DISINFO REPORT – 181. týždeň

Vitajte pri čítaní 181. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Predvolebná komunikácia tém o vojne na Ukrajine a zahraničnej politike Slovenska počas septembra 2023 (Policy Brief Kremlin Watchers Movement – október 2023)

Kľúčové zistenia

  • Témy týkajúce sa vojny na Ukrajine a zahraničnopolitického ukotvenia Slovenska boli počas posledného mesiaca pred predčasnými parlamentnými voľbami na Facebooku v jednoznačnej minorite (8 %) v porovnaní s ostatnými komunikovanými témami.
  • Strana SMER-SSD a jej predstavitelia patrili počas septembra k najmenej aktívnym aktérom v celkovom počte zverejnených príspevkov v porovnaní s ostatnými politickými subjektami. Napriek tomu však vygenerovali s veľkým náskokom najväčšie množstvo interakcií.
  • Skúmané témy však boli najviac komunikované práve stranou SMER-SSD. Za ňou nasledovala SNS, Republika, Progresívne Slovensko a SaS. Strany SME RODINA, HLAS-SD, OĽaNO a KDH sa týmto oblastiam venovali len zriedkavo.
  • Medzi top 15 príspevkami, ktoré sa venovali niektorej zo skúmaných tém, sa najčastejšie objavovali tie uverejnené predsedom SMER-SSD Robertom Ficom. Viac v štúdii

Dezinformácie a manipulácie v slovenskom informačnom priestore po parlamentných voľbách – október 2023

Ruskú agresiu na Ukrajine sprevádza mohutné šírenie prokremeľskej propagandy. Na Slovensku prokremeľskí aktéri v októbri nekriticky reprodukovali slová premiéra Fica o Ukrajine a rozhodnutie európskych socialistov o pozastavení členstva stranám SMER-SSD a HLAS-SD kvôli odklonu hodnôt interpretovali ako vydieranie. Okrem toho sa počas celého mesiaca v informačnom priestore opakovane objavovali útoky na mimovládne organizácie a médiá, ktoré údajne slúžia protislovenským záujmom. Viac v článku.

Rusko šíri svoju propagandu cez mémy. Recykluje aj odkazy z čias ZSSR

Obrázok: Screenshoty propagandistických príspevkov. Obrázky slúžia iba pre ilustráciu, portál Infosecurity.sk sa nestotožňuje s ich obsahom ani s významom, ktorý nesú. Zdroj: Ukraine Crisis.

Meme obrázky (mémy) na internete už neslúžia len na zábavu, ale aj na šírenie propagandy a politických odkazov. Vďaka svojej jednoduchej forme dokážu komplikovanú myšlienku posunúť tak, že aj tí menej informovaní vedia jednoznačne pochopiť, čo sa autor snaží povedať. Potenciál mémov si uvedomuje aj Kremeľ a jeho propagandisti. Práve vďaka nim propagandisti Kremľa pretláčajú rôzne naratívy doma aj v zahraničí.  Viac v článku.

Platforma X zaostáva v boji proti dezinformáciám o zmene klímy

Nedávno vydaný report organizácie Klimatická akcia proti dezinformáciám (Climate Action Against Disinformation, CAAD) sa zameriava na populárne platformy Facebook, Instagram, TikTok, YouTube, X (predtým Twitter) a Pinterest. Cieľom reportu bolo hodnotenie politík jednotlivých platforiem zameriavajúcich sa na zníženie šírenia dezinformácií o zmene klímy. Najviac bodov v oblasti boja a prevencie šírenia dezinformácií súvisiacich s klímou získal Pinterest (12). Nasledovali siete TikTok (9), Facebook (8), Instagram (8) a YouTube (6), a napokon platforma X (1). Viac v článku

Politici počas kampane diskreditovali médiá. Používali aj nástroje, za ktoré by sa kedysi hanbili

Počas posledných dvoch mesiacov predvolebnej kampane hovorili politici o novinároch a médiách frekventovane. Až dve tretiny analyzovaných facebookových príspevkov pritom obsahovali útok. Častokrát išlo o statusy, ktoré boli zaplatené v rámci kampane.

Ktorí politici mali počas posledných dvoch mesiacov predvolebnej kampane najviac interakcií na príspevky o novinároch a médiách? Aké témy títo aktéri komunikovali a nakoľko ich príspevky obsahovali útočnú rétoriku? Objavovali sa útoky na médiá a novinárov aj v rámci plateného obsahu? V akých kontextoch sa v obsahu nachádzali útoky na investigatívnych novinárov a novinárky? Prečo bola častým terčom útokov investigatívna novinárka DenníkaN Monika Tódová? Aké typy manipulatívneho obsahu boli smerované proti jej osobe počas kampane či moratória? Ktorí ďalší investigatívni novinári boli počas kampane najviac exponovaní?

Aké naratívy sa šíria v rámci tzv. alternatívnych médií či obsahu politikov o téme vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice? Aké nové nástroje využívali politici počas kampane s cieľom diskreditovať tradičné médiá? Ako je slovenská mediálna scéna pripravená na vyššiu úroveň diskreditácie a pretláčanie tzv. alternatívy? Ako môžu novinári a médiá pomáhať konzumentom informácií pri odhaľovaní nepravdivého obsahu? Ako môže na súčasný stav v mediálnom priestore reagovať občianska spoločnosť a watchdogové platformy? Môžu k skvalitneniu médií prispieť aj samotní občania ako konzumenti informácií?

Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s koordinátorkou programu Bezpečná žurnalistika v Investigatívnom centre Jána Kuciaka Karolínou Farskou.

Krátko z domova a zo sveta

  • Spojené kráľovstvo, USA, EÚ a Čína sa zhodli na tom, že umelá inteligencia predstavuje pre ľudstvo potenciálne katastrofické riziko. Celkovo 28 štátov podpísalo takzvanú Bletchleyskú deklaráciu v prvý deň summitu o AI, ktorý zorganizovala britská vláda.
  • Elon Musk na summite o AI v Británii vyzval k vytvoreniu inštitúcie, ktorá by mohla dohliadať na spoločnosti vyvíjajúce umelú inteligenciu. Musk povedal, že by mal existovať „nezávislý rozhodca, ktorý môže sledovať, čo robia popredné spoločnosti AI, a prinajmenšom biť na poplach, ak majú obavy.“ 
  • Spoločnosť Meta oznámila, že od budúceho mesiaca začne v rámci Európskej únie ponúkať možnosť zakúpenia plateného predplatného pre platformy Facebook a Instagram. Ľudia budú môcť platiť od 9,99 do 12,99 eur mesačne v závislosti od toho, či budú platformy používať cez web alebo smartfón. 
  • Elon Musk oznámil, že Starlink bude k dispozícii pre humanitárne organizácie v Gaze. Reagoval tak na problémy s komunikáciou v dôsledku izraelského bombardovania.
  • Egypt sa po prvý raz od začiatku konfliktu medzi Izraelom a Hamasom rozhodol, že otvorí hraničný priechod Rafah. Umožní tak evakuáciu desiatok zranených Palestínčanov vyžadujúcich nemocničné ošetrenie a stoviek držiteľov zahraničných pasov.

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, ochranu ľudských práv, americkú diplomaciu a oblasť Blízkeho východu. Ovláda angličtinu, ruštinu a základy španielčiny. Kontakt: barbora.jamriskova@infosecurity.sk