Vitajte pri čítaní 238. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.
Podporte boj proti dezinformáciám
Infosecurity.sk dlhodobo bojuje proti aktivitám dezinformátorov. Cieľom našej činnosti je odhaľovanie a vyvracanie nebezpečného a nepravdivého obsahu, ozdravovanie informačného priestoru a presadzovanie demokratických hodnôt.
Aby sme mohli v týchto činnostiach pokračovať, potrebujeme aj vašu pomoc.
Ak chcete podporiť boj proti dezinformáciám, môžete tak urobiť jednorazovo alebo pravidelne cez novú darovaciu stránku: https://adapt.darujme.sk/podporte-boj-proti-dezinformaciam/.
Aj v prípade, že ste nás doposiaľ podporovali cez platformu Patreon, by sme vás radi poprosili o presmerovanie podpory na stránku Darujme.sk. Tá bude od konca roku 2024 našou jedinou platformou pre získavanie dobrovoľnej podpory od fanúšikov – ľudí, ktorým záleží na budúcnosti demokracie na Slovensku.
Každému, kto nás podporuje alebo v budúcnosti podporí, patrí naša vďaka. Len prostredníctvom darov od vás dokážeme pokračovať v činnosti.
Vďaka vám môžeme naďalej bojovať proti dezinformáciám, propagande a naratívom antidemokratických aktérov, a zároveň odolávať silnej kampani namierenej proti mimovládnym organizáciám.
Ďakujeme za ochotu podporiť našu činnosť.
Svetový mediálny samit v Číne: Diskusie v tieni porušovania ľudských práv v Sin-ťiangu
Svetový mediálny samit je každoročná konferencia, ktorú organizuje čínska štátna spravodajská agentúra Xinhua News Agency. Tú založila a kontroluje Komunistická strana Číny. Tento rok sa konala v Urumči, hlavnom meste provincie Sin-ťiang v severozápadnej Číne. Konferencie sa zúčastnilo viac než 200 predstaviteľov medzinárodných médií, medzi nimi napríklad Al Jazeera či Reuters. Podujatie zastrešovalo tému týkajúcu sa umelej inteligencie a mediálnej transformácie. Viac v článku.
Rusko posilňuje svoju pozíciu v západnej Afrike. Okrem vojenského vplyvu mu pomáhajú dezinformácie
Nemecký denník Deutsche Welle (DW) začiatkom novembra upozornil na zhoršujúcu sa situáciu v súvislosti s dezinformáciami v západnej Afrike. Niektoré štáty kvôli nedávnym prevratom nedokážu, respektíve ani nechcú, s hybridnou hrozbou pochádzajúcou prevažne z Ruska efektívne bojovať. Naopak, proruské junty vo vedení Mali, Nigeru alebo Burkiny Faso s Kremľom prehlbujú spoluprácu. Viac v článku.
Strašenie svetovým konfliktom a glorifikácia ruských osloboditeľov. Na dezinfoscéne nič nové
Infosecurity.sk prináša prehľad dezinformačných trendov, ktoré boli v posledných dvoch týždňoch na vzostupe:
- Vášne rozbúrilo predovšetkým rozhodnutie amerického prezidenta J. Bidena, ktorý Ukrajine povolil používanie amerických rakiet dlhého doletu aj na území Ruska. Podporu obete agresie sa dezinformátori snažili vykresliť ako obmedzenie mierových rokovaní, neopodstatnenú eskaláciu napätia či rovno priame zapojenie NATO do vojny. Svoje tradičné strašenie svetovým konfliktom a jadrovou vojnou tak opäť postavili na chybných a manipulatívnych naratívoch.
- Niektorí dezinformační aktéri predikovali zníženie alebo zastavenie západnej podpory po zvolení Donalda Trumpa za prezidenta USA. Pomoc prezentovali ako zadlžovanie EÚ a financovanie Zelenského režimu, kvôli ktorému sú oberaní bežní európski občania.
- Téma vojny na Ukrajine bola sprevádzaná aj príspevkami, ktoré silno glorifikovali Rusko, napríklad prostredníctvom videí údajne ukazujúcich dostatok tovarov v ruských obchodoch, a teda neúčinnosť západných sankcií. Mimoparlamentný politik Pavol Slota zhrnul svoju návštevu Donbasu s použitím množstva kremeľských propagandistických naratívov. Hovoril najmä o vítaní ruských osloboditeľov, ktorí údajne ukončili pôsobenie banderovcov v regióne.
