DISINFO REPORT – 32. týždeň

Vitajte pri čítaní sedemnásteho vydania pravidelného DISINFO REPORTu.Prvého newslettera na Slovensku o dezinformáciách, propagande, informačnej a kognitívnej bezpečnosti a ochrane súkromia online.

Novinky posledného týždňa:

Rusko je pre Ukrajinu bezpečnostnou hrozbou

Článok z portálu Zem a Vek označuje tvrdenia, že Rusko predstavuje bezpečnostnú hrozbu pre Ukrajinu a EÚ za nezmyselné a polemizuje o psychickom zdraví politikov a odborníkov, ktorí tvrdia opak. Pri svojich tvrdeniach sa pritom opiera iba o jeden zdroj, ktorý je navyše výrazne prorusky orientovaný a neobjektívny.

V článku tiež stojí, že obavy z potenciálnej Ruskej ofenzívy kvôli dodávke vody na anektovaný Krym sú neopodstatnené, pretože Rusko „problémy s vodou na Kryme prakticky vyriešilo“. K tomuto tvrdeniu autor nepodáva žiadne vysvetlenie. Nie je tiež zrejmé akým spôsobom bola situácia s nedostatkom vody vyriešená, nakoľko hlavným zdrojom sladkej vody pre Krym bol strategicky dôležitý Severokrymský kanál, ktorý po okupácii polostrova v roku 2014, Ukrajina uzavrela priehradou.

Veľkú časť textu tvoria zbytočné a urážlivé útoky na psychický stav členov ukrajinskej vlády a odborníkov, ktorí poukazujú na potenciálnu bezpečnostnú hrozbu Ruska. Tieto výroky nemajú žiadnu informatívnu hodnotu a zapríčiňujú, že text pôsobí veľmi neobjektívnym a neprofesionálnym dojmom. Viac v samotnom debunku.

Nadácia manželov Gatesových prisľúbila 250 miliónov USD na vakcínu proti COVID-19

Text je negatívne namierený proti osobe Billa Gatesa a americkej firme Moderna. Podľa článku sa snažia čo najrýchlejšie pretlačiť vakcínu klinickými skúškami tak, aby mohla byť distribuovaná. Snaží sa ich vykresliť v negatívnom svetle, pričom im má ísť len o zisk.

Zároveň však Nadácia Billa a Melindy Gatesových prisľúbila viac ako 250 miliónov dolárov na podporu diagnostiky, terapie a vakcín, ktoré sú mimo iných zamerané práve proti Covid-19.

Portál Zem a Vek, odkiaľ tento článok pochádza, je navyše známy svojím neobjektívnym podávaním informácií. Medzi jeho článkami je možné nájsť nielen konšpiračné teórie, ale aj zaujaté správy s uplatnením manipulatívnych techník. Analyzovaný článok odkazuje iba na 2 články z portálu Children’s Health Defense, ktoré využívajú širšiu paletu ďalších zdrojov.

Negatívny pohľad autorky na biofarmaceutický priemysel a testovanie nových liečiv/vakcín dokazuje predovšetkým až samotný záver. Viac v samotnom debunku.

Tajomstvá TikTok-u

Čelí obvineniam z úniku osobných údajov, je známy cenzúrou príspevkov kritizujúcich čínsku vládu alebo tých, ktoré vyjadrujú podporu protestujúcim v Hongkongu. Zakázala ho už India, najnovšie aj USA či Austrália. O aplikáciiTikTok sa poslednú dobu diskutuje častejšie, než by sa jej predstaviteľom páčilo.

Aplikácia TikTok na zdieľanie krátkych videí rôznych žánrov, známa najmä mladému publiku, je jednou z najpopulárnejších sociálnych sietí na svete – používa ju približne 800 miliónov ľudí. Od ostatných sociálnych sietí ju odlišuje to, že ju vlastní čínska firma. Materská spoločnosť TikTok-u ByteDance s centrálou v Pekingu má hodnotu viac ako 100 miliárd dolárov.

Samozrejme, nie je dôležitý len počet užívateľov a popularita, ktorú TikTok za posledné roky a hlavne počas karantény získal. Zbieranie dát a osobných údajov či úzke väzby materskej spoločnosti na Čínsku komunistickú stranu z tejto platformy zároveň robia dokonalý nástroj na monitorovanie užívateľov. Viac v článku.

Psychológia lživých informácií – ako im predchádzať?

V druhej časti trojdielnej série sme si vysvetlili aké mechanizmy máme k dispozícii na obranu proti klamlivým informáciám. V nej ste sa mohli dočítať, že prevencia je najlepšia obrana.

V poslednej časti upriamime pozornosť na základné koncepty prevencie pred lživými informáciami. Dozviete sa pritom, že mnohé z nich sa nachádzajú priamo v našich mysliach, stačí len vedieť ako ich správne používať. V tejto časti si teda osvojíme termíny ako skepticizmus, analytické myslenie, obozretnosť či efekt trenia. Viac v článku.

