DISINFO REPORT – 29. týždeň

Vitajte pri čítaní štrnásteho vydania pravidelného DISINFO REPORTu.Prvého newslettera na Slovensku o dezinformáciách, propagande, informačnej a kognitívnej bezpečnosti a ochrane súkromia online.

Novinky posledného týždňa:

Ľuboš Blaha, najtoxickejší dezinformátor v slovenskom infopriestore

Tak ako je lož Blahovou pracovnou metódu na Facebooku, aj jeho údajná akademická reputácia je iba výmyslom pre publikum na sociálnej sieti. Nie je to pravda, no mohla by byť.

Poslanca Smeru-SD Ľuboša Blahu obvinila NAKA za jeden z jeho príspevkov na sociálnej sieti. Stalo sa tak na základe trestného oznámenia Lucie Ďuriš Nicholsonovej. „Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry 3. júla 2020 obvinil Ľ. B. z trestného činu popierania a schvaľovania holokaustu, zločinov politických režimov a zločinov proti ľudskosti. Polícia začala konať na základe trestného oznámenia. Viac informácií nie je možné poskytnúť,“ uviedla pre TASR hovorkyňa Prezídia PZ Denisa Bárdyová.

Ide pri tom o status, ktorý poslanec uverejnil na jeseň minulého roka. V ňom komentuje meme obrázok, ktorý zobrazuje prezidentku Zuzanu Čaputovú pri príležitosti 17. novembra: „Žime tak, aby Martin Šmíd nezomrel nadarmo,“ stojí na ňom napísané. Viac v článku.

Z cyklu: Hlavné Správy – úplne štandarndné médium

Ako HS legitimizujú, Putinov režim a jeho ideológiu autoritárskeho spiatočníckeho nacionalizmu cez zmeny v Ruskej ústave.

Čo v svojom článku hovoria HS: 

  1. Rusko sa konečne stane naozaj zvrchovanou krajinou
  2. Zmeny v ústave, ktoré zabezpečia Putinovi doživotnú vládu sú oslavou dokonalej suverenity Ruskej Federácie.
  3. Zabezpečia sociálny blahobyt
  4. Zamedzia „cudziemu vplyvu“
  5. Zamedzia prekrúcaniu dejín

Jedným z hlavných naratívov kremeľskej propagandy je aj naša údajná strata suverenity a vazalstvo „imperialistickej ríši západu“. Migranti, LGTBI, mimovládky, liberáli, slniečka, Soroš a Brusel – všetci títo zapredanci západu, nám majú štátnu suverenitu okliešťovať. Slovensko je vraj v ohrození a postupná likvidácia národov v plnom prúde. Potieranie národného povedomia a hodnôt, rozvrátenie „tradičnej“ rodiny a presun kľúčových štátnych inštitúcií a kompetencií z krajiny von.Viac v článku.

V Iraku zastrelili analytika, ktorý bojoval proti radikálnej propagande

V Iraku zabili uznávaného bezpečnostného analytika, ktorý radil premiérovi. Tento čin spôsobil strach, že politické vraždy kritických odborníkov budú pokračovať po celej krajine.

Hisham al-Hashemi bol zabitý v hlavnom meste Iraku v Bagdade. Bezpečnostné zábery zachytili maskovaného strelca, ktorý prišiel k al-Hashemiho bielemu SUV a vystrelil niekoľkokrát cez okno vodiča. Strelec následne ušiel na motorke. Krátko na to v nemocnici zomrel. Mal 47 rokov.

Al-Hashemi sa v posledných mesiacoch sťažoval priateľom a kolegom, že dostáva vyhrážky smrti od Islamského štátu a milícií. Obviňovali ho, že je blízkym spojencom USA a Izraela. Viac v článku.

Proti dezinformáciám bude bojovať aj NBÚ

Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) zriadil nové Pracovisko pre hybridné hrozby a dezinformácie (PHHD). Funguje od 1.7.2020.

Podľa NBÚ je na Slovensku ovplyvňovaná verejná mienka najmä pomocou médií a v kybernetickom priestore. Intenzita, sila a dosah dezinformácií zo zahraničia u nás kontinuálne rastie od ukrajinskej krízy v roku 2013.

PHHD sa preto bude zameriavať na sledovanie a analyzovanie potenciálne škodlivých informácií. Následne bude jeho úlohou reagovať na prípadné nebezpečenstvo.

Nové stredisko bude spolupracovať s Národným centrom kybernetickej bezpečnosti SK-CERT. Viac v článku.

Europoslanec Milan Uhrík hrubo zavádza o štátnych dotáciách pre mimovládne organizácie

Europoslanec Milan Uhrík (ĽSNS) veľmi šikovne, no zároveň podpásovo až falošne pracuje s faktami. Najnovšie sa snaží nabudiť dojem, že štátne dotácie idú iba zlým liberálom, ale na chudákov starčekov nezostávajú peniaze. Keby to bola pravda, tak by o tom nebol článok na portáli Antipropaganda.

