, aj keď určite prispievajú k prostrediu, kde si ľudia kladú otázky o bezpečnosti vakcín.“ Podľa neho by takéto príspevky nemali byť zakázané. Svoje tvrdenie vysvetlil tým, že dnes existujú rôzne definície toho, čo sú dezinformácie.
Facebook files: antivaxeri prevládajú v komentároch
Dezinformácie o koronavíruse sa na sociálnej sieti Facebook šíria skôr v sekcii komentárov než v samotných v príspevkoch. Vyplýva to z interných dokumentov Facebooku (Facebook files), ktoré preskúmal denník The Wall Street Journal.
Jeden z týchto dokumentov upozornil, že až 41% komentárov pod príspevkami o očkovaní bolo negatívneho charakteru. Tie mohli ostatných používateľov od očkovania odradiť.
Používatelia môžu byť vystavení veľkému množstvu komentárov, ktoré obsahujú antivakcinačné naratívy. Môžu tak nadobudnúť falošný dojem, že takéto názory sú rozšírené a bežné. Na tento faktor upozorňoval jeden z vedcov spoločnosti Facebook.
„Náhodne som vybral všetky komentáre v angličtine za posledné dva týždne, ktoré obsahovali frázy súvisiace s Covid-19 a očkovaním,“ napísal výskumník. Doplnil, že na základe jeho výskumu boli asi ⅔ komentárov antivakcinačné.
Z Facebook files zároveň vyplýva, že automatizované systémy platformy, ktorých úlohou je odhaliť a zakročiť proti príspevkom šíriacim dezinformácie, nedokázali pracovať s komentármi.
Následne sa spoločnosť viackrát pokúsila vytvoriť nástroj, ktorým by dokázala znížiť počet antivakcinačných komentárov.
Očkovacie kampane mohli byť úspešnejšie
Vlna negatívnych komentárov k vakcínam proti ochoreniu Covid-19 trápila aj medzinárodné organizácie WHO a UNICEF, s ktorými Facebook spolupracuje.
Zamestnanec organizácie UNICEF vyjadril obavy, že ich príspevky o očkovaní proti koronavírusu čelia vlne komentárov s antivakcinačnými naratívmi. „Kto vie, o koľko by boli tieto kampane úspešnejšie, keby neboli zaplavené komentármi proti očkovaniu,“ povedal.
Osobný názor Marka Zuckerberga k vakcínam je jednoznačný a z Facebook files vyplýva, že pozná všetky problémy spojené so šírením dezinformácií na svojej platforme. Najväčšia sociálna sieť však, napriek tomu, stále nepredstavila efektívny nástroj, ktorý by množstvo dezinformácií znížil.
Nie je jasné, či neschopnosť Facebooku zamedziť šíreniu dezinformácií spočíva v nevôli alebo technologických nedostatkoch. Je však potrebné spomenúť štúdiu organizácie (CCDH), z ktorej vyplýva, že antivaxerská časť používateľov zarobí Facebooku každoročne vyše 1 miliardu dolárov.
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/