Lukašenko spustil propagandu proti Rusku

Bielorusko obvinilo 33 ruských žoldnierov zadržaných pri Minsku z prípravy teroristického útoku. Tí mal destabilizovať krajinu pred prezidentskými voľbami, myslí si Lukašenko.

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko, ktorý sa v tohtoročných voľbách v auguste usiluje o šieste funkčné obdobie, opakovane obvinil Rusko zo snahy prinútiť Bielorusko, aby upustilo od svojej post-sovietskej nezávislosti. Lukašenko sa počas svojej 26-ročnej vlády spoliehal na ruské dotácie a politickú podporu.

Lukašenko má dlhoročné skúsenosti s obviňovaním cudzích mocností zo svojich vlastných problémov, ale nedávno obrátil svoju propagandistickú mašinériu zo západu smerom na Rusko. Viac v článku.

Únia po prvýkrát v histórii uvalila sankcie na hekerov

Na sankčnom zozname Európskej únie (EÚ) sa 30. júla ocitli Číňania Gao Qiang a Zhang Shilong, ruskí občania Alexej Minin, Alexej Morenec, Jevgenij Serebrjakov a Oleg Sotnikov, čínska spoločnosť pre rozvoj vedy a techniky Huaying Haitai, severokórejský Chosun Expo a hlavné stredisko pre špeciálne technológie ruskej vojenskej rozviedky GRU.

„Ide o zákaz cestovania a zmrazenie majetku fyzickým osobám a zmrazenie majetku subjektom alebo orgánom. Rovnako je zakázané priamo alebo nepriamo sprístupňovať finančné prostriedky jednotlivcom, subjektom alebo orgánom uvedeným na zozname,“ informoval vysoký predstaviteľ EÚ Josep Borrell. Viac v článku.

