Hoaxy o technológiách tu sú odnepamäti, no AI v medicíne zachráni životy

Čo je vlastne metaverzum? Aké sú šance, že ho raz zažijeme v plnej sile a ako môže pri jeho budovaní pomôcť umelá inteligencia?

Hoaxy o vakcínach sa šírili už v 19. storočí – vraj z nich ľuďom narastú rohy. Prvé autá boli taktiež považované za diablove stroje a zabijakov. O telefónoch sa zase hovorilo, že nám upečú mozog alebo spôsobia rakovinu. Napriek tomu sa tieto inovácie dostali do nášho každodenného života a väčšina z nás si ich ho bez nich už nedokáže predstaviť. 

Strachu z inovácií čelí aj umelá inteligencia. Sčasti oprávnene, v zlých rukách totiž môže narobiť veľké škody. No zároveň má veľký potenciál na pozitívnu zmenu – napríklad v medicínskej diagnostike. 

Príkladom je startup StratifAI vyvíjajúci diagnostický test Orpheus založený na umelej inteligencii, ktorý chce pomáhať s diagnostikou recidívy rakoviny prsníka. Na výsledky lekári nebudú musieť čakať týždne, ale len pár minút. 

V novej epizóde podcastu Disinfo Report sa šéfredaktor portálu Infosecurity.sk Martin Hodás zhovára s renomovaným vedcom Pavlom Čekanom. Aj on sa osobne podieľal na štúdii o diagnostickom teste Orpheus, ktorú nedávno publikoval prestížny vedecký žurnál Nature Communications. 

Podcast vznikol s podporou Holandského veľvyslanectva na Slovensku.

Podcasty si môžete vypočuť aj cez Apple PodcastsSpotify a YouTube.

CHCETE PODPORIŤ BOJ PROTI DEZINFORMÁCIÁM? POMÔŽTE NÁM NA DARUJME.SK.