Vitajte pri čítaní šestnásteho vydania pravidelného DISINFO REPORTu.Prvého newslettera na Slovensku o dezinformáciách, propagande, informačnej a kognitívnej bezpečnosti a ochrane súkromia online.
Novinky posledného týždňa:
- Slovník dôležitých pojmov, ktoré vám môžu pomôcť v orientácii, sa znovu rozrástol o niekoľko nových hesiel. Dozviete sa, čo presne sú ILÚZIA ZHLUKOVANIA, ÚTOK NA MOTÍV, ŽIADEN PRAVÝ ŠKÓT, SLAMENÝ PANÁK, APEL NA NOVOSŤ. Celý slovník, ktorý neustále dopĺňame, nájdete aj na našom webe.
Harabin o plagiátorstve a vrahovi
Harabin sa často objavuje na konšpiračných weboch v pozitívnom svetle a sám konšpirácie už niekoľkokrát šíril – napríklad hoax o nebezpečnej ihle pri tankovaní či hoax o dovezení 11 tisíc migrantov na Slovensko. Nedávno sa tiež zastal fanúšikov Slovana, ktorí na zápase vyvesili rasistický transparent s nápisom „White Lives Matter“.
Samotný Youtube (Google) už Harabinov kanál v minulosti zrušil. O pár dní sa však objavil späť a líder strany Vlasť ho v súčasnosti často využíva najmä na kritiku súčasnej vlády.
Štefan Harabin využíva heuristiku dostupnosti, a teda kladie dôraz výlučne na informácie, ktoré sú jednoducho dostupné a dohľadateľné. Na mnohé fakty však zabúda a neobjektívne posúva svoje požiadavky na oponentov.
Tvrdí, že okrem plagiátora Kollára, Gröhlinga a Matoviča je tu aj prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá údajne ukončila štúdium bez vypracovania záverečnej práce.
Zuzana Čaputová však študovala na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, ktorú úspešne ukončila v roku 1996, kedy sa na právnickej fakulte ešte diplomové práce nepísali a neboli tak povinnou súčasťou štátnej skúšky. Viac v samotnom debunku.
Nemecko nebude členské štáty EÚ „dirigovať“
Nemecko prevzalo od Chorvátska rotujúce polročné predsedníctvo v Rade Európskej únie. Počas tohto obdobia sa sústredí na ekonomickú obnovu EÚ a súčasne na opatrenia, ktoré budú zacielené proti šíreniu vírusu COVID-19. Cieľom je tiež jednotnejšie vystupovanie EÚ voči strategickým partnerom ako USA.
Autor v článku špekuluje o cieľoch Nemecka na čele Rady EÚ, pričom sa odvoláva na niekoľko hodnoverných zdrojov, ktoré využíva na legitimáciu svojich subjektívnych názorov. Text je tak objektívne nevyvážený pričom sa v ňom objavujú predovšetkým presvedčenia autora, ktoré sú výhradne kritické voči nemeckej vláde, EÚ a zahraničnej politike USA. Vo výsledku tak môže článok na čitateľa pôsobiť ako legitímne spravodajstvo, aj keď opak je pravdou. Viac v samotnom debunku.
Huawei vylúčený z budovania 5G sietí vo Veľkej Británii
Vyzerá to tak, že svetový výrobca telekomunikačných zariadení už nie je na západe vítaný. Verejný „rozchod“ naživo v parlamentnej televízii nie je presne to, čo by ste po 20-ročnom vzťahu očakávali. Neočakávali ho ani predstavitelia čínskeho technologického gigantu.
Spoločnosť Huawei s 18 percentami podielu na trhu je po Samsungu druhým najväčším dodávateľom smartfónov na svete. Aj napriek úspechom na svetových trhoch by však podľa nedávneho rozhodnutia vlády Borisa Johnsona malo byť používanie technológií Huawei na území Veľkej Británie najneskôr do roku 2027 úplne odstránené a zakázané. Viac v článku.
Psychológia lživých informácií – prečo je tak náročné ich odhaliť?
