Na vlastnú päsť a bez krytia štátu: Experti skúmajú digitálne stopy Kremľa na Slovensku

Hybridné vplyvové pôsobenie je jednou z úloh, do ktorých Putin zapája svoje veľvyslanectvá v jednotlivých štátoch – Slovensko nevynímajúc. Našou úlohou ako krajiny je tieto aktivity monitorovať.

Rusko a za ním dlho dlho nič. Tak by sa dala zjednodušene porovnať aktivita zahraničných ambasád v našom digitálnom priestore. Zatiaľ čo Kremeľ našincov denne zásobuje vlastným obsahom, novými témami a zdieľaním domácich proruských aktérov, ostatné krajiny v porovnaní s Ruskom spia.

Hybridné vplyvové pôsobenie je jednou z úloh, do ktorých Putin zapája svoje veľvyslanectvá v jednotlivých štátoch – Slovensko nevynímajúc. Našou úlohou ako krajiny je tieto aktivity monitorovať a adekvátne sa brániť.

Kedysi to expertní analytickí pracovníci štátu skutočne robili. A robia to aj dnes, no na voľnej nohe a prakticky zadarmo. Štát totiž v tejto oblasti doslova kapituloval. Aké je mapovať aktivity ruskej ambasády, pociťujú pri tom nebezpečenstvo a prečo uprednostnili ochranu štátu pred lepšie platenými možnosťami v zahraničí?

Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report hovorí šéfredaktor Infosecurity.sk Martin Hodás s analytikom Patrikom Haburajom z Inštitútu pre nové bezpečnostné hrozby NEST.

Táto epizóda podcastu Disinfo Report vznikla s podporou Veľvyslanectva Spojených štátov amerických na Slovensku.

Podcasty si môžete vypočuť aj cez Apple PodcastsSpotify a YouTube.

CHCETE PODPORIŤ BOJ PROTI DEZINFORMÁCIÁM? POMÔŽTE NÁM NA DARUJME.SK.