- V rámci domácich tém dominovala kritika vstupu Ivana Korčoka do Progresívneho Slovenska. Tento krok má podľa kritikov dokazovať, že Korčok bude slúžiť lídrovi strany Michalovi Šimečkovi. Ľuboš Blaha zasa konšpiroval o tom, že úlohou Korčoka ako západného agenta bolo celú dobu ovládnuť PS, k čomu mal využiť Šimečku. PS označil za „projekt temných sorosovských síl v pozadí, ktoré vyhlásili nábor žoldnierov, lebo chcú získať moc“. Viac v reporte.
Slovenskí obhajcovia Kremľa si želajú zrušenie sankcií proti Rusku. Usilujú o vyhlásenie referenda
Z ruského trhu odišlo množstvo veľkých západných firiem a jeho ekonomika krváca. Môžeme to vidieť na rôznych ekonomických ukazovateľoch, napríklad na výškach úrokových sadzieb. Nikto netvrdí, že v Rusku dnes nenájdete ani kúsok Západu, ale to neznamená, že podstatná časť komerčného trhu s ním nepretrhla väzby. Ľudia ako Gyimesi a Blaha vám ukážu, čo v tom Rusku je, ale interpretujú to klamlivým spôsobom, ktorý je v súlade s naratívmi, aké k nám prichádzajú z Kremľa.
Prečo slovenskí dezinformátori šíria klamstvá o sankciách proti Rusku? Kto prišiel s petíciami za ich zrušenie a koľko podpisov iniciatívy získali? Akí aktéri sa snažia verejnosť zavádzať videami z Ruska, ktoré majú dokazovať, že západné sankcie nefungujú? Prečo je takýto obsah manipulatívny? Aké propagandistické naratívy Kremľa prezentoval premiér Robert Fico v televízii Rossija 1 a kto bola hostiteľka programu?
Aké zistenia priniesli Hoaxy a podvody o dezinformačnej platforme TV OTV? Ako funguje medzinárodná sieť telegramových kanálov šíriacich ruskú vojnovú propagandu, ktorých je TV OTV súčasťou? Z koľkých kanálov sieť pozostáva a aký obsah publikujú? Čo je obsahom pravidelného reportu o dezinformáciách Dezinfomaják a ako sa k nemu môžete dostať?
Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s novinárom a autorom reportu o dezinformačnej scéne Dezinfomaják Martinom Hodásom.
Krátko z domova a zo sveta
- Rumunský najvyšší súd nariadil prepočítanie hlasov z prvého kola prezidentských volieb. Prezidentská kancelária tiež uviedla, že úradníci zaznamenali online snahy ovplyvniť hlasovanie.
- Nový výskum ukázal, že Instagram aktívne pomáha šíreniu sebapoškodzovania medzi tínedžermi, pretože spoločnosť Meta nezvláda moderáciu obsahu na platforme. Vedci tiež vytvorili vlastný jednoduchý nástroj AI na analýzu obsahu, ktorý dokázal automaticky identifikovať 38 % príspevkov o sebapoškodzovaní a 88 % tých najzávažnejších. Ide tak o dôkaz, že Meta má prístup k technológii schopnej vyriešiť tento problém, ale „rozhodla sa ju neimplementovať efektívne“.
- Britský poslanec za Konzervatívnu strany povedal, že firmy by mali používať viac robotov namiesto najímania nízko platených migrantov. Vyzval tak na väčšie investície do technológií, aby sa znížila migrácia do Spojeného kráľovstva.
- Austrálsky senát schválil zákaz sociálnych sietí pre osoby mladšie ako 16 rokov. Zatiaľ však stále nie je jasné, ako sa budú nové pravidlá presadzovať.
- „Tento rok bolo v Európe 500 podozrivých incidentov. Až 100 z nich možno pripísať ruským hybridným útokom, špionáži, ovplyvňovaniu,“ povedal český minister zahraničia Jan Lipavský pred stretnutím NATO v Bruseli. Dodal tiež, že Európa „musí vyslať Moskve silný signál, že to nebude tolerovať“.
Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!