Jednou zo základných komunikačných stratégií Ľudovej strany Naše Slovensko je šírenie nenávisti voči neexistujúcim nepriateľom – raz sú to Rómovia, inokedy migranti, potom LGBTI komunita, svoje si užije Európska únia a v neposlednom rade aj „zlé“ média. Vo svojom nedávnom facebookovom statuse sa europoslanec Milan Uhrík snažil nakombinovať viacerých „nepriateľov.“ V statuse obviňuje vládu Petra Pellegriniho a vládu Igora Matoviča z plytvania peňazí na „pochybné mimovládky.“ 

Podľa europoslanca sú peniaze využité na tieto projekty „plytvaním“ a obviňuje vládu, že tieto peniaze nedáva radšej chorým deťom a seniorom. Viac v článku.

Krátko z domova a zo sveta

  • Facebook údajne zvažuje zákaz zverejňovania politických reklám pred americkými prezidentskými voľbami. Tento krok by dramaticky eskaloval súčasné plány sociálnej siete zmierniť šírenie dezinformácií a zabrániť zasahovaniu do volieb. O tomto pláne však v súčasnosti nie sú k dispozícii presnejšie informácie. Isté však je, že politická reklama by mala byť zakázaná niekoľko dní pred voľbami. 
  • Facebook zverejnil databázu viac ako 100 000 Deepfakes videí v snahe prispieť k ich efektívnejšiemu a rýchlejšiemu odhaleniu. Deepfake by sme mohli definovať ako médium, ktoré napríklad mení alebo nahrádza tvár osoby na obrázku alebo videu tvárou inej podobnej osoby. Videá, v ktorých osoby hovoria alebo robia niečo, čo v skutočnosti nikdy nepovedali a neurobili, sú znepokojujúce a nebezpečné. V súvislosti s nástrojmi na vytváranie takýchto falzifikátov, ktoré sú dnes široko dostupné a relatívne ľahko použiteľné, sa mnohí obávajú, že sa budú používať aj na šírenie nebezpečných dezinformácií. Táto technológia je v súčasnosti ešte pomerne ľahko rozpoznateľná a dodnes nebola použitá v žiadnej dezinformačnej kampani. To sa však môže už v blízkej budúcnosti zmeniť.  
  • Sociálna sieť Tiktok vymazala okolo 49 miliónov videí, ktoré údajne porušovali jej pravidlá. Väčšinu videí odstránili kvôli nevhodnému sexuálnemu obsahu či nahote, kvôli porušovaniu pravidiel ochrany maloletých, šikane a pod. Americký minister zahraničných vecí, Mike Pompeo, vyjadril svoje obavy o ochranu súkromia amerických občanov, ktoré sú podmienené najmä čínskym pôvodom aplikácie. Americká vláda dokonca uvažuje o zákaze čínskych aplikácií, podobne ako to už urobila napríklad India. 
  • Podľa portálu Washington Postktorý identifikoval tzv „cunami neprávd“, sa D. Trump počas svojej funkcie dopustil viac ako 20 000 nepravdivých alebo zavádzajúcich vyhlásení. Počas posledných 14 mesiacov, napríklad v dôsledku udalostí spojených s pandémiou koronavírusu a zabitím Georgea Floyda príslušníkmi americkej polície, Trump vyhlásil 23 falošných alebo zavádzajúcich tvrdení denne. Zamestnanci portálu zistili, že jeho najplodnejším klamstvom je tvrdenie, že americká ekonomika na tom nikdy nebola lepšie. Dokonca vyhlasuje, že vďaka nemu je súčasná americká ekonomika tou “najlepšou ekonomikou za celú históriu sveta”.
  • Osobitný spravodajca OSN David Kaye tvrdí, že tzv. “Trump efekt” ohrozuje globálnu slobodu tlače. Spôsobom, ktorým očierňuje médiá, očierňuje a pošliapava aj slobodu prejavu. David Kaye pred blížiacim sa koncom svojho funkčného obdobia dúfa, že „útoky“ na amerických novinárov sa skončia potom, čo Donald Trump opustí úrad.
  • Poslanec SMER-u, Ľuboš Bláhamá opäť problémy s políciouNárodná kriminálna agentúra (NAKA) ho začiatkom tohto mesiaca obvinila z extrémizmu kvôli výrokom na jeho Facebook profile. Presnejšie čelí obvineniu z trestného činu popierania a schvaľovania holokaustu, zločinov politických režimov a zločinov proti ľudskosti. Polícia začala konať na základe trestného oznámenia. 
  • Európsky súdny dvor v roku 2014 prijal rozhodnutie, na základe ktorého majú ľudia právo požiadať o odstránenie údajov z online databáz, ak sú tieto údaje neaktuálne, nepravdivé alebo im osobne prekážajú. Belgický úrad pre ochranu osobných údajov preto Googlu vyčíslil rekordnú pokutu vo výške 600 000 € za to, že neodstránil internetové odkazy, ktoré by mohli poškodzovať jednotlivé subjekty, ktorých sa tieto údaje týkajú. 
