Slovensko nie je jedinou krajinou, kde v posledných dňoch vrcholí predvolebná kampaň. Spojené štáty americké si budú o pár mesiacov voliť nového prezidenta a aj tam je boj o voliča v plnom prúde. Zasahuje doň však nečakaný aktér – najpopulárnejšia emailová služba Gmail od spoločnosti Google.
Ako iste viete, Gmail automaticky triedi všetku poštu do rozličných záložiek: „Doručené“, Reklamy, Spam, atď. Platí, že užívatelia venujú najväčšiu pozornosť správam, ktoré dostanú do zložky „Doručené“, menej tým v zložke pre reklamu a minimálnu, či žiadnu zložke Spam.
Novinky od rozličných prezidentských kandidátov, na ktorých odber sa prihlásite, však Gmail neukladá do rovnakých priečinkov, čím výrazne ovplyvňuje mieru ich viditeľnosti a čítanosti.
Spoločnosť Google tak funguje ako filter, ktorý poskytuje väčší priestor len niektorým kandidátom. Spôsob ktorým to robí navyše nie je transparentný, nakoľko algoritmy v pozadí Gmailu verejnosť nepozná.
Podľa skúmania médií The Markup a The Guardian je triedenie v Gmaily najprívetivejšie k Petovi Buttigiegovi – mladému demokratickému kandidátovi, ktorého popularita prudko rastie. Až 63% jeho emailov skončilo v zložke „doručené“. Nasledovali Andrew Yang a Michael Bloomberg, obaja tiež kandidujúci za Demokratickú stranu.
Naopak, najväčší podiel emailov končiacich v Spame, až 95%, mal Joe Walsh (republikán), nasledovaný Betom O’Rourkem (demokrat, ktorý v priebehu prieskumu odstúpil) a Billom Weldom (republikán).
Kvôli týmto markantným rozdielom je na mieste sa pýtať, či sa okrem Facebooku a Twitteru týmto neprimerane začína politicky angažovať aj Google, pričom jeho umelá inteligencia ovplyvňuje, aké informácie sa k nám dostanú a aké budú odsunuté na druhú koľaj.
Iba niekoľko málo technologických gigantov tak netransparentne reguluje spôsob, ktorým svetová verejnosť príjma dôležité informácie. Aby sa upozornilo na tento pomerne nový, no kľúčový problém, bolo by na mieste podobný výskum vykonať aj v iných krajinách.
Zdroj, detaily a metóda popisovaného výskumu sú dostupné tu.