Dezinformátori obviňujú predstaviteľov vlády z uskutočnenia „policajného prevratu“ (Infosecurity.sk: Bi-weekly report o nastupujúcich dezinformačných trendoch 27. augusta 2023)

Infosecurity.sk prináša prehľad dezinformačných trendov, ktoré boli v posledných dvoch týždňoch na vzostupe:

  • Nedávne zatknutie niekoľkých predstaviteľov bezpečnostných zložiek na Slovensku vyvolalo obvinenia z „policajného prevratu“, ktorý mala zorchestrovať vláda. 
  • Viaceré strany tiež spájajú situáciu s nadchádzajúcimi voľbami a šíria nepodložené tvrdenia o ich manipulácii.
  • Slovenskí dezinformátori využívajú výročie sovietskej invázie na vytváranie nevhodných paralel s vojenskou spoluprácou, čím podnecujú protizápadné nálady a skresľujú vnímanie suverenity.

Prezidentka je obviňovaná z uskutočnenia „prevratu“ s cieľom zničiť opozíciu

Slovenská polícia nedávno zadržala niekoľko vysokopostavených členov spravodajskej komunity na základe obvinení z vedenia zločineckej organizácie, zneužitia právomocí a korupcie. Najvýznamnejšie z dvoch prebiehajúcich vyšetrovaní obviňuje sedem osôb zo sprisahania s cieľom marenia vyšetrovania korupčných prípadov, ktoré sa datujú do obdobia pôsobenia bývalého premiéra Roberta Fica.

Informácie boli zverejnené týždeň po tom, ako bol Tibor Gašpar, bývalý policajný šéf za vlády Fica a kandidát na poslanca za Ficovu antisystémovú stranu SMER-SSD, zadržaný pre obvinenia z korupcie a prepojenia na organizovaný zločin. 

Túto situáciu rýchlo využili rôzni politickí aktéri, najmä členovia strany SMER-SSD, na diskreditáciu súčasných vládnych predstaviteľov a obvinili ich z uskutočnenia „policajného prevratu“, ktorého cieľom má byť poškodiť opozičné strany pred voľbami. Jedným z hlavných naratívov, ktoré sa v súvislosti so situáciou šíria, je, že zatýkanie je politicky motivované a zorganizované predstaviteľmi exekutívy v prospech „progresívnych“ strán.

Jednoznačne najaktívnejším aktérom v šírení tohto naratívu bol Robert Fico, predseda strany SMER-SSD. V príspevku, ktorý v čase písania tohto článku nazbieral viac ako 17-tisíc interakcií, tvrdí, že „nominanti“ progresívnych strán v bezpečnostných zložkách „ničia opozíciu trestnoprávnou šikanou“. Podľa Fica „prevrat“ zorchestrovala prezidentka Zuzana Čaputová a dočasný premiér Ľudovít Ódor.

K šíreniu rovnakého naratívu sa pridali aj ďalší členovia strany. Tibor Gašpar označil zatýkanie za „zúfalý pokus o policajný puč“ a Ladislav Kamenický upozornil svojich sledovateľov na Facebooku, že sa „začal policajný puč“.

Tvrdenia o „prevrate“ vyvrátila prezidentka počas zasadnutia Bezpečnostnej rady: „Na Slovensku sa žiadny policajný prevrat nekoná, prebieha len vyšetrovanie.“ Čaputová zároveň zdôraznila, že na rozdiel od Ficových vyjadrení ona ani úradujúci premiér nie sú informovaní o žiadnych policajných akciách a ani ich neschvaľujú.

Ďalej odmietla tvrdenie, že chce zničiť opozíciu. Je dôležité dodať, že Fico často slovne útočil na prezidentku a označoval ju za „Sorosovu bábku” a „americkú agentku”.

Aj keď sú tieto naratívy reakčné, zapadajú do dlhodobo zaužívaného naratívu tzv. snahy o diskreditáciu politickej opozície, ktorý využívajú antisystémové a krajne pravicové strany vo svojich predvolebných kampaniach.

