DISINFO REPORT – 235. týždeň

Vitajte pri čítaní 235. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Podporte boj proti dezinformáciám

Infosecurity.sk dlhodobo bojuje proti aktivitám dezinformátorov. Cieľom našej činnosti je odhaľovanie a vyvracanie nebezpečného a nepravdivého obsahu, ozdravovanie informačného priestoru a presadzovanie demokratických hodnôt.

Aby sme mohli v týchto činnostiach pokračovať, potrebujeme aj vašu pomoc.

Ak chcete podporiť boj proti dezinformáciám, môžete tak urobiť jednorazovo alebo pravidelne cez novú darovaciu stránku: https://adapt.darujme.sk/podporte-boj-proti-dezinformaciam/.

Aj v prípade, že ste nás doposiaľ podporovali cez platformu Patreon, by sme vás radi poprosili o presmerovanie podpory na stránku Darujme.sk. Tá bude od konca roku 2024 našou jedinou platformou pre získavanie dobrovoľnej podpory od fanúšikov – ľudí, ktorým záleží na budúcnosti demokracie na Slovensku.

Každému, kto nás podporuje alebo v budúcnosti podporí, patrí naša vďaka. Len prostredníctvom darov od vás dokážeme pokračovať v činnosti.

Vďaka vám môžeme naďalej bojovať proti dezinformáciám, propagande a naratívom antidemokratických aktérov, a zároveň odolávať silnej kampani namierenej proti mimovládnym organizáciám.

Ďakujeme za ochotu podporiť našu činnosť. 


Cenzúra v Turecku sa prehlbuje. Erdoganova vláda blokuje kurdské médiá a sociálne siete

Turecko je dlhodobo vnímané ako krajina s obmedzenou slobodou prejavu. Od znovuzvolenia Recepa Tayyipa Erdogana za prezidenta v máji 2023 sa ďalej sprísňuje kontrola nad médiami a sociálnymi sieťami. Cenzúra sa čoraz viac zameriava na kurdské obyvateľstvo. Viac v článku

„Nálety sme nemohli nazvať náletmi, kým to Izrael nepotvrdil.“ CNN a BBC čelia obvineniam z proizraelskej zaujatosti

Rok trvajúci otvorený ozbrojený konflikt medzi Hamasom a Izraelom je ostro sledovaný verejnosťou. Situácii sa však venujú aj svetové médiá, ako BBC či CNN. Práve títo dvaja giganti boli nedávno obvinení z proizraelskej zaujatosti. Portálu Al Jazeera sa so svojimi skúsenosťami mali zdôveriť dvaja zamestnanci spomínaných médií. Al Jazeera samotná stojí na opačnej strane barikády, keďže predovšetkým od útoku Hamasu na Izrael v roku 2023 informuje o téme s propalestínskym sentimentom. Viac v článku

RT napriek sankciám v EÚ naďalej funguje. Šéfredaktorka Simonjanová jeho činnosť označuje za „guerilla aktivizmus“

Obrázok: Unsplash

Európska únia po ruskej invázii na Ukrajinu v roku 2022 schválila sankcie uvalené na proruské médiá. Tie sa dotkli aj RT, ktorá ich však úspešne obchádza. V nedávnom rozhovore so šéfredaktorkou RT Margaritou Simonjanovou sme sa mohli dozvedieť, ako sa médium obmedzeniam vyhýba. Viac v článku

Mýtus: NATO nemá po konci Studenej vojny opodstatnenie 

Počas studenej vojny bolo NATO kľúčovým hráčom pri ochrane Európy pred sovietskou hrozbou. Po páde železnej opony a rozpade Sovietskeho zväzu mnohí verili, že NATO stratí svoj význam a zanikne. Realita je však iná: neustále sa objavujú nové hrozby, ktorým musí NATO kolektívne čeliť.

Hybridné operácie, kybernetické hrozby a útoky na kritickú infraštruktúru, dezinformácie, polarizácia spoločnosti, psychologické operácie či narúšanie volieb. To je len niekoľko z množstva nových výziev, ktorým dnes čelíme.