Krátko z domova a zo sveta

  • Generálni riaditelia spoločností Amazon, Facebook, Google a Apple svedčili pred americkým Kongresom kvôli svojim protisúťažnym praktikám. Spoločnosti sa snažili samých seba vykresliť ako obete konkurencie, avšak Kongres uviedol viacero príkladov, kedy využili svoju moc na špehovanie, donucovanie alebo nátlak. Generálni riaditelia mali potvrdiť alebo vyvrátiť tvrdenia, že sa pre seba snažia uzurpovať čo najviac moci v online priestore. Tieto svedectvá však boli vyhlásené za zavádzajúce. O 4 z nich sa dočítate v tomto článku. 
  • Bojkot Facebooku za nedostatočné kroky proti prejavom nenávisti mal len malý vplyv na jeho príjmy. Rast reklamného biznisu počas prvých troch júlových týždňov bol zhruba rovnaký ako za minulý rok v rovnakom časovom období. Mnohé zo spoločností, ktoré sa bojkotu zúčastnili, už plánujú obnoviť výdavky spojené s Facebookom. Sociálna sieť očakáva, že rast reklamy bude pokračovať. Bojkot však stále predstavuje problém pre reputáciu Facebooku, pretože vytvára tlak na to, aby sociálna sieť riešila svoje nedostatky týkajúce sa nenávistných prejavov. “Súhlasíme s tým, že nenávisť nemá na našej platforme čo hľadať. Z nenávistných prejavov nemáme žiadne výhody. Používatelia ich vidieť nechcú. Inzerenti s nimi nechcú byť spájaní,“ uviedla Sheryl Sandberg. Organizátori bojkotov oznámili, že „toto hnutie sa nezastaví, kým Facebook nevykoná primerané zmeny”.
  • Šírenie nenávisti na Facebooku ničí ľudské životy. Sociálna sieť využíva veľké množstvo algoritmov, ktoré vypočítavajú, na ktoré reklamy ste klikli, algoritmy, ktoré vypočítavajú, ku ktorým skupinám sa najpravdepodobnejšie pripojíte a algoritmy, ktoré rozhodujú o tom, ktoré z narodenín vašich priateľov, manželstvá, rozvody či úmrtia si zaslúžia najvyššie umiestnenie na nástenke vášho profilu. Facebook zohral úlohu pri vytváraní podmienok pre mnohé nepríjemné udalosti. Reportéri, výskumníci či aktivisti neustále dokumentujú skutočné a devastačné náklady algoritmickej nedbanlivosti Facebooku.
  • V roku 2019 označila F.B.I. QAnon za nebezpečné konšpiračné hnutie predstavujúce vnútroštátnu teroristickú hrozbu pre Spojené štáty, ktorá podnecuje násilie. Napriek svojmu okrajovému pôvodu konšpiračné hnutie naďalej znepokojivo rastie. Hnutie mlčky prijal aj súčasný americký prezident D. Trump a jeho kampaň za znovuzvolenie, ktorá dokonca prispela k rozšíreniu účtov hnutia. Jeho rastúca popularita je alarmujúca a často mätúca. Niektorí ho prirovnávajú k rodiacemu sa náboženstvu.
  • Iránska militantná organizácia Hizballáh organizuje Fake News tábory novej elektronickej armády pre podporu a šírenie destabilizácie v oblasti Stredného východu, predovšetkým v Iraku. Na okraji mesta Bejrút stojí medzi bežnými mestskými domami a podnikmi nenápadná trojpodlažná budova. Keď však do budovy vstúpil mladý Iránčan Mohamed, čakalo ho prekvapenie v podobe najmodernejších technológií a špeciálneho počítačového vybavenia. Vstúpil totiž do tábora organizovaného Hizballáhom, ktorého cieľom je šírenie strachu, dezinformácií a zmätku v jeho domovskej krajine. Viac v článku.
  • Obrovské sumy peňazí tečú z ruského ministerstva do organizácie v Ženeve a do vreciek jej úradníkov. Medzinárodná organizácia pre civilnú obranu (ICDO) sa javí ako legitímny medzinárodný orgán. I keď je medzivládnou organizáciou na papieri, realita je veľmi odlišná. Dôkazy od roku 2012 do 2018 dokazujú, že ruská vláda v danom období zabezpečovala činnosť tejto organizácie. „Od Moskvy sme dostali všetko, vrátane peňazí a zmlúv, ktoré sa mali podpísať. Potom sme peniaze jednoducho presmerovali, to je všetko,“ hovorí bývalý zamestnanec. Najmä kvôli závislosti na financovaní od jednej krajiny mnoho odborníkov spochybňuje všeobecné ciele tejto organizácie. Zástupca ICDO zdôrazňuje, že organizácia „bola a vždy zostane nezávislá“.
  • Politické a ekonomické motivácie spojené s predajom alebo odstavením sociálnej siete TikTok v USA zakrývajú obavy o bezpečnosť. Sociálna sieť sama o sebe nie je bezpečnostným rizikom. Ale predstavitelia americkej národnej bezpečnosti sa obávajú, že Peking by mohol prinútiť ByteDance, zakladajúcu spoločnosť siete Tiktok, k odovzdaniu osobných údajov používateľov na účely zhromažďovania spravodajských informácií. Čínskym spravodajským agentúram by následne mohli pomôcť pri hľadaní zahraničných spravodajských agentov (napríklad zo CIA), potenciálnych spravodajských cieľov (napríklad podnikateľov), čínskych disidentov v zahraničí či pri hackovaní. TikTok však tvrdí, že všetky údaje sú uložené mimo Číny.
  • Existuje veľa mýtov o 5G sieťach a elektromagnetickom poli. Prevažná väčšina z nich pramení z nedostatku potrebných znalostí. Európa by mala rozptýliť pochybnosti ľudí, ktorí hľadajú odpovede, uviedol Marek Zagórski, poľský minister pre digitálne záležitosti. Poľsko za týmto účelom vydalo anglickú verziu bielej knihy „Elektromagnetické pole a ľudia“. Je nevyhnutné ľuďom sprostredkovať overené, dôveryhodné a spoľahlivé zdroje, ktoré im umožnia nájsť odpovede na ich otázky namiesto anonymných zdrojov na internete.
  • Zdá sa, že americkí politici budú naďalej zneužívať dopady zahraničných dezinformačných kampaní na americké voľby, vďaka čomu budú tieto kampane ešte atraktívnejšie pre krajiny ako Rusko, Čína, Irán a ďalšie. Cieľom týchto kampaní je destabilizácia USA. Je vysoko pravdepodobné, že americkí politici budú šíriť tieto falošné správy či už vedome alebo nie pre svoje vlastné politické ciele. Tieto kampane sú zdrojom klamstiev, ktoré môžu zahraniční aktéri zneužiť v online sfére. Veľkú časť zodpovednosti za šírenie zahraničnej propagandy nesú volení úradníci (v menšej miere aj médiá a technologické platformy), nie spravodajské agentúry USA.
  • Mnohé krajiny kopírujú ruskú dezinformačnú taktiku. Odborníci tvrdia, že je to jednoduché takmer pre každého. Rusko nie je jedinou krajinou, ktorá sa snaží šíriť dezinformácie a ovplyvniť Američanov pred prezidentskými voľbami. Nina Jankowicz, ktorá napísala knihu „Ako prehrať informačnú vojnu“, uviedla, že USA potrebujú „jednodnotnú reakciu vlády“ proti dezinformáciám. “Vo federálnej vláde existujú jednotlivé subjekty zaoberajúce sa dezinformáciami a kybernetickou bezpečnosťou, ale nejde o spoločné úsilie.” Zároveň vyzvala ľudí, aby venovali pozornosť dezinformačným taktikám, ktoré napríklad využívaniu súkromné skupiny na Facebooku. Keď už v skupine existujú stovky alebo desiatky tisíc členov, už to nie je súkromný priestor, ale mení sa na ideálny nástroj pre aktérov šíriacich dezinformácie.

Ďakujeme, že odoberáte DEZINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov a magisterského stupňa Prekladateľstva a tlmočníctva anglického jazyka na Masarykovej univerzite v Brne | Zaujíma sa najmä o históriu a aktuálne politické dianie v anglofónnych krajinách, ako aj o politické a lingvistické aspekty propagandy a jej nástrojov. Kontakt: nikoleta.nemeckayova@infosecurity.sk