Vitajte pri čítaní tretieho vydania pravidelného DISINFO REPORTu.
Prvého newslettera na Slovensku o dezinformáciách, propagande, informačnej a kognitívnej bezpečnosti a ochrane súkromia online.

Infosecurity.sk spojil sily a kapacity s dvomi poprednými slovenskými bezpečnostnými think-tankmi Stratpol – Strategic Policy Institute a SSPI – Slovak Security Policy Institute a založili spoločnú platformu, ktorá ako prvá na Slovensku profesionálne a komplexne zastreší agendu boja proti dezinformáciám a propagande na všetkých úrovniach.

Novinky posledného týždňa:

Minulý piatok sa na Ministerstve zahraničných vecí konalo neformálne, prvé stretnutie s ministrom a štátnymi tajomníkmi rezortov zahraničia a obrany. Stretnutie sa nieslo v duchu tém strategickej komunikácie, hybridných hrozieb a dezinformácií. Okrem iných expertov boli pozvaní aj všetci zástupcovia DISI (Infosecurity.sk, Stratpol a SSPI).

Databáza #DISINFOVIRUS, v ktorej zbierame a vyvraciame mýty, hoaxy a dezinformácie o korone presiahla 65 záznamov a ostáva najväčším, úplným zoznamom svojho druhu na Slovensku.

Aj  slovník dôležitých pojmov ktoré vám môžu pomôcť v orientácii sa rozšíril o niekoľko nových hesiel. Dozviete sa čo presne sú PROPAGANDAMISINFORMÁCIADEBUNKINGTROLLING, DEEP FAKEBOT a ŠIFROVANIE.

Facebook vie, kto verí konšpiráciám a dobre na tom zarába

V PR správach sa sociálna sieť chváli prijatými opatreniami v boji proti dezinformáciám. V skutočnosti však zarába na ich šírení a umožňuje firmám cieliť reklamy práve na ľudí, ktorí dezinformáciám podliehajú.

Facebook teda umožňuje zameriavať reklamy na ľudí, ktorí majú záľubu v zdravotných a vedeckých dezinformáciách – ako napríklad, že pitie bielidla lieči COVID-19, alebo že Zem je plochá. Táto kategória obsahuje až 78 miliónov užívateľov.

Nejedná sa o jediný prípad, kedy Facebook využil svoju slabinu v šírení dezinformácií, aby sa finančne obohatil. Takto pred rokom napríklad umožňoval cielenie reklám na ľudí so záujmom o propagandu proti očkovaniu, alebo v roku 2017 na antisemitov. Viac v článku.

Čína zakázala online hry s cudzincami. Deti nesmú hrať v noci

Režim je známy svojím prísnym prístupom k regulácii a kontrole spoločnosti. Kybernetickému múru sa pomerne úspešne darí obmedzovať kontakt obyvateľstva so zvyškom sveta aj tým, že blokuje nečínske sociálne siete.

Vákuum vplyvu, do ktorého sa Komunistická strana snaží preniknúť, rieši vytvorením novej legislatívnej úpravy, ktorá by rozšírila možnosti už platnej online cenzúry. O pripravovaných zákonoch informoval portál Taiwan News.

Číňanom majú zabrániť v tom, aby sa dozvedeli o reakciách sveta na to, ako Peking (ne)zvládol vypuknutie choroby a následne utajoval či potláčal dôležité informácie. Viac v článku.

Najviac výmyslov o korone šíria pravicoví extrémisti. Aj tí slovenskí

Minulý týždeň predstavil Facebook nové opatrenia v boji s nepravdivými informáciami o koronavíruse. Nadväzujú na sériu predchádzajúcich krokov, ako napríklad zriadenie informačného centra o koronavíruse alebo ponuka bezplatných reklám pre Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO) a iné zdravotnícke inštitúcie.

V prípade, že fact-checker označí nejakú správu za klamlivú, Facebook zníži jej viditeľnosť a zároveň ju označí varovným štítkom. Vďaka tomu sa napríklad počas marca podarilo takto označiť až 40 miliónov príspevkov. Ako Facebook ďalej informuje, až 95% užívateľov sa rozhodlo neotvoriť správu, na ktorej sa nachádzalo varovné označenie.

Ako je to v skutočnosti? Inak, pravdaže. Viac v článku.