Opäť sa objavili obvinenia z manipulácie volieb

Napriek tomu, že Robert Fico a jeho populistická strana SMER-SSD neposkytujú pre svoje tvrdenia žiadne dôkazy, často upozorňujú na to, že nadchádzajúce voľby na Slovensku majú byť zmanipulované, čím sa snažia pripraviť na prípad, že ich strana voľby nevyhrá. Po nedávnych zatknutiach členovia strany výrazne pritvrdili rétoriku v súvislosti s týmto konkrétnym naratívom a tvrdia, že „prevrat“ je spôsob, ako zmanipulovať nadchádzajúce voľby.

V už spomenutom príspevku Roberta Fica sa píše, že „prezidentke Čaputovej sa rozpadá štát pod rukami a obavy z manipulovania výsledkov volieb vo verejnosti narastajú“. Podobne ako Fico sa na svojej facebookovej stránke vyjadril aj europoslanec a predseda krajne pravicovej strany Republika Milan Uhrík: „O čo iné ide, ak nie o snahu zlikvidovať silnejúcu opozíciu v predvolebnej kampani?“ 

Ciele šírenia nepodložených informácií o zmanipulovaných voľbách sú rovnaké ako ciele akéhokoľvek iného hoaxu: posilniť informačný chaos, udržiavať permanentnú neistotu a podkopávať legitimitu exekutívnych orgánov. V tomto konkrétnom prípade slúžia uvedené naratívy aj ako spôsob, ako členovia strany SMER-SSD, z ktorých viacerí boli obvinení z trestných činov súvisiacich s korupciou, snažia odvrátiť pozornosť od svojho konania a podkopať dôveryhodnosť vládnych orgánov a bezpečnostných zložiek, pričom samých seba vykresľujú ako mučeníkov.

Keďže príspevky o „policajnom prevrate“ boli v slovenskom informačnom priestore v posledných dvoch týždňoch veľmi rozšírené, pozreli sme sa na ne aj optikou zoznamu dezinformačných aktérov na Slovensku. Pomocou analytického nástroja CrowdTangle sme analyzovali najpopulárnejšie príspevky na slovenskom Facebooku, ktoré obsahujú kľúčové slovo „prevrat“. Príspevky sme hodnotili na základe celkového počtu interakcií (súčet všetkých reakcií, komentárov a zdieľaní).

Prvé miesto patrí príspevku Roberta Fica, v ktorom obviňuje prezidentku Čaputovú z plánovania „policajného prevratu“ a nazýva ju „Sorosovou Čaputovou“, pričom tvrdí, že je ovládaná zahraničnými vplyvmi. Je dôležité spomenúť, že prezidentka je jedným z hlavných terčov nenávistných prejavov a dezinformácií v slovenskom informačnom priestore prakticky od svojej inaugurácie. V súčasnosti je hostilná rétorika voči nej podstatne rozšírená, a to hlavne zo strany politikov a dezinformačných webov. Väčšina nepravdivých tvrdení o prezidentke je postavená na falošnej predstave, že slúži zahraničným záujmom.

Druhé miesto patrí už spomínanému príspevku Ladislava Kamenického, v ktorom nepravdivo varuje verejnosť, že sa „začal policajný puč“, čím vyvoláva pocit paniky.

Tretie miesto patrí tiež už spomínanému príspevku Roberta Fica, v ktorom obviňuje prezidentku a premiéra Ódora z organizovania údajného „prevratu“ s cieľom zničiť opozíciu.

Spomínaný príspevok poslanca SMER-SSD Tibora Gašpara, v ktorom prebiehajúce vyšetrovanie označuje za zúfalý pokus o policajný prevrat, bol za posledné dva týždne štvrtý najpopulárnejší.

Dezinformačný portál Informácie bez cenzúry opätovne zdieľal telegramový príspevok od člena strany SMER-SSD Ľuboša Blahu, v ktorom tvrdí, že „došlo k pokusu o štátny prevrat“, a podobne ako Fico obviňuje prezidentku zo zvýhodňovania strany Progresívne Slovensko. Je dôležité spomenúť, že Blaha má v súčasnosti zakázaný prístup na Facebook (z dôvodu opakovaného porušovania pravidiel Meta týkajúcich sa nenávistných prejavov, šikanovania a obťažovania, podnecovania k násiliu, ako aj dezinformácií). Vo svojej činnosti však pokračuje na Telegrame, a preto sa mu stále darí oslovovať široké publikum. Navyše mnohé dezinformačné stránky jeho obsah ďalej šíria na Facebooku.

