Mýty o Ukrajine: 10. Ukrajina sama vyprovokovala vojnu s Ruskom

„Rusko sa vždy len bráni“: takto by sme mohli zhrnúť jednu z kľúčových téz putinovskej propagandy. Nepriatelia ako NATO, USA či Ukrajina podľa tejto idey neustále spriadajú plány ako napadnúť Rusko.

Ide o účelový argument, ktorý má ospravedlniť vlastnú agresívnu imperiálnu politiku voči Ukrajine. Putinovská propaganda sa rôznymi naratívmi snažila dokázať, že Ukrajina sa naozaj chystá napadnúť separatistické územia na Donbase, aby mohli ruské vojská prísť túto oblasť brániť ako „mierotvorci“.

Ukrajinci údajne čakali osem rokov, kým bude na ich hraniciach zhromaždených 150 až 190-tisíc plne vyzbrojených ruských vojakov, aby mohli následne zaútočiť na Donbas a ostreľovať dokonca ruské územie.

Síce to nedáva logiku, no zámienka na vojnu bola počas celého februára budovaná práve na tomto pocite ohrozenia z údajných ukrajinských príprav na vojnu. Áno, Ukrajinci posilňovali svoje obranné postavenia na hranici, nie však kvôli útoku, ale kvôli obrane proti Rusom, ktorí na spoločných hraniciach od jesene 2021 zhromažďovali svoje vojská.

Obdobie niekoľkých týždňov pred ruskou inváziou na Ukrajinu sa niesli v znamení viac či menej podarených ruských propagandistických kúskov.

Necelý týždeň pred inváziou (18. februára 2022) sa svetu vo videu prihovoril vodca doneckého separatistického regiónu Denis Pušilin. Ten sa sťažoval na ukrajinské útoky, ktoré sa vraj neustále stupňujú, a preto musel vyhlásiť okamžitú masovú evakuáciu.

Jeho prejav však nebol taký spontánny a reaktívny na údajné ukrajinské útoky ako sa mohlo zdať. Metadáta z videa totiž ukázali, že video bolo nakrútené už 16. februára, teda dva dni pred rozhodnutím „zachrániť“ miestnych obyvateľov evakuáciou do Ruska.

Spontánna evakuácia tak nebola až tak spontánna, ale dobre plánovaná zámienka na „ochranu“ miestneho obyvateľstva zo strany ruskej armády.

Putinovská propaganda s jej prisluhovačmi tiež šírili videá z údajných ukrajinských útokov. Na jednom z nich vraj ukrajinská strela odtrhla jednému mužovi nohu. Keď sa však na videu s mužom jeho hereckí kolegovia pohnú, tak je vidieť, že na nohe už má protézu. Nešlo tak o autentický záber na obeť ukrajinského ostreľovania.

Separatisti taktiež prišli s tvrdením, že ukrajinskí sabotéri nechali v Donecku blízko vládnej budovy vybuchnúť auto. Pre toto tvrdenie však žiadne dôkazy neposkytli, incident nebolo možné nezávisle vyšetriť a obvinenia tak ostávajú v rovine špekulácií.

Okrem nepodarených manipulácií a neoveriteľných fám sa separatisti snažili vlastné útoky na ukrajinské pozície prezentovať ako operácie pod falošnou vlajkou zo strany Ukrajincov, ktoré mali údajne využiť ako zámienky na útok proti separatistom.

Príkladom tejto taktiky je útok na škôlku v mestečku Stanica Luhanska, ktoré sa vtedy nachádzalo pod kontrolou Ukrajiny.

Separatisti na škôlku strieľali zo svojho územia a následne z toho obviňovali ukrajinskú stranu. Bez ohľadu na vierohodnosť naratívov putinovskej propagandy, tieto naratívy stále cirkulujú aj v slovenskom informačnom priestore navzdory tomu, že ich manipulatívnosť bola odhalená.

Tieto pokusy len dokazujú, že ruská invázia bola dlhodobo pripravovaná a keďže reálne ukrajinské provokácie neprichádzali, Rusi so separatistami boli nútení si nejaké provokácie vymyslieť. Vo finále však prišli len s neoveriteľnými fámami alebo s pokusmi, ktoré sa rýchlo ukázali ako falošné.

Západné a ukrajinské tajné služby tvrdili, že Rusko sa bude snažiť na okupovaných územiach eskalovať situáciu aj pomocou operácií pod falošnou vlajkou a vytvoriť tak zámienku na vojnu, čo sa aj stalo.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Vyštudoval na Katedre etnológie a mimoeurópskych štúdií na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, kde od roku 2019 pôsobí ako vedecko-výskumný pracovník. Počas pôsobenia na univerzite sa zúčastnil viacerých konferencií a odborných stáží na Ukrajine, v Severnom Macedónsku, Poľsku a Českej republike. V Infosecurity.sk pôsobí od roku 2021 a zaoberá sa dianím na Ukrajine a prokremeľskou propagandou na Slovensku. Kontakt: stefan.izak@infosecurity.sk