NATO oficiálne vyzvalo Rusko a Čínu, aby si prestali vymýšľať falošné správy

Generálny tajomník Jens Stoltenberg obvinil Moskvu a Peking zo šírenia dezinformácií o krokoch NATO proti globálnej pandémii. V rozhovore pre Rádio Slobodná Európa uviedol, že oba štáty podporujú šírenie falošných informácií a snažia sa podkopať súdržnosť organizácie, či vyprovokovať členské štáty Aliancie proti sebe.

Podľa neho dezinformačné kampane majú za cieľ poškodiť reputáciu organizácie. “Pokúšajú sa vyobraziť NATO, ako by sme momentálne neboli schopní ochrániť našich starších spoluobčanov, či nevedeli spolupracovať. My však spolupracujeme,” vyjadril sa Stoltenberg. Viac v článku.

Hekeri zaútočili na svetové ropné spoločnosti

Hekeri využili súčasnú ekonomickú situáciu a prepad cien ropy na spear-phishingové útoky proti štátom, pre ktoré je obchod s ropou a plynom kľúčový.  Terčom dvoch rozsiahlych kampaní boli firmy z USA, Blízkeho východu, severnej Afriky, Filipín či Malajzie, informoval portál Wired.

V prvej kampani, ktorá sa začala ešte 31. marca, útočníci použili e-mailovú adresu podobnú egyptskej štátnej ropnej spoločnosti Enppi (Engineering for Petroleum and Process Industries). Prostredníctvom legitímne vyzerajúcich emailov od „známeho“ adresáta hekeri žiadali od príjemcov zaslanie cenovej ponuky pre projekt Rosetta Sharing Facilities pre zariadenia a materiály. Viac v článku.

Nové programové vyhlásenie vlády uznáva kyberkriminalitu ako nebezpečnú celospoločenskú hrozbu

Vláda Slovenskej republiky schválila programové vyhlásenie na obdobie rokov 2020 až 2024. Dokument už v úvode upozorňuje, že Slovensko sa v súčasnosti nachádza v mimoriadne zložitej situácii spôsobenej pandémiou COVID-19. Nový kabinet Igora Matoviča sa preto od prvého dňa prioritne zameral na minimalizáciu zdravotných rizík a ochranu života občanov.

Napriek tomu, vláda vníma potrebu čeliť aj iným spoločenským hrozbám, ktoré nemusia mať nutne fyzickú povahu.

„Ako jedna z najnebezpečnejších celospoločenských hrozieb sa javí kybernetická kriminalita, ktorá svojimi špecifickými formami je spôsobilá priamo znefunkčniť ekonomiku celého štátu, vrátane jeho kritickej infraštruktúry.“ Viac v článku.

Slovensko má prvú certifikačnú autoritu v kybernetickej bezpečnosti

Ochrana organizácií pred kybernetickými bezpečnostnými hrozbami je predovšetkým vecou implementácie bezpečnostných opatrení a následne aj zavedenia procesov reakcie na kybernetické bezpečnostné incidenty.

„Panta rhei“  je Platónova skrátená interpretácia tvrdenia antického filozofa Herakleita o tom, že všetko sa neustále mení. Nič nie je stále a nič nie je naveky. Každé odvetvie, technológia, prostredie postupne prechádza prirodzenými, ale aj vyvolanými zmenami, ktoré majú vplyv i na úroveň ochrany informačných aktív. Preto je nanajvýš vhodné, aby sa organizácie nespoliehali len na vykonané aktivity, ale aby pravidelne overovali  a testovali stávajúcu úroveň svojho zabezpečenia. Viac v článku.

Správa o kybernetickej bezpečnosti v Slovenskej republike za rok 2019

Správa predstavuje pohľad Národného bezpečnostného úradu na stav kybernetickej bezpečnosti v Slovenskej republike v roku 2019. Prináša informácie o vývoji situácie v oblasti kybernetickej bezpečnosti, popisuje situáciu v jednotlivých sektoroch, kategorizuje útočné vektory, ilustruje príklady úspešne dokonaných útokov a ponúka odhad vývoja v ďalšom období.

Počet kybernetických útokov v globálnom meradle z roka na rok rastie. Tento trend sa samozrejme týka aj Slovenskej republiky, ktorá je aktívnou súčasťou celosvetového kybernetického priestoru so slobodným a neobmedzeným prístupom k internetu. Aktéri kybernetických hrozieb sa neustále vyvíjajú, rovnako ako aj spôsoby vedenia útokov.

