Vitajte pri čítaní 188. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.
Klimatické dezinformácie boli v čase COP28 na vzostupe. Šírili ich klimatickí skeptici na sociálnych sieťach
V online priestore sa čoraz viac šíria klimatické dezinformácie a mýty. Tie podceňujú dôležitosť prijatia akýchkoľvek riešení a umocňujú klimatický skepticizmus. K tomu prispieva aj slabá moderácia dezinformačného obsahu zo strany sociálnych sietí. Aktivita účtov, ktoré šíria nepravdivé a zavádzajúce správy o klíme, sa pred začiatkom a počas COP28 ešte zvýšila. Sociálna sieť X (bývalý Twitter) je podľa správy Climate Action Against Disinformation (CAAD) na poslednom mieste v hodnotí zvládania boja proti klimatickým dezinformáciám. Viac v článku.
Britská vláda obviňuje ruské tajné služby z kyberútokov. Na sankčný zoznam pridala dve podozrivé osoby
Ministerstvo zahraničných vecí Spojeného kráľovstva si začiatkom decembra predvolalo ruského veľvyslanca v Londýne. Predstaviteľovi ruskej diplomacie bolo tlmočené hlboké znepokojenie v súvislosti s údajnými dlhoročnými ruskými kyberútokmi voči britskej vláde. Britské úrady hackerskú sieť odhalili v spolupráci so spojeneckými tajnými službami. Na sankčný zoznam Ruska zároveň pridali dvoch podozrivých ruských občanov. Obaja muži sú členmi hackerskej skupiny známej ako Star Blizzard, ktorá je údajne pridružená k tzv. Centru 18. To spadá pod ruskú spravodajskú Federálnu bezpečnostnú službu (FSB). Viac v článku.
Od začiatku vojny na Ukrajine si ruské veľvyslanectvo v Ríme vyberá veľké sumy peňazí v hotovosti. Financie pravdepodobne používa na vplyvové operácie
Vyšetrovanie Finančnej spravodajskej jednotky Centrálnej banky Talianska odhalilo sériu finančných nezrovnalostí spolu s približne 4-miliónovým výberom hotovosti zo strany ruskej ambasády. Talianske spravodajské služby sa momentálne snažia zistiť, či sa táto hotovosť používala na vplyvové operácie Kremľa. Senátor Enrico Borghi upozornil na zvláštne finančné aktivity ruského veľvyslanectva v Ríme ešte v júli tohto roka. Ako člen Parlamentného výboru pre bezpečnosť republiky (COPASIR) adresoval podľa neho systematický problém cezhraničných platobných prevodov talianskemu ministerstvu zahraničných vecí a ministerstvu financií. Viac v článku.
Slovenskí europoslanci sú označovaní za „zradcov“ kvôli úsiliu o dodržiavanie zásad právneho štátu v krajine, proruskí aktéri obviňujú Lotyšsko z utláčania ruskej menšiny
Infosecurity.sk prináša prehľad dezinformačných trendov, ktoré boli v posledných dvoch týždňoch na vzostupe:
- Krajne pravicoví politici zneužívajú naratívy kritizujúce Európsky parlament a obviňujú europoslancov zo zrady, nekompetentnosti a pôsobenia proti záujmom Slovenska. Cieľom tejto rétoriky je vyvolať strach, vytvoriť obraz nepriateľa a prezentovať týchto politikov ako obrancov slovenskej suverenity v nadchádzajúcich voľbách do Európskeho parlamentu.
- Slovenskí europoslanci čelia obvineniam z pôsobenia proti štátnym záujmom uprostred boja o právny štát, ktorý vyvolali kontroverzné plány premiéra Roberta Fica. Politickí aktéri sa snažia odviesť pozornosť od konania vlády a presunúť vinu na europoslancov.
- Dezinformační aktéri podporujú Putinove tvrdenia o tom, že Lotyšsko utláča svoju ruskú menšinu. Tým podnecujú napätie a ospravedlňujú potenciálne agresívne kroky Ruska. Zároveň sa snažia skresľovať situáciu a spojiť ju s konfliktom na Ukrajine. Viac v reporte.