Hybridní aktéri sú neúnavní a často maskujú svoje aktivity. Preto je ich pôsobenie veľmi nebezpečné a mnohokrát účinné. Kľúčom k tomu, ako týmto hrozbám odolávať, je posilňovanie pripravenosti a budovanie odolnosti zdieľaním informácií či technológií v rámci Aliancie.

Českí novinári a novinárky čelia obťažovaniu aj doxxingu. Urážky sa stali bežnou súčasťou profesie

V Českej republike tvoria ženy približne 45 % žurnalistickej profesie. Samotné zastúpenie žien v médiách teda problém nie je. Problém je to, že ženy sa veľmi málo dostávajú na vedúce pozície, kde sa skutočne rozhoduje o mediálnej agende. Napriek tomu, že tvoria v ČR takmer polovicu žurnalistickej profesie, ich podiel medzi šéfredaktormi 28 hlavných českých spravodajských redakcií je len okolo 7 %.

Prečo je diverzita v redakciách médií dôležitá? Ako napomáha zvyšovaniu dôvery verejnosti v médiá či zaisťovaniu vhodného nastoľovania agendy? Kde sa Česká republika nachádza v medzinárodných rebríčkoch s ohľadom na prítomnosť žien v médiách a ich zastúpenie na vedúcich pozíciách?

Aké aktivity vykonáva spolok Ženy v mediích? Prečo sa jeho členky a členovia snažia komunikovať s mladými novinárkami a ako im môže vzájomný kontakt pomôcť? Aké témy iniciatíva rieši a ako sa ich snaží posúvať medzi verejnosť či polikov?

Akú podporu zväčša očakávajú novinári a novinárky od redakcií médií? Aké sú praktické skúsenosti novinárov a novináriek s urážkami a zosmiešňovaním a aké percento z nich sa stretlo s doxxingom či fyzickými útokmi? Ako sa môžu ženy v médiách brániť pred sexizmom či osočovaním?

Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová so sociologičkou médií a spoluzakladateľkou spolku Ženy v mediích Marínou Urbánikovou.

Krátko z domova a zo sveta

  • Elon Musk a bývalý republikánsky kandidát na prezidenta Vivek Ramaswamy povedú novovytvorené ministerstvo pre efektívnosť vlády, povedal v utorok Donald Trump. Napriek názvu rezort nebude vládnou agentúrou. Trump vo vyhlásení uviedol, že Musk a Ramaswamy budú pracovať mimo vlády, aby ponúkli Bielemu domu „rady a usmernenia“.
  • Umelá inteligencia by mohla mať vplyv na 1 až 3 milióny pracovných miest v súkromnom sektore v Spojenom kráľovstve. Konečný nárast nezamestnanosti však bude v stovkách tisíc, keďže rozvoj technológie vytvára aj nové pracovné miesta, tvrdí think tank Tonyho Blaira.
  • Austrálska vláda sa zaviazala uzákoniť vekovú hranicu 16 rokov pre prístup k sociálnym sieťam. Nie je však jasné, akým spôsobom by mali sociálne siete vek používateľov kontrolovať.
  • Čínskym úradom trvalo viac ako deň, kým zverejnili podrobnosti o incidente, pri ktorom muž vošiel autom do davu a zabil 35 ľudí. Bezprostredne po incidente boli internetové vyhľadávania o tom, čo sa stalo, silno cenzurované, videá na sociálnych médiách boli vymazané a prvé správy štátnych médií boli odstránené.
  • Floridské ministerstvo školstva zverejnilo zoznam viac ako 700 kníh, ktoré boli odstránené z katalógov školských knižnicíc po zmenách štátneho zákona, ktorý umožňuje rodičom namietať voči knihám, ktoré považujú za nevhodné. Medzi odstránenými knihami sú aj tituly autorov ako Margaret Atwood či Stephen King, ale aj viaceré klasiky od autorov ako Ernest Hemingway či Mark Twain. 

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, ochranu ľudských práv, americkú diplomaciu a oblasť Blízkeho východu. Ovláda angličtinu, ruštinu a základy španielčiny. Kontakt: barbora.jamriskova@infosecurity.sk