Vitajte pri čítaní 217. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.
Proruská sieť sa snažila o ovplyvňovanie politikov naprieč celou Európou. Okrem webu Voice of Europe boli do kampane zapojené ďalšie platformy
Rusko sa dlhodobo snaží o destabilizáciu a rozdelenie spoločnosti naprieč celou Európou. Jedným z jeho nástrojov na dosiahnutie týchto cieľov sa stala aj vplyvová sieť s názvom Europrojekt, ktorá mala cielene podporovať krajnú pravicu.
Priamo v centre schémy vplyvovej operácie sa nachádzal web Voice of Europe, ktorý bol riadený z Prahy. Prostredníctvom tejto platformy bol poskytovaný priestor proruským naratívom s cieľom manipulovať verejnou mienkou pred voľbami do Európskeho parlamentu.
Vyšetrovanie českých spravodajcov z Bezpečnostnej spravodajskej služby (BIS) preukázalo, že za touto webovou stránkou stál proruský ukrajinský oligarcha Viktor Medvedčuk. Viac v článku.
Medzinárodné korporácie inzerujú v médiách šíriacich proruskú propagandu. Na Balkáne Kremľu pomáha Heineken, Lidl aj Coca-Cola
Bývalí poslanci Európskeho parlamentu zaslali pätnástim medzinárodným korporáciám list, v ktorom poukazujú na spolufinancovanie proruskej propagandy v popredných médiách na Balkáne.
K financovaniu proruských kampaní dochádza dvoma spôsobmi, a to buď prostredníctvom online inzercie alebo reklamy na televíznych kanáloch a v printových médiách. Pri oboch typoch reklám môžeme pozorovať evidentne proruské pohľady na vojnu na Ukrajine, útoky na občiansku spoločnosť či médiá, prípadne naratívy spochybňujúce demokratické hodnoty.
Korporácie sa bránia argumentom, že nad ich umiestnením nemajú priamu kontrolu. Zaisťujú to totiž buď marketingové agentúry alebo automatizované systémy v prípade online reklám. Tento argument však nie je celkom pravdivý. Viac v článku.
Medzinárodný trestný súd prichádza s bezprecedentným prípadom. Prokurátori skúmajú ruské kyberútoky ako vojnové zločiny
Až štyri zdroje zvnútra Medzinárodného trestného súdu (MTS) potvrdili, že prokurátori začali vyšetrovať ruské kyberútoky na ukrajinskom území ako možné vojnové zločiny.
Prokurátori skúmajú kyberútoky na infraštruktúru, ktoré ohrozili životy ľudí, napríklad prerušením dodávok elektriny a vody, prerušením spojenia so záchrannými zložkami alebo vyradením mobilných dátových služieb, vďaka ktorým sa k Ukrajincom dostávajú varovania pred náletmi.
Ide tak o prvý prípad, keď sú útoky v kyberpriestore vyšetrované MTS. Niektoré zdroje blízke prokurátorom dokonca tvrdia, že vyšetrované by mohli byť aj kyberútoky siahajúce až do roku 2015, teda rok po ruskej anexii Krymu. Môže ísť o významný precedens do budúcnosti. Viac v článku.
Nenávisť nezostáva len v online priestore. Odráža sa aj v útokoch na novinárov a novinárky
Rusko už dlhodobo pôsobí v rámcoch hybridnej vojny proti vybraným európskym krajinám. Cieľom je destabilizovať EÚ a jej členské štáty. Pri napĺňaní záujmov Moskve asistujú aj európski politici z krajne pravicových a ultrakonzervatívnych strán v Európe.
Tie sú pre Kremeľ zaujímavé najmä kvôli populizmu, antisystémovosti a čiastočnej radikalizácii. Ich pôsobenie na domácej politickej scéne vedie k polarizácii obyvateľstva, šíreniu proruských naratívov a narúšaniu jednoty v Európe. Prečo Rusko cieli na ovplyvňovanie európskej politiky? Čo sa Kremeľ snaží svojimi hybridnými aktivitami dosiahnuť? Ako do týchto snáh zapadá server Voice of Europe? Kto sa na koordinovaní tejto vplyvovej operácie podieľal?
Ktorí slovenskí politici serveru Voice of Europe poskytli rozhovor? Ako reagovali na odhalenie ruskej vplyvovej operácie? Ako sa na nej podieľali krajne pravicoví politici z európskeho priestoru? A prečo vôbec Kremeľ vyhľadáva spoluprácu s krajne pravicovými a ultrakonzervatívnymi stranami v Európe?
Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s analytikom Infosecurity.sk Marekom Gallom.
Krátko z domova a zo sveta
- Zbraň, ktorá zasiahla detskú nemocnicu v Kyjeve, bola ruská riadená strela Kh-101. Potvrdili to nielen experti na raketové systémy, ale aj analýza otvorených zdrojov. Zistenia vyvracajú tvrdenia ruskej strany, ktorá odmietala zodpovednosť a snažila sa preniesť vinu za útok na Ukrajinu.
- Spoločnosť Microsoft sa vzdala svojho pozorovateľského miesta v predstavenstve startupu OpenAI, ktorý prevádzkuje nástroj ChatGPT. Microsoft tak spravil po tom, čo sa investície do startupov s umelou inteligenciou dostávajú pod drobnohľad regulačných úradov. Tie sa obávajú o monopolizáciu trhu.
- Na prebiehajúcom samite NATO spojenci potvrdili, že na Ukrajinu bude smerovať ďalšia pomoc. Aliancia uvádza, že v priebehu budúceho roka majú spojenci v úmysle poskytnúť Ukrajine vojenskú pomoc vo výške najmenej 40 miliárd eur.
- Spoločnosť Meta rozširuje boj proti nenávistným prejavom a odstraňuje príspevky zamerané na „sionistov“. K odstráneniu obsahu by malo na Facebooku a Instagrame dôjsť, ak sa výslovne netýka politického hnutia a používa antisemitské stereotypy.
Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!