DISINFO REPORT – 164. týždeň

Vitajte pri čítaní 164. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Pätina Britov si myslí, že Covid-19 bol hoax, vyplýva z prieskumu

Až pätina opýtaných v prieskume uviedla, že pandémia Covid-19 bola určite či pravdepodobne hoax. Približne tretina populácie je tiež presvedčená, že kríza životných nákladov je snahou vlády kontrolovať verejnosť. Prieskum tiež ukázal, že takmer tretina obyvateľov Spojeného kráľovstva verí teórii Veľkej výmeny. Podľa nej západné sprisahanecké elity (najmä židia) privážajú do Európy a Ameriky migrantov inej farby pleti za účelom nahradenia bielej rasy. Túto teóriu propagujú najmä protimigračné skupiny a bieli nacionalisti. Viac v článku.

Údajný bývalý príslušník SIS sa stal hviezdou dezinformačnej scény

Tzv. „alternatívna“ scéna je niečo ako samostatný ekosystém, v ktorom aktéri často preberajú tvrdenia jeden od druhého a operujú s nimi bez overovania ich pravdivosti. Zaujímavú pozíciu v tomto ekosystéme zohráva údajný bývalý príslušník Slovenskej informačnej služby (SIS) Pavol Forisch. Ten spolu so svojím kolegom Stanislavom Žiaranom prevádzkuje občianske združenie Prinášame nádej, v rámci ktorého sa venujú najmä publikácii článkov údajne odhaľujúcich sprisahania proti Slovenskej republike a manipuláciu vyšetrovaní. Svoju údajnú kariéru v SIS využíva Forisch na vytvorenie imidžu autority, vďaka čomu sa pravidelne stáva hosťom v reláciách kontroverzných portálov. Viac v článku.

Hnutie Republika zavádza o novom pakte EÚ o migrácii. Tému zneužíva pre toxickú politickú kampaň

Hnutie Republika, v ktorom pôsobia viacerí bývalí členovia Kotlebovci – ĽSNS, si na téme migrácie opakovane stavia politickú kampaň. Tá je zameraná na používanie dehonestujúcich zobrazení migrantov, dezinformácií aj konšpiračných teórií. Z obsahu zameraného na nový migračný pakt je evidentné, že strana chce tému zneužiť na svoju nenávistnú politickú kampaň. Krajne pravicové politické strany v Európe často využívajú migrantov práve ako súčasť svojej politickej kampane. Viac v článku.

Západ je obviňovaný z predlžovania vojny na Ukrajine, slovenskí krajne pravicoví politici šíria falošné naratívy o migrácii

Infosecurity.sk prináša prehľad dezinformačných trendov, ktoré boli v posledných dvoch týždňoch na vzostupe:

  • Dezinformátori aktívne šíria naratívy o vojne na Ukrajine a nepravdivo tvrdia, že západné krajiny majú z konfliktu prospech a odmietajú mierové rokovania. 
     
  • Krajne pravicové strany posilňujú protimigračné nálady a mylne hovoria o invázii nelegálnych imigrantov
     
  • S blížiacimi sa voľbami dezinformátori tiež šíria nepodložené obvinenia z manipulácie volieb, pričom sa zameriavajú hlavne na USA a mimovládne organizácie. Viac v reporte.

Ľudia sú v kyberpriestore menej ostražití ako v reálnom svete. Prichádzajú tak o peniaze alebo dáta

Medzi najvýznamnejšími hrozbami v kybernetickej oblasti sa zaraďuje sociálne inžinierstvo, phishingové útoky, DDOs útoky, nárast malvéru či úniky dát. Stav kybernetickej bezpečnosti na Slovensku sa však výrazne líši naprieč konkrétnymi sektormi. Dobré výsledky dosahuje bankovníctvo či zdravotníctvo, naopak, slabé výsledky auditov sa vyskytujú v kriticky dôležitej oblasti tepelnej energetiky.

Aké ciele môžu mať útočníci v kybernetickom priestore? Môžeme ich kategorizovať na základe ich aktivity alebo používaných metód? Čo je motiváciou špionážnych či hacktivistických skupín v kyberpriestore? Existujú aj prípady kombinovania metód, resp. cieľov jednotlivcov alebo skupín útočiacich v kyberpriestore? Ako je Slovensko pripravené na novú smernicu NIS 2 a čo má táto smernica EÚ dosahovať?

Nakoľko sú ruské kybernetické útoky proti Ukrajine koordinované s konvenčným bojom? Do akej miery je v súčasnosti Ukrajina odolná voči ruským ofenzívnym kybernetickým operáciám? Sú kyberútokmi z Ruska ohrozené aj štáty Západu? V čom je špecifická kybernetická aktivita jednotlivých štátov, napr. Severnej Kórey alebo Iránu? Aké podozrenia sa objavujú vo vzťahu využívania TikToku zo strany Číny? Môže sa jednotlivec efektívne brániť proti kyberkriminalite a bežným kyberútokom? Aké praktiky kyberhygieny a kritického myslenia môžeme ako používatelia uplatňovať?

Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s analytikom v oblasti kybernetickej bezpečnosti Matejom Spišákom.

Krátko z domova a zo sveta

  • Americký federálny sudca vytvoril dokument, v ktorom uviedol 22 prípadov, keď vláda USA nelegálne porušovala slobodu slova v súvislosti so šírením dezinformácií. Využíval však pri tom nepresné informácie.
     
  • Prezident Macron sa v súvislosti s protestmi vyjadril, že jednou z možností v boji proti protestom je obmedzenie sociálnych sietí ako TikTok. Podľa neho totiž menia spôsob, akým mladí ľudia vnímajú realitu.
     
  • EÚ vyzýva hlavné online platformy, aby zintenzívnili svoje úsilie v boji proti dezinformáciám. Presadzuje najmä zavedenie systémov označovania obsahu generovaného umelou inteligenciou.
     
  • Ústavný súd v Guatemale pozastavil certifikáciu výsledkov prezidentských volieb. Rozhodnutie vyvolalo obavy z manipulovania s výsledkami volieb. 
     
  • Spoločnosť Meta spustila vo Veľkej Británii a USA novú aplikáciu s názvom Threads, ktorá má konkurovať Twitteru. V priestore EÚ Meta spustenie aplikácie odložila kvôli nejasnostiam ohľadom pravidiel o zdieľaní osobných údajov používateľov.

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, ochranu ľudských práv, americkú diplomaciu a oblasť Blízkeho východu. Ovláda angličtinu, ruštinu a základy španielčiny. Kontakt: barbora.jamriskova@infosecurity.sk