V prvej časti trojdielnej série sme si predstavili niekoľko psychologických konceptov, s ktorými sa v dezinformačnej sfére pravidelne a často nevedomky stretávame. Ako sa však efektívne brániť. Čo je debunking a fact-checking, efekt pretrvávajúceho vplyvu, poškvrnenej alebo zdanlivej pravdy?
Opravné mechanizmy ako fact-checking, či debunking môžu ľahko zlyhať najmä kvôli tomu, že zabúdame. Je to ľudské a v prípade lživých informácií aj pomerne časté. Keďže stará, v minulosti vyvrátená lož sa nám môže s odstupom času znovu javiť ako pravda, osveta nemusí byť účinná. Viac v článku.
Útok na VIP Twitter účty začal s Yoo bro a chamtivosťou
Na hackerských útokoch na sociálnej sieti Twitter spolupracovali ľudia vo veku 19 a 20 rokov, ktorí sa ku svojej účasti prihlásili. Útoky boli zamerané na politické, podnikové a kultúrne elity. Začali správou medzi dvoma hackermi na online platforme pre zasielanie správ Discord.
„Yoo bro“, napísal používateľ s názvom „Kirk“ podľa snímky z konverzácie. „Pracujem pre Twitter / neukazuj to nikomu / vážne.“ Potom ukázal, že môže prevziať kontrolu nad známymi účtami na Twitteri. Niečo, čo vyžadovalo „zamestnanecký“ prístup k počítačovej sieti spoločnosti.
Hacker, ktorý dostal správu používa prezývku „lol“. V priebehu nasledujúcich 24 hodín zistil, že „Kirk“ v skutočnosti pre Twitter nepracuje. Zdal sa mu príliš ochotný poškodiť vlastnej firme. Viac v článku.
Extra plus – spravodajstvo z Ruska
Šírenie dezinformácií a naratívov v súlade s ruskou štátnou propagandou môžeme považovať za prostriedok hybridnej vojny vedenej proti Západu, a teda aj proti nám. Na Slovensku takéto informácie šíri viacero dezinformačných webov, vrátane Extra plus.
Keď príde na jednostranné informácie o Ruskej federácii, ťažko v Slovenskom informačnom priestore nájsť servilnejší web ako Extra plus. Či už ide o Krym, zostrelenie letu MH17, alebo úspešné “referendum“, Extra plus prináša informácie, ktoré vykresľujú kremeľskú politiku v tom najlepšom svetle.
O tom, že ide o problémový web svedčí aj hodnotenie na stránke konspiratori.sk. Od nezávislých hodnotiteľov získalo Extra plus 8,3 z 10. Nenechajte sa pomýliť. Číslo 10 predstavuje najhoršie možné hodnotenie. Viac v článku.
Rusko ovplyvňovalo nielen referendá, ale aj voľby vo Veľkej Británii
Podľa britského ministra zahraničných vecí Domica Raaba sa ruskí aktéri snažili ovplyvniť výsledok britských parlamentných volieb v roku 2019. Ide o ďalšie zasahovanie do vnútorných záležitostí Veľkej Británie. Tento týždeň zverejnila parlamentná komisia správu o zasahovaní Ruska počas referenda o nezávislosti Škótska v roku 2014.
„Je takmer isté, že sa ruskí aktéri snažili zasahovať do volieb v decembri 2019 rozširovaním nezákonne získaných vládnych dokumentov na internete,“ uviedol v písomnom vyhlásení britský minister zahraničných vecí Dominic Raab. Raab tiež potvrdil, že prebieha vyšetrovanie týkajúce sa spôsobu, akým boli tieto dokumenty získané.
Dokumenty obsahovali citlivé informácie týkajúce sa obchodnej dohody medzi Spojeným kráľovstvom a Spojenými štátmi. Boli šírené najmä prostredníctvom online fóra sociálnej siete Reddit. Viac v článku.