V diskusii o sociálnych sieťach sa často hovorí o moderovaní. Kľúčové sú ale algoritmy a dizajn
Regulácia, ktorá vyplýva z aktu o digitálnych službách, sa zameriava najmä na nelegálny obsah. V slovenskom kontexte ide o nenávistné prejavy postavené na rasovej alebo etnickej nenávisti, extrémistický alebo teroristický obsah, výzvy k násiliu či propagáciu vojny. Kým v minulosti sme mali iba pravidlá platforiem, teraz Európska únia vymáha platnosť svojich zákonov tak, aby platili rovnako vo fyzickom priestore aj online.
Na aké typy obsahu sa zameriava akt o digitálnych službách (DSA) Európskej únie? Ako bude fungovať nahlasovanie obsahu platformami a čo je jeho cieľom? Prečo je problémom regulácia dezinformačného obsahu a aké prekážky existujú pri jeho identifikácii? Čo sa skrýva pod termínom systematické riziká, ktoré má DSA potláčať? Aké možnosti existujú pri moderovaní diskusie pod príspevkami na sociálnych sieťach? Ako pomáha diskusie moderovať umelá inteligencia a nástroje ako je TrollWall?
Ako sa od moderovania líšia ďalšie aspekty sociálnych sietí – odporúčacie algoritmy a dizajn platforiem? Prečo je dôležitá virálnosť obsahu alebo scrollovanie? Ako môžeme na Slovensku posilňovať kritické myslenie a rozvoj vedomostí súvisiacich s médiami či sociálnymi sieťami? Čo je najviac potrebné v daných témach vysvetľovať? Ako sa môžeme rozprávať s blízkymi, ktorí veria konšpiračným alebo dezinformačným naratívom? Existujú nejaké základné rady alebo odporúčané postupy?
Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s členom komunikačného tímu prezidentky Čaputovej Jakubom Godom.
Krátko z domova a zo sveta
- Ukrajinská tajná služba chce v budúcom roku zintenzívniť spravodajské operácie a uskutočniť sabotážne útoky na území kontrolovanom Ruskom. „Nemôžeme prezradiť naše plány. Mali by zostať šokom pre nepriateľa. Pripravujeme prekvapenia,“ uviedol riaditeľ ukrajinskej SBU Vasyl Maljuk.
- Nová poľská vláda sa rozhodla prevziať kontrolu nad verejnoprávnou televíziou a rozhlasom od verných strane Právo a spravodlivosť (PiS), ktorá stratila moc po parlamentných voľbách. Je to súčasť zmien, v rámci ktorých zriaďuje nový parlament špeciálne komisie na vyšetrenie krokov bývalej vlády, ktorá bola pri moci od roku 2015.
- Vyjednávači hlavných inštitúcií EÚ sa dohodli na nových pravidlách na podporu plurality médií a posilnenie redakčnej nezávislosti v redakciách. Ide o reakciu na štátnu kontrolu nad médiami, najmä v Maďarsku, kde strana Fidesz prevzala de facto kontrolu nad 80 percentami médií v krajine.
- Zamestnancom TikToku bolo povedané, aby na platforme nepodnikali žiadne negatívne kroky proti viac ako 60 účtom súvisiacim s Amazonom, ktorý je na platforme veľkým inzerentom. Uniknutá interná dokumentácia TikToku odhalila, že väčšiu voľnosť na platforme majú mnohé ďalšie spoločnosti a známe osobnosti.
- Spoločnosť X, predtým Twitter, je Európskou úniou vyšetrovaná pre údajné porušenie právnych predpisov EÚ o dezinformáciách, nezákonnom obsahu a transparentnosti. Ak sa zistí, že porušila stanovené pravidlá, spoločnosti môže byť uložená pokuta vo výške 6 % jej príjmu alebo jej môže byť zakázané pôsobiť v celej EÚ.
Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!