Obeťou dezinformácií útočiacich na očkovanie s pôvodom v Číne sa stal napríklad Taiwan, avšak neunikli im ani iné krajiny. Filipíny, Thajsko, Indonézia alebo Singapur, negatívne dôsledky týchto nepravdivých správ je možné vidieť všade. Príčiny šírenia a miera úspechu týchto kampaní je však rozdielna vzhľadom na rôzne špecifiká menovaných krajín.
Taiwan pod paľbou Číny
Donedávna patril Taiwan k najúspešnejším krajinám v boji proti ochoreniu Covid-19. Darilo sa im izolovať sa od zvyšku sveta a minimalizovať straty na životoch. Za aktuálne prebiehajúcu vlnu sa už ospravedlnila aj prezidentka ostrovnej krajiny Tsai Ing-wen. Rastúce čísla nakazených a úmrtí však nie sú jediný problém, ktorému Taiwan čelí. Podľa miestnych expertov z Výskumnej skupiny pre informačné operácie (IORG) sa množstvo dezinformácií pochádzajúcich z Číny s rastúcou krízou zvyšuje. V posledných týždňoch sledovali negatívne naratívy, vymyslené príbehy alebo falošné správy o vakcínach, ktorých pôvod sa podarilo vystopovať práve do Číny.
Dominovali naratívy útočiace na Spojené štáty americké, ktoré vraj nechceli Taiwanu predať ani jedinú vakcínu, či správy, ktoré hovorili o desaťtisícoch obyvateľov ostrova prúdiacich na územie Číny s cieľom zaočkovať sa ich vakcínami. Po rozbehnutí očkovania sa objavili správy o úmrtiach starších občanov, ktoré spomalili proces očkovania vo vyšších vekových kategóriách.
Odborníci predpokladajú, že väčšina týchto falošných správ a dezinformácií je šírených prostredníctvom falošných účtov cez aplikáciu Line alebo online diskusnú platformu PTT. Následne sa tieto správy objavujú aj v hlavnom mediálnom priestore, čím získavajú na legitimite.
Juhovýchodná Ázia v zajatí konšpiračných teórií
Oblasť juhovýchodnej Ázie čelí rovnako silnej vlne šírenia ochorenia Covid-19, avšak proces očkovania populácie zaostáva z viacerých dôvodov. Veľký podiel na tom majú konšpiračné teórie a dezinformácie, ktoré sa, podobne ako na Slovensku, šíria prevažne na sociálnych sieťach. Podľa prieskumov sa až 68 % Filipíncov odmieta očkovať alebo má pochybnosti. Približne tretina obyvateľov Thajska je na tom podobne, v Indonézii ide o približne jednu pätinu občanov.
Thajsko a Filipíny majú zaočkovanosť prvou dávkou menej ako 10 %, čo v spojení so šírením konšpiračných teórií predstavuje značný problém pre zvládnutie pandémie. Najčastejšie dezinformácie hovoria o existencii mikročipov vo vakcínach, prípadne ide o videá a príspevky šírené cez WhatsApp, v ktorých sa hovorí o genetickej modifikácii. Prípadne sú populárne aj konšpirácie o biometrickom sledovaní alebo ide o konšpirácie prepájajúce očkovanie s náboženskými otázkami.
Znak šelmy
Prognóza od Bloombergu spomína aj pre slovenského čitateľa známy pojem „znak šelmy“ v spojitosti s Filipínami. Na sociálnej sieti Facebook sa objavilo video, v ktorom sa hovorí o označení zaočkovaných práve týmto znakom.
V kresťanských komunitách, ktoré majú silné postavenie v tejto krajine, to evokuje spojitosť s Antikristom, čo môže pôsobiť ako silný argument pre antivax hnutie. Na Slovensku túto teóriu šíril aktívne Marian Kotleba. Všetky uvedené prípady ukazujú, že konšpirácie nepoznajú hranice a rovnako nebezpečne sa šíria po celom svete.