Krátko z domova a zo sveta
- Facebook sa pýši dôkladným moderovaním a odstraňovaním dezinformácií o COVID-19. V posledných dňoch je však terčom kritiky za to, že niekoľko hodín nepodnikol žiadne kroky proti rýchlo sa šíriacemu videu z Breitbart News (známe aj tým, že propaguje nadvládu „bielej rady“ [white supremacy] ) ktoré propagovalo nebezpečné konšpiračné teórie o koronavíruse a jeho liečbe. Facebook vo vyhlásení pre portál The Verge uviedol, že odstránenie dezinformačného videa o COVID-19 skutočne „trvalo dlhšie, ako by malo“. Zároveň priznal, že chce prijať príslušné opatrenia, aby vzniknutú situáciu prešetril. Podobnými prísľubmi, ktoré ostanú na úrovni vyhlásení je Facebook známy dlhodobo.
- Sociálna sieť Twitter sa rozhodla obmedziť účet Donalda Trumpa mladšieho, syna amerického prezidenta. K rozhodnutiu došlo po tom, čo na svojom profile zverejnil video, v ktorom lekári uvádzajú nepravdivé tvrdenia o liečení koronavírusu a tvrdia, že ľudia „nepotrebujú rúška“, aby šíreniu vírusu zabránili. Video pôvodne publikovalo pravicový dezinfoweb Breitbart News, Twitter, Facebook a Youtube už video odstránili.
- Prezident D. Trump neustále spochybňuje americkú reakciu na pandémiu. Ani v dobe, kedy v krajine denne zomrie na nový koronavírus takmer 1000 ľudí, stále nerešpektuje najzákladnejšie požiadavky národného krízového centra. Napriek rastúcej kríze v južných a západných štátoch Trump vo svojich vyjadreniach nepravdivo tvrdí, že čoraz viac územia krajiny je “corona-free”. Zároveň vyzdvyhuje účinky hydroxychlorochínu, liek proti malárii. Jeho nedbanlivosť ukazuje, že mu chýba stratégia, schopnosť vedenia, inšpirácia či empatia. Toto všetko sa však od prezidenta vyžaduje, a to najmä v čase, keď USA ukazujú jednou z najhorších reakcií proti koronavírusu na svete.
- V rámci boja proti ruským dezinformáciám si Facebook najal ukrajinskú skupinu StopFake, aby označovala zavádzajúce príspevky. Týmto spôsobom má pomôcť obmedziť tok ruskej propagandy a ďalších falošných správ cez platformu sociálnej siete na Ukrajine. StopFake, rovnako ako všetci ostatní externí kontrolóri faktov na Facebooku, sa písomne zaviazala, že bude nestranná. V posledných týždňoch však bojuje s obvineniami z napojenia na ukrajinskú krajnú krajnú pravicu a zo zaujatosti pri kontrole faktov. StopFake tieto obvinenia popiera.
- Miestne televízne stanice v USA, ktoré vlastní skupina Sinclair Broadcast Group, chcú odvysielať konšpiračnú teóriu, podľa ktorej je za vznik koronavírusu zodpovedný dr. Anthony Fauci, popredný americký odborník na infekčné choroby. Presnejšie bol obvinený z toho, že nový koronavírus vytvoril a priniesol do Wuhanu v Číne – do pôvodného epicentra nákazy. Hrubá konšpiračná teória bude vysielaná po celej krajine v rámci programu „America This Week“. Viac sa dozviete v článku.
- Ak sa americkí politici skutočne zaujímajú o to, aké škody môžu spôsobiť online platformy, mali by brať do úvahy aj online konšpiračné teórie a nezabúdať na skutočnosť, že charakter sociálnych sietí ich činí ešte nebezpečnejšími. Twitter nedávno oznámil, že podnikne kroky proti zverejňovaniu konšpirácií hnutia QAnon. V dôsledku šírenia dezinformácií a obťažovania bude natrvalo zakázaných viac ako 7 000 účtov. Technologickí giganti dobrovoľne prijímajú opatrenia proti „koordinovanému neautentickému správaniu“. Odstraňovanie profilov populárnych ľudí je významným krokom v boji proti dezinformáciám a obťažovaniu. Či sa znovu jedná iba o PR vyhlásenia alebo skutočný zámer, ukáže budúcnosť. Viac v článku.
