Talianska farmárka a migranti

Článok obsahuje video zobrazujúce prejav talianskej farmárky, ktorá chodí po parcele svojho pozemku a sťažuje sa na migrantov. Autor textu – publikovaného spolu s videom – sa snaží v čitateľovi vyvolať negatívne emócie a podnecuje k nenávisti namierenej voči migrantom, resp. utečencom afrického pôvodu, ktorí sa mali stať údajnými páchateľmi incidentu.

Hrica vracia úder 

Predmetný článok, vrátane videa, bol zverejnený na českom portáli parlamentnilisty.cz. Platforma manipulatori.cz, ktorá zverejňuje zoznam pochybných a nedôveryhodných stránok, zistila, že stránka neskúma pravdivosť jej publikovaného obsahu a dáva tak priestor extrémistom. Ide teda o médium, ktoré je považované za vysoko neseriózny zdroj uverejňujúci predovšetkým dezinformácie a konšpirácie, ktoré čerpá z ďalších dezinformačných webov.

Časť textu je prepisom priloženého videa. Samotné video pochádza z príspevku Ľuboša Hricu, notoricky známeho konšpirátora na slovenskej dezinformačnej scéne.  

Keďže jedinými zdrojmi, na ktorý článok odkazuje, je video na YouTube a vlastné články portálu parlamentnilisty.cz, túto kategóriu hodnotíme vysoko negatívne.

Páchateľ neznámy

Video, na ktoré odkazuje článok, bolo uverejnené dňa 9.8.2020 na YouTube kanáli používateľa Ľuboš Hrica. Video zobrazuje taliansku farmárku na ostrove Lampedusa, ktorá sa kameramanovi sťažuje na to, ako jej migranti mali napáchať škody na jej pozemku. Vo videu je uvedený dátum 7.8.2020 a obsahuje slovenské titulky. Jeho originálny zdroj nie je dohľadateľný, možno teda len predpokladať, že nejde o podvrh. 

Obsah článku korešponduje s obsahom videa, keďže ho autor textu v citáciách doslova prepisuje. Z videa sa dozvedáme, že migranti mali na pozemku talianskej farmárky prespávať, piť alkohol a zjesť jej zver. Na záver videa sa farmárka pýta, kto jej preplatí spôsobené škody?

Toto video môžeme nájsť na viacerých dezinformačných weboch (viď napr. tu alebo tu) a stáva sa čoraz virálnejším.

Samotný text článku, ako aj video, obsahujú len subjektívne názory a súdy. Nie je možné ich objektívne overiť a vyhodnotiť.

Vzhľadom na uvedené, hodnotíme túto kategóriu neutrálne.

Migrant opäť raz obetným baránkom

Titulok “To nejhorší na konec: Italská farmářka natočila svůj pozemek po nájezdu migrantů. „Sežrali mý psy, vys*rali se všude kolem, ožrali… Kdo mi pomůže? Tak kdo?!“ je typickým príkladom clickbaitu. Jeho zámerom je vyvolat v čitateľovi negatívne, ba až nenávistné pocity voči migrantom, resp. utečencom. Článok je obohatený o video, autorom ktorého je Ľuboš Hrica – vyhlásený troll mesiaca v minulom roku.

Video má silný emocionálny náboj a priam núti pozorovateľa k antipatii voči utečencom z Afriky. Ide o ukážkový príklad stereotypizácie a snahu o vykreslenie ich “typického” správania.

Naratív samotného videa pôsobí sugestívne, jeho zámerom je snaha o tzv. motivačnú argumentáciu, t. j. uprednostnenie subjektívnych pocitov a dojmov namiesto hľadania objektívnej pravdy. Jeho protagonistka totižto bez akéhokoľvek dôkazu obviňuje migrantov za spáchané krivdy. 

Video je ďalej umocnené pokračovaním v texte článku. Autor na tomto mieste zavádza dramatizovaním, keď na podporu svojich tvrdení pridáva ďalšie, negatívne ladené argumenty politika M. Salviniho a bývalej novinárky G. Meloniovej. 

V naratíve článku je citeľné taktiež aj tzv. konfirmačné skreslenie – tendencia veriť informáciám, ktoré potvrdzujú naše vnútorné presvedčenie a súčasne kategoricky odmietať akékoľvek iné informácie, ktoré sú s týmto presvedčením v rozpore. 

V neposlednom rade je v článku, ako aj vo videu, citeľný ultrapravicový, až extrémistický podtón. Túto kategóriu preto hodnotíme veľmi negatívne.

Záver

Nie je možné hodnoverne preukázať autentickosť videa, avšak toto sa javí byť pravým. Autor článku hyperbolizuje, pokiaľ kladie vinu len jednej skupine ľudí, pričom poukazuje iba na detaily, ktoré sa hodia do žiadaného vnímania sveta a neobjektívne prezentuje názory jednej strany. Popri tom vo veľkej miere apeluje na emócie čitateľa a využíva prvky dezinformačného naratívu namiereného proti určitej skupine ľudí.

Celkové hodnotenie redakcie: 2,2/7


Autor analýzy: Tomáš Horeháj

Editori: Matej Spišák, Peter Dubóczi