Ženský tím Bidena neznačí príchod „genderovej revolúcie“, ale viac rodovej rovnosti v americkej politike

České články z portálu Arfa.cz označujú novozvolenú americkú viceprezidentku, Kamalu Harris, za „extremistku jako poleno” a kvôli rozhodnutiu Joea Bidena zapojiť viac žien do jeho tímu sa v nich často skloňuje slovné spojenie „genderová“ alebo „feministická“ revolúcia. Takmer v každom americkom štáte však žije viac žien ako mužov, preto je legitímne, že sa budú na politických procesoch podieľať okrem mužov aj ženské predstaviteľky.

Autor? Zamlčaný

Ani jeden z článkov publikovaných na portáli Arfa.cz nezverejňuje meno autora a pre svoje tvrdenia zamlčaný autor nepoužil ani jeden zdroj.

Podľa českého webu Manipulátoři.cz si doménu Arfa.cz v tomto roku zakúpil český novinár Ondřej Höppner, ktorý bol v minulosti považovaný za mediálneho experta. V roku 1998 sa stal zástupcom šéfredaktora Večerníku Praha a úspešne viedol viacero bulvárnych denníkov. Zaujímavosťou je, že o sebe tvrdí, že bol prvým českým redaktorom, ktorý začal na titulných stranách používať koláže a fotomontáže, ktorých autorom bol často on sám.

Avšak, po roku 2010 čítanosť bulváru v Českej republike rapídne klesla a to Höppner neniesol ľahko. Po čase sa tak stal spoluzakladateľom dezinformačného webu Protiproud Petra Hájka a podieľal sa tiež na volebných novinách SPD, v ktorých sa objavilo hneď niekoľko konšpirácií a hoaxov.

Web Arfa.cz si všimlo aj Ministerstvo vnútra Českej republiky, ktoré označilo viacero z Arfa článkov za dezinformačné. Navyše, internetový magazín International Policy Digest označil Höppnera za autora, ktorý píše zaujato v prospech Ruska.

Sfalšované voľby, potraty a #MeToo

Oba články šíria ničím nepodložené konšpirácie o tom, že nedávne prezidentské voľby v USA boli sfalšované. Je pravdou, že súčasný americký prezident, Donald Trump, od vyhlásenia výsledkov volieb  inicioval sériu súdnych sporov. Nič však nenasvedčuje tomu, že novembrové voľby neboli legitímne. Prepočítavanie hlasov v dvoch najväčších okresoch Wisconsinu na požiadanie volebného tímu Donalda Trumpa dokonca preukázalo, že Joe Biden získal o 87 hlasov viac, ako sa uvádzalo pôvodne.

Z článku je očividné, že autor má pravdepodobne veľkú averziu voči ženám a vadí mu, že sa práve novozvolený Biden snaží o zastúpenie žien v jeho tíme.

Napriek tomu, že žien je v USA o približne 7 miliónov viac, ako mužov, ženy sú v (nielen) americkej politike stále považované za menšinu. V americkom Senáte sa momentálne nachádza 25% žien a v Snemovni reprezentantov iba 23,2% ženských reprezentantiek. Bidenov tím by mal tvoriť približne 50% žien.

Okrem iného článok obviňuje Kamalu Harris z tvrdenia, že „by ženy měly chodit na potrat jako ke kadeřníkovi”. Avšak, ani pre toto tvrdenie autor neuvádza zdroj. Kamala Harris sa síce k potratom viackrát vyjadrovala, uviedla však, že podporuje ženy v tom, aby sa o svojom tele mohli rozhodnúť samé. Ide o reprodukčné právo všetkých žien. Medzinárodná organizácia Amnesty International viackrát prízvukovala, že právo na bezpečný potrat je ľudským právom.

V článku sa nezabudlo ani na hnutie proti sexuálnemu zneužívaniu a obťažovaniu #MeToo, ktoré autor nazýva „šovinistickým“ a ide podľa neho o kampaň, ktorá „zlikvidovala životy tisíců mužů v USA“. Je pravdou, že práve kvôli tomu, že sa ženy proti sexuálnemu obťažovaniu postavili a otvorene o ňom začali hovoriť, skončilo niekoľko mocných Američanov vo väzení. Príkladom môže byť aj bývalý producent Henry Weinstein, ktorý bol odsúdený na 23 rokov za sexuálne napadnutie a ľahšiu formu znásilnenia. Či sú obvinenia zo sexuálneho násilia súčasťou šovinizmu, necháme na zvážení našich čitateľov.