- Rusko tvrdí, že je na správnej ceste schváliť vakcínu proti Covid-19 do polovice augusta. Chce sa tak stať prvou krajinou sveta, ktorá bude mať očkovaciu látku. Kirill Dmitriev, šéf ruského štátneho investičného fondu, prirovnáva úspech vývoja vakcíny k úspešnému štartu prvého sovietskeho satelitu Sputnik v roku 1957. „Američania boli prekvapení, keď začuli Sputnikovo pípnutie. To isté platí aj pre túto vakcínu. Rusko sa tam dostane ako prvé,“ dodal. Ruské orgány však nezverejnili žiadne vedecké údaje o testovaní vakcíny. Rýchlosť vývoja zároveň vyvoláva otázky a obáv, najmä v súvislosti s bezpečnosťou a samotnou efektivitou ruskej vakcíny.
- Záplava nepravdivých správ v Latinskej Amerike marí snahu tamojších štátov bojovať proti koronavírusu. Dezinformácie sú pritom často úplne bizarné. Objavili sa napríklad tvrdenia, že brazílske truhly sa plnili kameňmi, aby sa umelo zvýšil počet obetí v krajine; drony sa používali na kontamináciu mexických domorodých komunít; CIA pomáhala rozširovať koronavírus v Argentíne; morské plody v severnom Peru neboli bezpečné na konzumáciu, pretože mŕtvoly obetí Covid-19 boli hádzané do Tichého oceánu. Medzi falošné tvrdenia patrí aj zázračný liek v podobe peruánskej morskej vody, venezuelskej citrónovej trávy a pod. V Bolívii zase politici presadzujú používanie toxického bieliaceho prostriedku ako potenciálneho lieku.
- Ad Fontes Media, Inc. je spoločnosť, ktorá hodnotí správy z hľadiska spoľahlivosti a zaujatosti, s cieľom zlepšiť schopnosť ľudí orientovať sa v spravodajskom prostredí. Táto spoločnosť vytvorila systém hodnotenia obsahu správ, ktorý má užitočné využitie ako pre spotrebiteľov, tak aj pedagógov, spravodajské médiá, výskumných pracovníkov, inzerentov a platformy sociálnych sietí. V súčasnosti je k nahliadnutiu prístupná verzia 5.0 interaktívneho grafu, ktorý hodnotí jednotlivé médiá z hľadiska spoľahlivosti, politickej zaujatosti či hodnotenia článkov.
- Odborníci z oblasti bezpečnosti uviedli, že pomerne široká propagandistická kampaň využíva pandémiu koronavírusu na vyvolanie obáv z vojsk NATO vo východnej Európe. Konkrétne sa skupina Ghostwriter od roku 2017 zameriava na rozširovanie protizápadných naratívov v Poľsku, Lotyšsku a Litve. Šírila aj dezinformácie o tom, že kanadskí vojaci údajne šírili COVID-19 naprieč Lotyšskom. Zistenia sú najnovším prírastkom v rámci rastúceho trendu, ktorý nasvedčuje tomu, že proxy Kremľa využívajú pandémiu COVID-19, aby prehĺbili existujúce politické rozdiely. Ruská vojenská spravodajská agentúra (GRU) taktiež využíva niekoľko webových stránok s cieľom šíriť dezinformácie o reakcii USA na koronavírus.
- Napriek dôkazom prokremeľské médiá naďalej tvrdia, že Rusko nemalo nič spoločné so zostrelením letu MH17, otrávením Sergeja a Júlie Skripalových ani so zasahovaním do amerických volieb.Tento týždeň priniesol novú dezinformačnú perlu: ruská zahraničná politika je „založená na rešpektovaní medzinárodného práva a nerealizuje žiadne pokusy o nadvládu, nediktuje svoju vôľu nad nezávislými krajinami ani nezasahuje do ich vnútorných záležitostí a suverenity“. Zaujímavé tvrdenie, napríklad vo vzťahu k anexii Krymu. Vzhľadom na to, že pandémia nevykazuje žiadne náznaky ústupu a na tvrdenie prokremeľských médií, že Rusko už našlo vakcínu proti COVID-19, je vhodný čas preskúmať, ako proruské médiá pandémiu prezentujú. Ako je zobrazené na časovej osi v tomto článku, hlavná myšlienka je jasná: Rusku sa darí veľmi dobre, zatiaľ čo Západ v boji s pandémiou prehráva.
Ďakujeme, že odoberáte DEZINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!