Na začiatku pandémie COVID-19 na Ukrajine dostal hudobník Bohdan (meno bolo zmenené z bezpečnostných dôvodov) možnosť pracovať v Severodonecku.
„V jedno pokojné ráno dostanete správu, ktorá vo vás vyvolá zvedavosť. Riaditeľ Luhanskej regionálnej filharmónie sa dopočul o vašom vzácnom talente a ponúka vám možnosť uchádzať sa o voľné miesto dirigenta. Filharmónia, ktorá bola premiestnená do Severodonecka, dnes administratívneho centra Luhanského regiónu, sa vyznačuje svojím bohatým kultúrnym životom a historickou významnosťou,“ spomína Bohdan.
Ruská agresia voči Ukrajine začala v roku 2014. To vyústilo v okupáciu Donecka a Luhanska. Ruská agresia navyše tisíce Ukrajincov, vrátane Bohdana, vyhnala z ich domovov. Pre ľudí ako je Bohdan sa táto vojna nezačala vo februári 2022, ale už v roku 2014.
Zozačiatku pomáhal hudbou
Od mája do júla 2014 sa ukrajinská armáda účastnila ťažkých bojov v Severodonecku proti „štátnym“ útvarom, ktoré vznikli za podpory Vladimira Putina a Luhanskej ľudovej republiky. Tieto strety sa odohrávali v okolí miest Rubižne, Lysyčansk a Severodoneck – tieto udalosti začali písať prvú kapitolu vojny.
V roku 2020, v čase, keď sa Bohdan pridal k orchestru, spolupracovalo zoskupenie s hosťujúcim dirigentom. To ich odlišovalo od typického regionálneho orchestra, kde sú často jeden alebo dvaja dirigenti, ktorí počas vystúpenia len sedia.
Počas dvoch rokov v orchestri Bohdan pozýval výnimočných hudobníkov, ktorí podobne ako on súhlasili s pozvaním napriek tomu, že bolo potrebné odohrať koncert v meste, ktoré je v podstate súčasťou frontu. Podobné veci sa v tom čase diali často.
Celá ukrajinská hudobnícka komunita chápala, ako dôležité je vystupovať pred miestnymi obyvateľmi s ukrajinskou a svetovou hudbou. V mestách ako Severodoneck už nezostalo veľa pamiatok, ktoré by sa dali navštíviť – koncert vo filharmónii bol jednou z mála výnimiek.
Hudobník Bohdan sa napokon stal vojakom
22. februára 2022 Bohdana o siedmej ráno prebudili zvuky výbuchov rakiet. Rusi už začali s bombardovaním mesta, keďže front bol vzdialený len 20 – 25 kilometrov od Severodonecka.
Aby sa Bohdan vyhol ruskému zajatiu a dostal sa do bezpečia, musel sa ihneď evakuovať. Spomína na „dobrých ľudí“ z orchestru Luhanskej filharmónie, ktorí mu pomohli dostať sa na železničnú stanicu. „Podarilo sa mi v tom čase dostať sa vlakom na západ krajiny. Nasledujúce ráno sme sa s priateľmi vydali registrovať sa do miestnej domobrany, ktorá je súčasťou ozbrojených síl vytvorených tesne pred začiatkom plnoformátovej invázie vo februári 2022,“ spomína.
Odvtedy sa Bohdan stal súčasťou ozbrojených síl Ukrajiny (konkrétna divízia nie je zverejnená z bezpečnostných dôvodov). Je presvedčený, že aj jeden človek dokáže zmeniť vývoj vojny, ak sa bude aktívne podieľať. V časoch mieru viete meniť svet len pomocou hudby. Situácia však dospela do bodu, kedy jediným riešením bolo pripojiť sa k ukrajinskej armáde a bojovať za budúcnosť svojej krajiny.
Tento článok je výstupom vzdelávacieho programu InfoGuard Academy, podporeného z grantu Veľvyslanectva USA na Slovensku. Obsah článku bol vytvorený vďaka spolupráci s organizáciou Internews Ukraine.