Anonymný autor okrem iného spomína „vymyslenú pandémiu” koronavírusu či „rasistickú organizáciu” Black Lives Matter. O oboch témach sme na DISI písali v minulosti už niekoľkokrát.

Ženy v politike

Oba články, na ktoré sme sa zamerali, obsahujú hneď niekoľko konšpiračných teórií. Jednou z nich je aj tvrdenie, že Joe Biden po pár týždňoch odstúpi a prezidentkou sa stane novozvolená viceprezidentka Kamala Harris. Tú označili v článkoch hneď niekoľkými slovnými spojeniami – ide vraj o „protibělošskú aktivistku“, „ultrafeministku“ či extrémistku dosadenú Hillary Clintonovou.

Nadpisy oboch článkov obsahujú clickbaity. Jeden hovorí o prvej černošskej prezidentke v Bielom dome, aj keď bol v novembrových prezidentských voľbách v USA zvolený Joe Biden. Druhý nadpis hovorí o „veľkej feministickej revolúcii“. Autor tak naráža na to, že Joe Biden ako budúci prezident prvýkrát v histórii do svojho komunikačného tímu vymenoval výlučne ženy. Autor článku na Arfa.cz ich nazýva „ultrafeministickými fanatičkami, přijící smrt mužům“. Využíva tak nelichotivú asociáciu, techniku, ktorá obchádza faktickú argumentáciu a útočí na oponenta, v tomto prípade ženy v komunikačnom tíme Bidena.

Okrem iného je v článku využitá manipulačná technika apel na tradíciu  – ide o techniku spoliehajúcu sa na dobré alebo lepšie vnímanie istého javu, pretože je súčasťou abstraktných tradícií. V tomto prípade ide o tradíciu politiky ako čisto mužskej záležitosti.

Politika sa ale netýka iba mužskej časti obyvateľstva, ani v Amerike, ani nikde inde na svete. Štúdie ukazujú, že práve ženy v politike majú tendenciu klásť väčší dôraz na témy rodinnej politiky, vzdelávania či zdravotníctva.

V slovenskej politike, ktorá je ešte stále najmä záležitosťou mužov, sú spomínané oblasti častokrát v úzadí. Navyše, v krajinách s vyšším ženským zastúpením sa častejšie implementujú politiky, ktoré zvyšujú rozpočtové výdavky v týchto oblastiach. O tom, prečo sú ženy v politike potrebné, napísala vo svojom blogu viac Silvia Hudáčková.

Audiovizuálne médiá

Ako už vyplynulo z článku, obe publikácie na Arfa.cz sú urážajúce a namierené proti ženám v administratíve Bidena, ktoré autor vopred odsudzuje na základe pohlavia.Svedčia o tom aj titulné obrázky v článku – na jednom sa nachádza Kamala Harris s popisom „Bílí muži jsou zlo, ženy na potrat jako k holiči a Trump do vězení“. Obrázok vytvára dojem, že ide o myšlienky novej viceprezidentky, avšak, ani jedna z týchto viet z úst Kamaly Harris nikdy nezaznela. Druhý titulný obrázok tvorí nevkusná koláž Donalda Trumpa, Joa Bidena a ženskej postavy, v pozadí za nimi sa nachádza horiaci Biely dom, ktorý má pravdepodobne symbolizovať skazu, ktorá prichádza s autorovou vymyslenou „feministickou revolúciou“.

Záver

Oba články, na ktoré sme sa zamerali, majú hneď niekoľko spoločných znakov – silný anti-feministický naratív, anonymný autor, žiadne zdroje, nedôvera vo výsledok nedávnych amerických prezidentských volieb a šírenie konšpirácií. Nechýba ani množstvo manipulačných techník, ktorých cieľom je presvedčiť čitateľa o tom, že v USA spolu s Bidenovou ženskou administratívou prichádza veľká revolúcia.

Celkové hodnotenie redakcie: 1,2/7


Autorka analýzy: Barbora Krasová

Editori: Michaela Ružičková, Peter Dubóczi