Dezinformátori využívajú výročie invázie do Československa na kritiku vojenskej spolupráce s USA

21. augusta 1968 uskutočnil Sovietsky zväz inváziu do Československa s cieľom zastaviť reformné pokusy v Prahe. Na ďalších viac ako 20 rokov Československo okupovali sovietske vojská pod prísnou komunistickou vládou a všetky demokratizačné procesy boli potlačené.

Pri príležitosti 55. výročia tejto udalosti sa slovenskí dezinformátori snažili využiť situáciu na vlastné ciele a porovnávali sovietsku okupáciu s vojenskou spoluprácou so spojencami Slovenska, a to najmä s USA. 

Milan Uhrík napísal vo svojom príspevku: „Dnes spomíname na 1968. Sovieti sú však už preč. Teraz je čas zbaviť sa amerických základní na našom území.“ Tým priamo prirovnáva okupáciu krajiny k prítomnosti amerických vojsk umiestnených na Slovensku v rámci snahy NATO posilniť východné krídlo. Tento argument o zahraničných základniach na Slovensku neustále používajú aj dezinformátori, a to napriek tomu, že žiadne takéto základne v krajine nie sú a ani sa neplánujú vybudovať.

Príchod vojsk Varšavskej zmluvy do Československa obmedzil v krajine základné ľudské práva vrátane možnosti súkromne podnikať alebo cestovať. Takéto korelácie preto nie sú vôbec opodstatnené a sú historicky necitlivé. Bohužiaľ, sú účinné v interakcii s tými časťami obyvateľstva, ktoré už sú protizápadne naladené.

Poslanec strany SMER-SSD Juraj Blanár vo svojom príspevku napísal, že „tak ako sme dočasný pobyt cudzích vojsk nechceli vtedy, tak rovnako to nie je potrebné ani dnes“, čím nepriamo poukázal na vojská NATO, ktoré sú v súčasnosti umiestnené na Slovensku. Zvýšená prítomnosť týchto vojenských síl na Slovensku má však chrániť krajinu pred rozšírením konfliktu na Ukrajine na územia členských štátov NATO. 

Téma suverenity nie je medzi slovenskými dezinformátormi ničím novým. Zvyčajne prekrúcajú význam tohto slova a snažia sa vytvoriť falošný obraz, že Slovensko integráciou do západných štruktúr stráca svoju suverenitu. V tomto prípade na to využívajú historické udalosti, ktoré sú už aj tak citlivou témou a vyvolávajú vo verejnosti negatívne pocity. Je však dôležité povedať, že strata osobných slobôd a štátnej suverenity, akú Slovensko zažilo počas sovietskej okupácie, nikdy nebude taká ako prítomnosť desiatok vojakov slovenských spojencov, ktorí majú za úlohu krajinu chrániť.

Projekt Infosecurity.sk, organizovaný skrze Adapt Institute, ktorý je podporovaný pražskou kanceláriou Friedrich Naumann Foundation for Freedom, nepretržite monitoruje aktivity slovenských aj zahraničných dezinformačných aktérov, no zameriava sa najmä na slovenských. Aktivity projektu sú postavené na každodennom monitorovaní nových dezinformácií, hoaxov a konšpiračných teórií v online informačnom priestore. Tento prístup umožňuje analytikom identifikovať dezinformačné príspevky a naratívy, ktoré najviac rezonovali u verejnosti, ako aj zistiť, odkiaľ pochádzajú a ako sa šírili a vyvíjali na sociálnych sieťach. Správa má formu dvojtýždenného súhrnu vznikajúcich trendov v šírení škodlivého informačného obsahu online. Na základe toho môže Infosecurity.sk varovať verejnosť pred vznikajúcimi a aktuálnymi trendmi v oblasti dezinformácií, manipulácie a propagandy.