Údajný bývalý príslušník SIS sa stal hviezdou dezinformačnej scény

Údajný bývalý príslušník Slovenskej informačnej služby presedlal na profesionálne produkovanie konšpiračných teórií. Za vraždou novinára Jána Kuciaka vidí cudzie spravodajské služby a pokus o štátny prevrat. Napriek absentujúcim dôkazom o svojich tvrdeniach ho dezinformačná scéna prezentuje ako informačnú autoritu.

Korupcia predstavuje pre mladé demokracie jeden z najpálčivejších problémov a v mnohých prípadoch im bráni v úspešnej transformácii. Inak na tom nie je ani Slovenská republika, ktorá si od svojho osamostatnenia prešla mnohými viac či menej známymi korupčnými kauzami, z ktorých niektoré zásadným spôsobom menili slovenskú politickú mapu.

Podľa definície Transparency International sa korupciou rozumie zneužitie zverenej moci pre osobný (respektíve súkromný) zisk. Takéto konanie pritom nielen podrýva samotné základy demokracie a dôveru občanov, ale taktiež môže za určitých okolností viesť k vážnemu porušovaniu ľudských práv či dokonca k ohrozeniu národnej bezpečnosti.

Množstvo nevyriešených káuz vytvára v slovenskom informačnom prostredí vákuum, ktoré sa niektorí aktéri snažia vypĺňať nepodloženými tvrdeniami či konšpiračnými teóriami. K takémuto konaniu ich vedú rôzne motivácie, od politického boja až po zárobky z reklám na vlastných portáloch. Tzv. „alternatívna“ scéna je pritom niečo ako samostatný ekosystém, v ktorom aktéri často preberajú tvrdenia jeden od druhého a operujú s nimi bez overovania ich pravdivosti.

Zaujímavú pozíciu v tomto ekosystéme zohráva údajný bývalý príslušník Slovenskej informačnej služby (SIS) Pavol Forisch. Ten spolu so svojím kolegom Stanislavom Žiaranom prevádzkuje občianske združenie Prinášame nádej, v rámci ktorého sa venujú najmä publikácii článkov údajne odhaľujúcich sprisahania proti Slovenskej republike a manipuláciu vyšetrovaní.

Svoju údajnú kariéru v SIS využíva Forisch na vytvorenie imidžu autority, vďaka čomu sa pravidelne stáva hosťom v reláciách kontroverzných portálov. Forischove tvrdenia sa tak často stávajú jadrom konšpiračných teórií o rôznych korupčných a iných kauzách, ktoré sú šírené a doplňované ďalšími aktérmi.

Hľadaný pre údajnú drogovú trestnú činnosť a vydieranie

V októbri 2019 informovala polícia verejnosť o tom, že v súvislosti s drogovou a násilnou trestnou činnosťou a nedovoleným ozbrojovaním zadržala v rámci akcie s krycím názvom Hyena troch ľudí. Tými mali byť práve Forisch, Žiaran a ich ďalší kolega, exsiskár Ján Feranc. O niekoľko dní však boli všetci traja prepustení na slobodu po rozhodnutí dozorujúceho prokurátora bratislavskej krajskej prokuratúry.

Forisch následne odletel do Nórska, kde požiadal o politický azyl, ktorý mu však dodnes nebol udelený. V Nórsku taktiež strávil nejaký čas vo väzbe, keďže bol na neho vydaný medzinárodný zatykač. Značnú časť svojich príspevkov preto Pavol Forisch venuje poukazovaniu na údajné prešľapy polície pri jeho vyšetrovaní. Okrem tohto sa však tiež intenzívne venuje politicky a mediálne exponovaným kauzám a prípadom.

Konšpirácie na hlinených nohách

V mnohých príspevkoch či rozhovoroch ťaží Pavol Forisch zo svojej údajnej minulosti v SIS (tú nie je možné overiť, nakoľko je predmetom utajenia). Napríklad v rozhovore pre dezinformačné rádio InfoVojna Forisch „vyjadruje svoj názor“ o tom, že za vraždou novinára Jána Kuciaka stojí špeciálny prokurátor Daniel Lipšic a novinár Tom Nicholson.

Na otázku moderátora, ako k takémuto záveru prišiel, Forisch povedal, že ide o úvahu „čo keď je to takto“, prípadne sa odvoláva na bližšie nešpecifikované podozrivé okolnosti a svoje dlhoročné skúsenosti. V tomto rozhovore Forisch tiež tvrdí, že Nicholson a Lipšic spolupracujú so zahraničnými spravodajskými službami, pričom ako dôkaz uvádza to, že je to „všeobecne známe“.

Na týchto základoch Forisch vystaval argument o tom, že za vraždou novinára stoja zahraničné spravodajské služby a George Soros, a ich cieľom bol štátny prevrat na Slovensku. Súčasťou tohto sprisahania majú byť údajne aj organizátori iniciatívy Za slušné Slovensko či prezidentkin partner Juraj Rizman.

Na Rizmana a poslanca Juraja Šeligu taktiež podal trestné oznámenie ako na spolupáchateľov údajného pokusu o prevrat, o čom mala svedčiť nahrávka ich rozhovoru, ktorá však nikdy nebola zverejnená. Forischove trestné oznámenia, ktorých spolu s kolegami podali už niekoľko desiatok, však majú veľmi nízku úspešnosť a vo väčšine prípadov sú orgánmi činnými v trestnom konaní zamietnuté.

Napriek pochybnému charakteru a motívom Pavla Forischa a jeho blízkych spolupracovníkov sa tento údajný bývalý príslušník SIS často stáva citovaným zdrojom informácií v mnohých dezinformačných médiách. Do svojej relácie si ho hneď niekoľkokrát pozval extrémista Danny Kollar. Objavil sa aj vo vysielaní InfoVojny napojenej na Kotlebovu ĽSNS cez jej zakladateľa Norberta Lichtnera, ktorý kandidoval za stranu do Európskeho parlamentu v roku 2019. Taktiež bol citovaný na dezinformačných portáloch Hlavné správy či Zem a Vek. Forischove výroky sú pritom často prezentované ako zaručene pravdivé a je okolo neho vytváraný falošný imidž autority. 

Aktivity Pavla Forischa majú pravdepodobne za cieľ diskreditovať slovenský systém spravodlivosti, respektíve jeho konkrétnych aktérov a inštitúcie. Hlbšie motívy k takémuto konaniu sú nám však zatiaľ nejasné. Isté je, že Forischove vyjadrenia sa stali obľúbenou témou pre mnohé „alternatívne“ médiá a živia celý ekosystém dezinformačnej scény.

Výhradnú zodpovednosť za akýkoľvek obsah podporovaný prostredníctvom European Media and Information Fund nesú autori a nemusí nevyhnutne odrážať postoje EMIF a partnerov fondu, Calouste Gulbenkian Foundation a European University Institute.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Je študent bakalárskeho stupňa Bezpečnostných a strategických štúdií a Sociológie na Fakulte sociálnych štúdií Masarykovej univerzity v Brne. Zaujíma sa o islamský radikalizmus, výskum organizovaného zločinu a autoritárskych režimov. Kontakt: adam.mazuch@infosecurity.sk