Moloda Prosvita: Odkrývanie pravdy

Občianska organizácia Moloda Prosvita pôsobí v Ivano-Frankivsku. Od roku 2014 dokumentuje ruské vojnové zločiny páchané voči občanom a vojakom v nelegálnych detenčných centrách na východe Ukrajiny. Širšiemu publiku ukazuje skutočný príbeh Donbasu.

„Keď sa začala ruská invázia v plnom rozsahu, už sme vedeli, čo máme urobiť. Museli sme uplatniť naše znalosti, ktoré sme získali v posledných rokoch, pri udalostiach väčšieho rozsahu,“ hovorí Yevheniia Bardiak, predsedníčka Moloda Prosvita.

Moloda Prosvita Prykarpattia je dlhoročná občianska organizácia v Ivano-Frankivsku, meste na západnej Ukrajine. Od roku 2014 dokumentuje ruské vojnové zločiny páchané voči občanom a vojakom v nelegálnych detenčných centrách na východe Ukrajiny. „Neskôr naši kolegovia, ktorí sa zaoberali právnymi záležitosťami, tieto materiály podávali ďalej medzinárodným inštitúciám, najmä medzinárodnému súdu,“ vysvetľuje Yevheniia.

Organizácia vydala knihy a grafické romány, a taktiež organizovala výstavy, aby ukázala skutočný príbeh Donbasu širšiemu medzinárodnému publiku za účelom predísť prekrúcaniu informácií a manipuláciám.

Obrázok, na ktorom je ošatenie, osoba, stolička, vnútri

Automaticky generovaný popis
Výstava organizácie Moloda Prosvita v Budapešti

Ponúkajú pomoc obetiam vojny

„Počas prvých mesiacov plnoformátovej vojny sme si uvedomili, že by sme nemali len dokumentovať udalosti, ale aj ponúkať humanitárnu pomoc tak, ako aj iné organizácie. Bolo to správne rozhodnutie,“ hovorí Yevheniia.

Moloda Prosvita začala poskytovať útočisko pre ľudí, ktorí museli kvôli vojne opustiť svoje domovy a ponúkať im domáce spotrebiče, jedlo a hygienické produkty. Spolu s ostatnými organizáciami v regióne dokázali poskytnúť 30 útočísk. Takisto sa snažili týchto ľudí integrovať, aby sa ľahšie zabývali. Aby to dokázali, založili kurz „mediálnej gramotnosti“. Účel tohto kurzu je poskytnúť utečencom zručnosti, ktoré by im mohli pomôcť zarobiť si. Kurz sa taktiež zaoberal mediálnou gramotnosťou, ktorá naučila zúčastnených rozoznať nepravdivé informácie.

Moloda Prosvita sa stala zdrojom podpory nielen pre utečencov, ale aj pre členov občianskych spolkov. Poskytla útočisko pre iné občianske organizácie a aktivistov, ktorí sa museli kvôli vojne presunúť. Medzi organizáciami, ktoré našli útočisko u Moloda Prosvita, sú organizácie ako napríklad Drukarnia zo Sloviansku, Nova Heneratsia z Chersonu, laMariupol a iné.

Napriek tomu sa Moloda Prosvita postupne presunula z poskytovania humanitárnej pomoci k zdieľaniu skúseností ukrajinského ľudu. „Keď sme poskytovali pomoc v celom regióne, zároveň sme zbierali ľudské príbehy. Mali sme skúsenosti a vedeli sme, prečo by sme to mali urobiť,“ hovorí Yevheniia.

Na základe týchto príbehov vytvorila Moloda Prosvita výstavu s názvom „Stratený domov“. Pomocou 22 príbehov ukázala ťažkosti, ktorým Ukrajinci čelili na začiatku vojny. Organizácia sa uistila, že výstava reprezentuje príbehy ľudí rôzneho veku, pohlavia, sociálnych skupín a vierovyznania.

Spolu s grafickým románom „Na hrane“ bola táto výstava prezentovaná aj v Moldavsku, Rumunsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku v roku 2023. Všetky materiály boli preložené do jazykov daných krajín, aby boli každému dostupné.

Hlavná postava jedného z príbehov – Tetiana z Mariupoľu
Obrázok, na ktorom je text, kniha, vnútri

Automaticky generovaný popis
Obálka grafického románu „Na hrane“
Obrázok, na ktorom je ošatenie, osoba, ľudská tvár, vnútri

Automaticky generovaný popis
Výstava v Moldavsku; na fotke Yevheniia s ukrajinským ambasádorom v Moldavsku

Napriek dôležitosti tejto výstavy bolo komplikované predstaviť ju miestnym komunitám. Narozdiel od Moldavska, kde miestne organizácie pomohli so zabezpečením príprav, to s Maďarskom nebolo také jednoduché. Žiadna organizácia neodpovedala na Yevheniine žiadosti o pomoc. S pomocou osobných kontaktov bola výstava nakoniec usporiadaná v malom meste na severe Maďarska a neskôr aj v Budapešti.

Obrázok, na ktorom je ošatenie, obuv, exteriér, budova

Automaticky generovaný popis
Výstava organizácie v malom meste v Maďarsku

„Najprv som bola sklamaná z toho, že sme mohli vystaviť našu prácu len v malom meste. Ale napriek všetkému, ak by sme mali plánovať výstavu znova, tak by sme sa sústredili práve na malé mestá – informácie sa tam šíria lepšie. Takisto sú menšie mestá viac náchylné uveriť ruskej propagande vysielanej v televízii. V Maďarsku tlmočníčka nechcela ani spomenúť slová ako napríklad „vojna“, pretože podľa nej bola vlastne celá situácia ešte „neistá“,“ dodáva Yevheniia.

Výstava v Bukurešti

Avšak, medzi miestnymi už nie sú tieto výstavy populárne. Každý je z vojny unavený. Ak by bolo v teréne viac organizácií, ktoré by boli ochotné poukazovať na tieto udalosti a zdôrazňovať tak, že sa vojna neskončila, tak by sa podobných exhibícií zúčastňovalo viac ľudí. Nezáleží však na počte návštevníkov, ale na rozmanitosti tých, ktorí počúvajú a neskôr zdieľajú tieto ukrajinské odkazy s verejnosťou.

Tento článok je výstupom vzdelávacieho programu InfoGuard Academy, podporeného z grantu Veľvyslanectva USA na Slovensku. Obsah článku bol vytvorený vďaka spolupráci s organizáciou Internews Ukraine.