  • Ruské dezinformácie sú rozsiahle a ich počet stále rastie. Zameriavajú sa najmä na Európsku úniu a Spojené štáty americké, ale aj iné časti sveta. Ich obsah je čoraz viac ľahšie pochopiteľný, ale skryté úmysly na pozadí ich šírenia nie a často sú tieto dezinformácie veľmi zjednodušované. Kasey Stricklin zo CNA v článku vysvetľuje konanie Ruska a podrobne popisuje, ako zapadá do ruského pohľadu na svet a do jeho širších strategických záujmov. Rusko má niekoľko hlavných strategických cieľov, ktoré chce dosiahnuť aj pomocou dezinformácií. Ide o obnovenie mocenského postavenia krajiny, zachovanie sféry vplyvu, ochranu Putinovho režimu a zvýšenie vojenskej efektivity.
  • Týždeň po nedávnej zmene ruskej ústavy sa začal hon na novinárov. Novinári boli obvinení z údajného ospravedlňovania terorizmu, zo špionáže pre zahraničné bezpečnostné služby, za odhalenie masových hrobov z éry stalinovského prenasledovania alebo za odhalenie podmienok v ruských väzniciach. Zatknutie novinárov je útokom na základné ľudské slobody. Všetci, ktorí bojujú proti zmenám ústavy, sú obviňovaní z účasti na hnutí, ktoré je údajne koordinované zahraničnými agentúrami a z vlastizrady. Veľvyslanectvo USA v Moskve vyjadrilo znepokojenie nad ruskými krokmi proti novinárom, načo ruské Ministerstvo zahraničných vecí zareagovalo slovami: “Starajte sa o seba.”
  • Prokremeľské dezinformačné weby ignorujú základné fakty o Sýrii. Sankcie Európskej únie voči sýrskemu režimu boli vždy obľúbeným zdrojom dezinformácií prokremeľských médií, aby zdiskreditovali EÚ. V súčasnosti je pre šírenie dezinformácií o EÚ ruskými médiami využívaná aj globálna pandémia či obnovené sankcie EÚ voči Sýrii. EÚ podľa najnovších dezinformácií vedie hospodársku vojnu proti Sýrii, nepomáha sýrskemu ľudu, je podriadená USA a podporuje terorizmus v krajine. Taktiež majú sankcie EÚ brániť sýrskej reakcii na Covid-19 a sú údajne protizákonné. Tieto tvrdenia sú však nepravdivé.
  • Európska únia a jej členské štáty podniknú koordinované kroky v reakcii na čínske zovretie Hong Kongu. Opatrenia by mohli zahŕňať napríklad zákaz vývozu citlivých technológií, širšie vízové možnosti pre občanov polo-autonómneho mesta a pod. Plánované kroky, hoci nie sú prelomové, znamenajú posilnenie spoločnej reakcie EÚ vzhľadom na prijatie čínskeho zákona o národnej bezpečnosti, ktorý ovplyvní život obyvateľov v Hong Kongu.
  • Srbsko zasiahla vlna protestov po tom, čo prezident vyhlásil opätovné zavedenie celodenného zákazu vychádzania. Tieto protesty sú však spôsobené najmä nedostatočnou reakciou srbských orgánov v boji proti koronavírusu, pričom sa situácia začala zhoršovať po nedávnych parlamentných voľbách. Mnoho obyvateľov tiež verí, že vláda klame o skutočnom počte nakazených a mŕtvych. Pandémia spôsobila vyvrcholenie nespokojnosti s rastúcim autoritatívnym režimom prezidenta, so šírením dezinformácií,s kontrolovaním médií a podkopávaním demokratických inštitúcií. 
  • Veľká Británia do roku 2027 zbaví spoločnosť Huawei úlohy v rámci budovania 5G siete. To znamená, že Boris Johnson sa dostane do kolízneho kurzu so skupinou konzervatívnych odporcov, ktorí chcú, aby bola čínska spoločnosť z projektu odstránená rýchlejšie a komplexnejšie. Britský minister kultúry, Oliver Dowden, vyhlásil, že po 31. decembri tohto roku nie je možné zakúpiť žiadnu novú 5G súpravu od spoločnosti Huawei, ktorú taktiež označil ako “vysoko rizikovú”. Poradca D. Trumpa pre národnú bezpečnosť opísal tento krok Veľkej Británie ako príklad “rastúceho medzinárodného konsenzu, podľa ktorého Huawei a ďalší nedôveryhodní predajcovia predstavujú hrozbu pre národnú bezpečnosť”. Spoločnosť Huawei vyzvala vládu Veľkej Británie, aby svoje rozhodnutie prehodnotila.

Ďakujeme, že odoberáte DEZINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov a magisterského stupňa Prekladateľstva a tlmočníctva anglického jazyka na Masarykovej univerzite v Brne | Zaujíma sa najmä o históriu a aktuálne politické dianie v anglofónnych krajinách, ako aj o politické a lingvistické aspekty propagandy a jej nástrojov. Kontakt: nikoleta.nemeckayova@infosecurity.sk