Okrem štátom sponzorovaných skupín, ktoré vyvíjajú špionážne aktivity, pokúšajú sa manipulovať verejnú mienku, či ovplyvňovať výsledky demokratických procesov, pôsobia v kybernetickom priestore aj jednotlivci, pre ktorých sú kybernetické útoky predovšetkým výzvou, vyjadrením osobného postoja a životného štýlu, no tiež zdrojom príjmu. Viac v samotnom dokumente.

Krátko z domu a zo sveta

  • Investigatívny tím českého týždenníka RESPEKT priniesol správu, že z Ruska do Prahy pricestoval agent, ktorý mal so sebou priniesť smrtiaci jed ricín. Z letiska bol odvezený priamo na ruskú ambasádu. Jed mal byť určený pre starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře a pražského primátora Zdeňka Hřiba. Obaja politici dostali okamžite celodennú policajnú ochranu. Má isť o hybridnú operáciu spojenú s odstránením sochy generála Koneva.
    • Reakcia Bezpečnostného centra Evropskú hodnoty.
    • Výbor pre zahraničné veci, obranu a bezpečnosť ČR reagoval na ruské hybridné operácie – žíada znížiť počet diplomatov ruskej ambasáde Prahe.
    • O incidente píše aj Mirek Tóda z Denníka N. Aj tu.
    • Téme s okamžite venoval aj Guardian.
  • Ak by dnes existovala vakcína na koronavírus, zaočkovať by sa nechalo iba 40,9 % respondentov. Až 40,6% Slovákov verí, že Koronavírus bol vytvorený umelo a medzi ľudí bol rozšírený zámerne. Hovorí to nová správa z dielne Slovenskej akadémie vied, Mnforce a Seesame.
  • Pozor na aplikácie, ktoré môžu zneužiť Vašu polohu. Polícia SR pomáha s osvetovou kampaňov Europolu.
  • Európska Únia ustúpila tlaku Číny. Zjemnila správu o dezinformáciách.
  • Nová štúdia naznačuje, že misinformácie a výroky Seana Hannityho, kontroverzného moderátora americkej televízie FOX, ktorá produkuje stranícku propagandu republikánskej stranymajú byť spoluzodpovedné za nárast úmrtí spojených s ochorením Covid-19.
  • „Hovorí sa, že deti v západnej Európe miznú vďaka tomu, že majú zdravé obličky a niekto si ich na diaľku vytipoval,“ povedal Kotleba.“ 
    • Predstavitelia ĽSNS sa od začiatku vypuknutia kronakrízy nevedia mediálne presadiť. Téma migrácie z médií náhle zmizla a extrémisti sa ocitli na niekoľko týždňov v komunikačnom vákuu. Pokúšajú sa preto získať pozornosť šírením tých najhorších (v tomto prípade aj najkomickejších) dezinformácií.
  • WhatsApp, ktorý má celosvetovo 2 miliardy užívateľov, má znížť dosah virálnych príspevkov o 70%. Chce tým bojovať proti virálnym dezinformáciám. Implementácia a účinnosť, ostávajú otázne.
  • Facebook v prvom štvrťroku viac než zdvojnásobil zisk na 4,9 miliardy dolárov z 2,4 miliardy dolárov pred rokom.
  • V období pandémie sa násobí výskyt proti-čínskych a antisemitských nenávistných prejavov.
  • Podobný ako ten, ktorý o účinnosti požívania dezinfekcie povedal Donald Trump, sa podaril rabínovi Yosefovi Mizrachimu z New Yorku. Rabi odporučil veriacim, že koronavírus zabijú, ak budú vdychovať horúci vzduch z teplovzdušného fénu na vlasy.

Ďakujeme, že odoberáte DEZINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať.

Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
Podporiť nás môžete tu.

Riaditeľ a analytik portálu Infosecurity.sk | Študoval germanistiku a pracoval ako prekladateľ a tlmočník až do chvíle, kým sa nezačal naplno venovať žurnalistike. | Ako fotograf na voľnej nohe pracoval v Sýrii, Líbyi, Mali, Tunise, Jordánsku, Libanone, a na Ukrajine. Publikoval v zahraničných a domácich médiách a za svoju prácu dostal ocenenia Czech a Slovak Press Photo. | Rodina a dobrodružná profesia nejdú dokopy, nepriestrelnú vestu preto zavesil na klinec. | Vyštudoval medzinárodnú bezpečnosť na univerzite v Leicestri kde skúmal teoretické rámce propagandy v digitálnom, globalizovanom svete. | Zaujíma sa o dezinformácie a nevojenské spôsoby dosiahnutia strategických a politických cieľov. | V apríli 2019 založil portál Infosecurity.sk